Je bez profi tímu a trénera, všetko si plánuje sama. Vyštudovaná matematička získala na OH senzačné zlato

Anna Kiesenhoferová s olympijským triumfom.
Zdroj: TASR/AP

Na konte má titul z Cambridgeu a z Barcelony.

Nedeľné cestné preteky jednotlivkýň s hromadným štartom na OH v Tokiu priniesli senzáciu, ktorá ohúrila celý športový svet. Prekvapujúcou víťazkou sa totiž stala Rakúšanka Anna Kiesenhoferová.

Pre svoju krajinu získala vôbec prvé olympijské zlato v cyklistike od roku 1896. Vtedy v rámci prvých novodobých olympijských hier v Aténach vyhral 12-hodinové preteky Adolf Schmal.

Tridsaťročná športovkyňa sa stala profesionálkou len pred štyrmi rokmi, avšak na 136 kilometrov dlhej trati to akoby nebolo vidno. Bravúrne sa vyrovnala s úmornými horúčavami i veľkou vlhkosťou.

Zdroj: TASR/AP

„Bolo to celkom náročné. Nikdy som zo seba nevydala toľko síl. Mám pocit, že som v nohách vyčerpala všetky moje svaly,“ uviedla vyštudovaná matematička, ktorá momentálne nemá kontrakt so žiadnym profesionálnym tímom, a tak v cyklistickom pelotóne pôsobila iba ako amatérka.

Kiesenhoferová sa približne 40 km pred koncom osamostatnila a pred posledným kolom mala štvorminútový náskok, ktorý pretavila až do zlatého konca.

Svojim únikom šokovala všetky favoritky natoľko, že strieborná Holanďanka Annemiek van Vleutenová po príchode do cieľa oslavovala svoj triumf. Až o chvíľu neskôr zistila, že skončila „až“ druhá. Na olympiáde nemôžu pretekári používať vysielačky a tak o sólovej jazde Rakúšanky na špici nevedela.

Zostrih senzačného triumfu Kiesenhoferovej

Zdroj: TASR/AP

Na jej olympijský triumf sa s údivom pozerá celý cyklistický svet, ktorý si teraz kladie otázku, čo stojí za jej úspechom? „Nebojte sa prijať vašu vlastnú povahu. Trúfam si byť iná, čo znamená, že som nevyspytateľná, čo sa teraz práve stalo,“ hovorí hrdo Rakúšanka, ktorá verí, že svojim príbehom inšpiruje ďalších, aby sa nebáli a nevzdávali len preto, že sú možno povahovo iní a robia netradičné veci.

Ako na záver povedala, napriek obrovskému úspechu by chcela zostať mimo pozornosti. „Naďalej chcem žiť život ako doteraz. Teším sa, keď uvidím opäť mojich najbližších. Nezaujímajú sa o to, čo som po pretekoch mala na krku. Majú ma radi ako človeka a nie ako olympijskú víťazku,“ uviedla pre ORF.

Zdroj: TASR/AP

Kiesenhoferová má na konte šesť víťazstiev, pričom polovicu z nich dosiahla na národných šampionátoch v individuálnej časovke. V roku 2019 vyhrala aj preteky s hromadným štartom.

TOKIO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme OH 2020

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.