Neuveriteľná dráma na strelnici v Tokiu. Dvojica Čechov si to v rozstrele rozdala o zlato

Český strelec Jiří Lipták vo finále trapu na OH 2020.
Zdroj: TASR/AP

Slovenský reprezentant Erik Varga neuspel v rozstrele o postup do finále.

Českí strelci dominovali vo finále trapu mužov na OH v Tokiu. Zlatú medailu získal Jiří Lipták v rozstrele o prvenstvo s krajanom Davidom Kosteleckým.

Bronz vybojoval Brit Matthew John Coward Holley. Slovenský reprezentant Erik Varga neuspel v rozstrele o postup do finále, v kvalifikácii obsadil 11. priečku.

Lipták triumfoval už v dvojdňovej kvalifikácii, keď na strelnici Asaka trafil 124 zo 125 terčov. Vo finále mu potom zdatne sekundoval krajan Kostelecký, s ktorým postupne eliminovali všetkých súperov.

Po vyrovnanom priebehu musel o zlate rozhodnúť až rozstrel medzi dvojicou reprezentantov Česka, v ňom v siedmej sérii urobil chybu Kostelecký.

Vargovi unikol postup do šesťčlenného finále až v rozstrele. V kvalifikácii dosiahol 122 bodov rovnako ako ďalší piati strelci a o jeho vyradení rozhodol dodatočný boj o poslednú postupovú miestenku. V ňom zaváhal hneď v úvode a celkovo obsadil 11. priečku.

Varga trafil v stredu v prvý deň kvalifikácie v troch položkách 73 zo 75 terčov a bol priebežne dvanásty, vo štvrtok sa v zostávajúcich dvoch pomýlil iba raz.

Rovnaký výsledok ako on dosiahli na strelnici Asaka Shooting Range ďalší piati jeho súperi a táto šestica bojovala o jedinú zostávajúcu miestenku do finále. Získal ju napokon Mexičan Jorge Martin Orozco Diaz.

Štyridsaťpäťročný Varga je na svojej štvrtej olympiáde, jeho maximom je 9. priečka v trape na OH 2008 v Pekingu.

V sobotu sa ešte spolu s olympijskou šampiónkou z Tokia v ženskej súťaži Zuzanou Rehák Štefečekovou predstavia v mix trape a budú patriť medzi najvážnejších adeptov na medailové stupne.

trap muži - finále:
1. Jiří Lipták (ČR) 43+7, 2. David Kostelecký (ČR) 43+6, 3. Matthew John Coward Holley (V. Brit.) 33, 4. Jorge Martin Orozco Diaz (Mex.) 28, 5. Jü Chaj-čcheng (Čína) 24), 6. Abdulrahman Al Faihan (Kuv.) 18, ..., v kvalifikácii: 7. Talal Alrashidi (Kuv.) 122+16, 8. Alexej Alipov (ROC) 122+10, 9. Alberto Fernandez (Šp.) 122+6, 10. Mauro de Filippis (Tal.) 122+1, 11. Erik VARGA (SR) 122+1

TOKIO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti