Slovensko má ďalšiu medailu! Jakub Grigar vylovil z olympijského kanála striebro

Jakub Grigar získal striebornú medailu vo finálovej jazde kategórie K1.
Zdroj: TASR

Do finále postúpil zo 4. miesta.

Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar získal na OH 2020 v Tokiu striebornú medailu v K1. Vo finále skončil druhý so stratou 3,22 s na Čecha Jiřího Prskavca. Bronz patrí Nemcovi Hannesovi Aignerovi (+5,48).

Pre Slovensko je to druhý cenný kov v Tokiu, trapistka Zuzana Rehák Štefečeková vybojovala vo štvrtok zlato. V ére samostatnosti je to 15. vodnoslalomárska olympijská medaila pre SR, prvá v mužskom kajaku. Na OH 2016 v Riu de Janeiro skončil Grigar piaty.

Zdroj: TASR

Slovenský kajakár postúpil v Tokiu s prehľadom medzi elitnú finálovú desiatku. V semifinále dosiahol napriek dvom trestným sekundám štvrtý najlepší čas, keď predviedol rýchlu, plynulú jazdu. Vo finále išiel čisto a v cieli sa zaradil na prvú priečku, z ktorej ho zosadil iba suverénny Prskavec, bronzový z Ria.

Slovenský medailový tok z olympijských perejí sa tak nezastavil ani v Tokiu, Grigar dosiahol v areáli Kasai životný úspech. Slovenská medailová žatva vo vodnom slalome sa začala na OH 1996 v Atlante, kde Michal Martikán získal zlato v C1.

Grigarovi sa splnil sen. „Pocity sú tie najlepšie. Keď som bol malý, nevedel som si predstaviť, že budem raz stáť na stupienku so striebornou olympijskou medailou. Som veľmi vďačný, je to odmena za všetku tú drinu. Šport je ťažký, je aj o bolesti. Pred semifinále som sa cítil oveľa horšie ako pred finále, tam som si to užíval. Chcel som predviesť normálnu jazdu a som rád, že mi dali na krk striebro. Po dojazde do cieľa som nevedel, že z toho bude medaila. Je to vodný slalom, za mnou ešte išli tri lode. Sledoval som, na aké miesto to bude stačiť. Nakoniec z toho bolo striebro," uviedol Grigar pre RTVS.

Rodák z Liptovského Mikuláša siahal na medailu už v Riu, kde vyhral semifinále. Vo finále mu však nevyšiel záver a napokon bola z toho piata pozícia. Na OH 2020 získal ako prvý slovenský vodný slalomár miestenku na meno.

Dobrú formu potvrdil v júni triumfom na podujatí Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu. V Tokiu bol na jeho sily iba líder svetového rebríčka Prskavec, ktorý potvrdil úlohu najväčšieho favorita a vo finále triumfoval suverénnym spôsobom.

finále K1 mužov:
1. Jiří Prskavec (ČR) 1:31:63 (0), 2. Jakub GRIGAR (SR) +3,22 (0), 3. Hannes Aigner (Nem.) +5,48 (0), 4. Felix Oschmautz (Rak.) +7,16 (0), 5. Michal Smolen (USA) +7,49 (0), 6. Bradley Forbes-Cryans (V. Brit.) +8,95 (2), 7. Boris Neveu (Fr.) +9,55 (4), 8. Lucien Delfour (Austr.) +10,90 (2)

Grigarovi zagratulovali prezidentka Čaputová aj premiér Heger

Prezidentka SR Zuzana Čaputová zablahoželala Jakubovi Grigarovi k zisku striebornej medaily na OH v Tokiu. Uviedla to na sociálnej sieti s poďakovaním za skvelé reprezentovanie Slovenska.

„Vďaka fantastickej jazde vodného slalomára Jakuba Grigara má Slovensko ďalšiu olympijskú medailu, tentoraz striebornú v K1. Srdečne blahoželám Jakubovi a teším sa na ďalšie výkony slovenských športovkýň a športovcov v Tokiu," uviedla prezidentka.

Predseda vlády SR Eduard Heger sa teší zo zisku ďalšej medaily pre Slovensko na OH 2020. Srdečne zablahoželal vodnému slalomárovi Jakubovi Grigarovi, ktorý v piatok získal v Tokiu striebro v K1.

„Som hrdý na našich talentovaných reprezentantov. Ďakujem,“ uviedol na sociálnej sieti predseda vlády SR.


TOKIO/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti