Grigar ani nevedel, že má medailu: Myslel som si, že si zo mňa robia srandu

Na snímke slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar po finálovej jazde kategórie K1.
Zdroj: TASR

Jeho otec mal predtuchu, že z toho bude práve striebro.

Jakub Grigar vystúpil ako prvý slovenský kajakár na medailový stupienok na olympijských hrách, ale na ceremoniáli v Tokiu si to ani veľmi neuvedomoval. Tomu totiž predchádzal takmer päťminútový brífing, na ktorom medailistov dirigovali, koľko a aké nariadenie musia dodržať. Strieborný medailista však príliš nevnímal a nechal sa unášať slávnostnou situáciou.

„Mali sme tam nejaký asi štyri až päťminútový brífing, kde nám hovorili, kde a ako sa máme postaviť, kedy a kde kráčať a ako sa vlastne fotiť. Pravdupovediac, ani v škole som nikdy nepočúval najlepšie a tak som dopadol aj dnes. A nejako som len sledoval situáciu," povedal s úsmevom.

Dvadsaťštyriročný vodný slalomár dosiahol v kanáli Kasai obrovský úspech, no jeho význam si poriadne ani nestihol uvedomiť. Po zisku striebra totiž nasledovalo množstvo povinností, či už organizačných, mediálnych i spojených s dodržiavaní protipandemických opatrení.

„Pravdupovediac s tým cirkusom okolo a množstvom vecí, ktoré si musí človek pamätať, to bolo veľmi zaujímavé, takže som si koniec koncov ani poriadne neuvedomoval, že som na nejakom stupienku na olympijských hrách. Celý ten deň nebol jednoduchý, veľké napätie. Myslím si, že keď si večer ľahnem do postele, začne mi to dochádzať a budem veľmi spokojný," odpovedal na otázku TASR.

Grigar vyštartoval vo finále ako štvrtý od konca, predviedol dovtedy najlepšiu jazdu a s časom 94,85 s sa zaradil na priebežné prvé miesto. Za ním však išli ešte traja pretekári a tak musel tŕpnuť, či jeho výkon postačí na cenný kov.

„Najprv som si ani neuvedomoval, že to bude medaila, až dole mi chalani povedali, že ´kamarát, máš medailu´, a ja nie, asi si len robia srandu. Nevedel som poriadne, koľkí ešte idú za mnou. Keď som sa dozvedel, že je to medaila, bol som veľmi šťastný a už som len sledoval, či budem ešte stúpať," dodal.

Zdroj: TASR

Grigar po striebre: Takto by som chel jazdiť stále

Grigar uviedol, že ak by na OH 2016 v Riu de Janeiro vybojoval medailu, v Tokiu by ju získať nemusel. Bál by sa uspokojenia, no práve mravčia práca, ktorou sa prezentoval od vystúpenia v Brazílii, ho posunula vpred. Grigar prezradil, že po neľahkom období ho k striebru v Tokiu dotlačila nielen športová, ale aj mentálna príprava.

Slovenský vodný slalomár bol po dojazde do cieľa spokojný, na olympijskej trati v Japonsku ho predbehol len Čech Jiří Prskavec: "Som veľmi šťastný. Pred pár rokmi by som si nevedel predstaviť, že tu budem stáť s medailou. Po OH v Riu a ďalších rokoch som sa trápil, pár vecí som musel prehodnotiť. Preto sme pracovali na detailoch a dnes mám medailu z olympiády. Som vďačný a šťastný."

Grigar povedal, že pred finále si bol vedomý, že si musí jazdu aj užiť. „Stále je to šport, ktorý sme si vybrali, lebo nás baví. Myslel som na to aj na štarte, aby som si to čo najviac užil. Vedel som, že ak sa budem baviť, bude z toho dobrý výsledok. Bola to veľmi dobrá jazda. Vychádzalo mi všetko, postupne som začal cítiť únavu. Ale dokázal som ísť ďalej a zrezával som niektoré nájazdy, kde som potreboval ísť rýchlejšie. Takto by som chcel jazdiť stále.“

Po jeho dojazde do cieľa boli na štarte ešte traja vodáci, slovenský reprezentant si v tom momente netrúfal zhodnotiť svoje medailové šance. „Netrúfal som si povedať, ako to vyjde. Ale vedel som, že som išiel dobrú jazdu a čakal som. Vždy mám v hlave to, že je to vodný slalom a nikdy neviem predpovedať, ako sa to skončí. Naozaj som len sledoval, ako to dopadne. Až neskôr mi dolu povedali, že mám medailu. A keď som mal istotu, tak som len sledoval, či budem stúpať. Bol som vďačný za to, že to bude minimálne striebro.“

Slovenský reprezentant športovo vyzdvihol aj víťaza Prskavca, ktorý išiel obe piatkové jazdy suverénne: „Dnes to bolo o tom, že finále nebolo jednoduché, bolo ťažké na psychiku. Dalo sa riskovať a to sa nemuselo vyplatiť. Ja som išiel, na čo som mal a čakal som. Dnes bol Jirko lepší o triedu, zlato si zaslúžil. Mne sa oplatilo ísť tak ako na tréningu. Ja som si dával pozor, nechcel som riskovať. Vedel som, že ak zajazdím, čo viem, bude to dobré. Trať som bral ako celok, chcel som, aby to bolo rýchle. Veľkú úlohu hrá hlava. Som rád, že som to zvládol tak, ako to vyšlo.“

Pre Grigara bolo dôležité aj to, že tesne pred začiatkom hier triumfoval v rámci 2. kola Svetového pohára v nemeckom Markkleebergu: „Vedel som, že som rýchly, ale dlho som sa nedostal medzi špičku a človek potom začne pochybovať. Takže preto to pre mňa bolo veľmi dôležité.“

Po piatom mieste v Riu sa zameral na viacero vecí, pred rokom a pol začal spolupracovať s novým trénerom, nastavil sa aj mentálne. „Musel som si uvedomiť nejaké veci a musel som dospieť. Na to treba veľa práce. Od mentálneho nastavenia, stravy, tréningu. Toho je veľa. Každý detail som formoval. Medzi Grigarom z Ria a Grigarom z Tokia je hlavný rozdiel v tom, že som dospel a pokúsil som sa byť čo najprofesionálnejší športovec. Pre medailu treba makať a keby som v Riu získal medailu, dnes tu možno nestojím. Lebo by som sa mohol uspokojiť.“

V ére samostatnosti vybojoval pre Slovensko 15. vodnoslalomársku olympijskú medailu, prvú v mužskom kajaku. „Mužský kajak bol vždy náročný, špička je kvalitná. Naozaj si treba uvedomiť, že na medailu treba veľa práce,“ povedal Grigar.

Otec Jakuba Grigara Richard: Strieborné tušenie sa naplnilo

Slovenský vodný slalomár Jakub Grigar naplnil tušenie svojho otca Richarda. Ten v podvedomí očakával na OH v Tokiu striebornú medailu, ktorú považuje za veľký úspech a spravodlivý rezultát vzhľadom na formu víťazného Čecha Jiřího Prskavca. „Všetko je tak, ako má byť," povedal Richard Grigar pre TASR.

Jakub Grigar dosiahol v Tokiu životný úspech, ktorý vyplynul z výborných jázd v semifinále a vo finále. „Vedeli sme, že Jakub išiel na olympiádu špičkovo pripravený. Jeho osobní tréneri mi povedali, že pre OH v Tokiu už nemohol spraviť nič viac. Bolo to už len o hlave a kúsku šťastia. Keď som s ním telefonoval v nedávnych dňoch, tak som vnímal, že jeho hlava je v pohode. Bol pokojný, vyrovnaný. Konštatoval, že pri absencii divákov sú to preteky podobné tréningu. Napokon prišiel aj kus šťastia. Jazdy, ktoré predviedol v semifinále a vo finále, mal pod kontrolou. Vyšli mu tak, ako si želal. Nepotreboval nič vymýšľať a riskovať," povedal Jakubov otec Richard pre TASR.

Grigar mladší mohol po finálovej jazde pomýšľať aj na zlatý stupienok. Ten napokon obsadil Prskavec, ktorý mal pred slovenským reprezentantom 3,22-sekundový náskok.

„Mňa osobne to veľmi nemrzí, pretože si myslím, že Jirko Prskavec je momentálne najlepší kajakár na svete. Priznám sa, že už dva dni som mal pred očami striebornú medailu. Neviem prečo, ani som to nikomu nepovedal. Mal som ju však v podvedomí. Konštatoval som sám pre seba, že takto to malo byť. Jirko absolvoval špičkovú jazdu, je olympijský víťaz a Jakub je tam, kde momentálne má byť. Samozrejme, že by sme chceli mať zlato, ale buďme pri zemi a radi aj za striebro," uviedol Richard Grigar.

TOKIO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti