Šport

Títo Slováci nám robia skvelú reklamu. Ich prácu sleduje vyše miliarda ľudí

Adam_Svedsko_2014 - kópia.jpg

Reč je o chalanoch z rôznych kútov Slovenska, ktorí po celom svete nakrúcajú majstrovstvá v jednom z najnebezpečnejších športov na svete - motokrose. Porozprávali sme sa so šéfom tímu Adamom.

Milovníci jedného z TOP 10 najnebezpečnejších športov vedia, o čom bude reč. Možno však ani len netušia, že v televízii alebo na internete môžu sledovať najlepších profíkov v tomto športe aj vďaka Slovákom. Už niekoľko rokov totiž cestuje po svete skupina chalanov z rôznych kútov našej krajiny a nakrúca toto významné športové podujatie. Aj vďaka nim minulú sezónu sledovalo 1,2 miliardy divákov po celom svete. To, že s nimi v zahraničí neustále rátajú svedčí o tom, že nám skutočne robia dobré meno a svoju prácu si robia na jednotku. Posledné dva roky vedie slovenský tím kameramanov Adam Duša (28) z Banskej Bystrice, s ktorým sme sa porozprávali o tom, čo všetko táto práca obnáša.

Zdroj: MXGP.com

Ako sa vlastne Slováci dostali k nakrúcaniu Majstrovstiev sveta v motokrose?

Keď som pred šiestimi rokmi nastúpil do tímu, tak časť Slovákov mala už pár pretekov za sebou. Moja prvá sezóna bola naozaj ťažká. Veľa som o tomto športe nevedel a hlavne sa často menili kameramani. Lepší zostávali a slabších okamžite menili. Bolo to prísne sito. Ku koncu sezóny sa už stabilizoval štvorčlenný tím ľudí. Ďalšiu sezónu sa ujal vedenia jeden z nás. Úprimne povedané, svoju prácu si robil zle. Bolo to ťažké obdobie pod vedením neskúseného človeka. Boli sme nespokojní my, ako kameramani a koniec koncov aj produkcia nebola spokojná s jeho službami.

Žiadalo si to zmenu, a tak mi bola ponúknutá možnosť zostaviť a viesť vlastný tím. Výzvy som sa chopil. Z pôvodného tímu som si nechal pár šikovných chalanov a zvyšok som doplnil novými kameramanmi. Pod mojím vedením končíme druhú sezónu a myslím si, že úspešne. Dôkazom je aj to, že zo šiestich kameramanov sa počet zvýšil na osem a je tu tendencia rásť ďalej.

Zdroj: MXGP.com

Kto to celé vedie, koľko kameramanov je tam celkovo a z akých krajín?

Produkcia, zopár kameramanov, väčšina posádky prenosového vozu aj režisér sú z Grécka. Ja musím poskytnúť vhodných kameramanov podľa požiadaviek produkcie a zabezpečiť, že v deň prenosu budú všetci na trati. Celkovo je na trati 20 kamier, ja mám sedem kameramanov, plus technika na korekciách. Traja kameramani sú z Grécka, ostatné kamery sú bezobslužné, či už sú umiestnené na helme pretekára alebo na pozíciách, kde by to bolo pre kameramana nebezpečné.

Celé televízne zázemie je samozrejme omnoho väčšie. Redaktorka, story štáb, asistensti réžie, asistent produkcie, grafika, catering, obslužný personál a mnoho ďalších ľudí z rôznych kútov Európy.

Motokros patrí medzi najnebezpečnejšie motoristické športy, takže bol som svedkom pár veľmi škaredých pádov.

Ktoré televízie majstrovstvá vysielajú?

Motocross World Championship sa vysiela takmer do celého sveta. Vysielajú nás najvychytenejšie športové stanice ako CBS Sport, FOX Sport, Motors TV, Eurosport a mnohé iné. Tak isto sa streamuje aj cez oficiálnu webovú stránku. Minulú sezónu nás sledovalo 1,2 miliardy divákov a odvysielali sme viac ako 4 200 hodín.

Spomínal si, že sú pozície, kde by bolo pre kameramana nebezpečné stáť. Zažili ste nejaký nepríjemný moment?

Motokros patrí medzi najnebezpečnejšie motoristické športy, takže bol som svedkom pár veľmi škaredých pádov. Jazdci majú na sebe chrániče od hlavy až po päty, ale aj tak to nie je príjemný pohľad niečo také vidieť. Našťastie sa nám zatiaľ nič vážne nestalo. Častokrát sme od trate trochu ďalej a sme chránení. Ale sú pozície, kde kameramana od jazdca delí len pár metrov.

Zdroj: MXGP.com

Rozhoduješ o tom, kto zo slovenských kameramanov pôjde. Aké musí spĺňať podmienky, čo všetko musí ovládať? Nie je to len o tom, že držíš kameru?

Určite nie. Ľudí vyberám na základe odporúčania od známych a viem, že by mi hocikoho neodporučili. V prvom rade musí byť výborný kameraman, musí byť zodpovedný, ovládať anglický jazyk, keďže celá komunikácia je v angličtine. To je základ. Musí však byť aj dobrodruh, mať rád cestovanie a tiež musí byť "parťák". Mal by byť aj húževnatý. Keď robíme v horúčavách alebo v daždi, to nie je len tak (smiech). Hlavne by mu nemalo prekážať, že bude od apríla do septembra takmer každý víkend mimo domu. Kameramanov je mnoho, ale nie každý sa na túto prácu hodí.

Keď už dorazíte na preteky, čo sa deje priami na pľaci? Čo všetko vás čaká?

Mojou hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby bol môj tím v nedeľu o ôsmej ráno nastúpený pri prenosovom voze na porade s hlavným kameramanom. Buď sám, alebo spolu so mnou, vypracuje rozpis pozícií, kde budú jednotliví kameramani stáť, keďže trať je rôzne členitá a každý je lepší na inú časť úseku. Chalani potom dostanú tento rozpis, kameru, príslušenstvo a idú na svoju pozíciu. Postavíme si a nastavíme kameru.

Zdroj: Ľuboš Míček

Počas zahrievacích kôl, ktoré si robia motokrosoví jazdci, si režisér pozrie zábery a dá nám pokyny k tomu, odkiaľ a kam bude daný kameraman robiť svoj záber a ktorá časť trate je jeho. Potom začnú preteky, celkovo ich máme za deň v priemere sedem, podľa kategórií (MX GP, MX2, EMX 300, EMX 250, EMX 125, pozn. red.). O pol šiestej končíme, zbalíme prenosový voz, dáme si večeru a ideme domov.

Celkovo si myslím, že Slováci majú v zahraničí imidž pracovitých ľudí

Prichádzate do kontaktu priamo s pretekármi?

Aj áno, hlavne kameraman, ktorý je na tzv. RF kamere, čo je vlastne kamera s bezdrôtovým prenosom signálu, ten sa pohybuje hlavne v zákulisí spolu s redaktorkou, ten prichádza s pretekármi do kontaktu najviac.

Ako vnímajú Slovákov na takomto podujatí?

Myslím si, že dobre. Za tých pár rokov sme ukázali, že vieme podávať kvalitné výkony. Celkovo si myslím, že Slováci majú v zahraničí imidž pracovitých ľudí.

Celé dianie je tak trochu okorenené sexy dievčatami. "Neruší" vás to pri práci?

Práveže neruší, je to také príjemné osvieženie. Keď sa objavia na scéne modelky, preteky idú bokom (smiech). Inak by nemohlo vzniknúť takéto pekné video.

Zdroj: Ľuboš Míček

Koľko sa tejto práci venuješ?

Točím od 18-tich rokov, takže už desať rokov sa živím ako televízny kameraman. Konkrétne motokrosu sa venujem šesť rokov. Štyri roky ako kameraman a posledné dva mám na starosti slovenský tím. Samozrejme aj nakrúcam, bez toho by ma to nebavilo.

Pracuješ aj pre slovenskú produkciu na rôznych formátoch. Aký je rozdiel medzi nami a zahraničím?

Rozdiel je cítiť už len vo veľkosti podujatia. Na Slovensku nikdy nedosiahneme taký počet divákov. S tým prichádza vyššia miera zodpovednosti a nárokov, aké sú na nás kladené. Keď sa nakrúca športové podujatie na Slovensku, niekoľko hodín pred prenosom technici naťahujú TRIAX káble (kábel, ktorý spája kameru s kamerovou jednotkou,pozn.red.) z prenosového voza, pripravia kamery, nastavia ich. Keď príde kameraman asi tak hodinu a pol pred prenosom, tak sa len postaví za kameru, odtočí si svoje, po prenose pustí kameru a ide domov.

Zdroj: súkromný archív

V zahraničí a hlavne pri takejto produkcii, kde sa cestuje z krajiny do krajiny, je bežné, že kameraman musí zvládať aj prácu technika a je odkázaný sám na seba. To znamená, že musí odniesť kameru na svoju pozíciu, zapojiť si ju a urobiť mnoho ďalších úkonov, aby mohol vôbec začať pracovať. Ak má nejaký problém, musí si s ním poradiť sám. Samozrejme, keď je to niečo vážnejšie, tak príde technik, ale základné úkony musí kameraman zvládnuť sám. Na Slovensku na to nie sú kameramani veľmi pripravení, ale príde čas, kedy tento trend dorazí aj k nám.

Čo ti to dalo? Neuvažuješ nad tým, že by si ostal žiť a pracovať v zahraničí? Alebo ti to takto vyhovuje?

Dáva mi to veľmi veľa. Najmä skúsenosti, ktoré by som doma nenabral. Vidím, ako funguje televízny biznis za hranicami a že skutočne funguje. Videl som veľa miest, kde som nebol, videl som, ako ľudia žijú v iných kútoch sveta. Čo sa týka života v zahraničí, takto mi to zatiaľ vyhovuje, keďže sa Slovensko nachádza v srdci Európy. Takto to máme na každú trať počas sezóny skoro rovnako ďaleko. A to je tiež jedna z našich výhod.

BRATISLAVA/ Nikola Teleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.