Spoznali sme Boltovho nástupcu: Olympijskú stovku vyhral Talian Jacobs

Lamont Marcell Jacobs po víťaznom finále v behu na 100 m.
Zdroj: AP Photo/David Goldman

Striebro získal Američan, bronz Kanaďan.

Olympijským šampiónom v behu na 100 m sa stal taliansky atlét Lamont Marcell Jacobs v novom európskom rekorde 9,80 sekundy. Striebro získal Američan Fred Kerley za 9,84, bronzový skončil Kanaďan Andre de Grasse v čase 9,89.

Jacobs sa stal iba šiestym európskym šampiónom v najkratšom šprinte pod piatimi kruhmi od roku 1896 a prvým od roku 1980, keď triumfoval Brit Allan Wells. Jacobs už v semifinále vylepšil kontinentálny rekord na 9,84 a vo finále sa ešte o štyri stotinky zlepšil.

Pre rodáka z amerického mesta El Paso to bola prvá medaila z významných podujatí, v marci však zvíťazil na šesťdesiatke na halových ME v Toruni v behu, v ktorom skončil tretí Ján Volko.

Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Strieborný Kerley úspešne zavŕšil svoju netradičnú transformáciu, keď na MS v Dauhe získal bronz ešte na 400-metrovej trati. Bronzový De Grasse získal tretiu individuálnu medailu na olympiáde, v Riu vybojoval bronz na stovke a striebro na dvojstovke.

Ešte v semifinále vylepšil Číňan Su Ping-tchien výkonom 9,83 ázijský rekord. V semifinále mu už však nezostali sily a obsadil až šiestu priečku za 9,98.

1. Lamont Marcell Jacobs (Tal.) 9,80 - európsky rekord
2. Fred Kerley (USA) 9,84
3. Andre de Grasse (Kan.) 9,89
4. Akani Simbine (JAR) 9,93
5. Ronnie Baker (USA) 9,95
6. Su Ping-tchien (Čína) 9,98
7. Enoch Adegoke (Nigéria) - nedobehol
8. Zharnel Hughes (V. Brit.) - diskvalifikovaný

TOKIO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti