VIDEO: Jeden z najsilnejších momentov OH. Tuhý boj o zlato súperi vyriešili nečakaným spôsobom

Skokan do výšky Gianmarco Tamberi oslavuje triumf na OH 2020.
Zdroj: TASR/AP

V mimoriadne vyrovnaných a kvalitných pretekoch obaja šampióni do výšky 237 cm ani raz nezaváhali.

Byť olympijským víťazom je zrejme jeden z najväčších snov každého športovca. V nedeľu (31.7.) sme však v skoku do výšky na OH v Tokiu spoznali dvoch víťazov. Píše The Guardian.

Katarčan Mutaz Essa Baršim a Talian Gianmarco Tamberi totiž získali zhodne zlatú medailu. V mimoriadne vyrovnaných a kvalitných pretekoch obaja šampióni do výšky 237 cm ani raz nezaváhali.

Nasledujúcu výšku 239 zhodili trikrát. Barším preto navrhol, že čo keby obaja získali zlato? Odvolával sa tak na pravidlo, podľa ktorého sa môžu skokani dohodnúť a odmietnuť rozoskakovanie. Veľkí rivali a zároveň kamaráti neváhali ani sekundu.

Zdroj: TASR/AP

Po odobrení zaplavili 29-ročného Taliana obrovské emócie. Podal si ruku so súperom, vyskočil na neho a následne celý bez seba začal skákať po štadióne a pustil uzdu nefalšovanej radosti.

„Stále nemôžem uveriť tomu, že sa to stalo. Podeliť sa o zlato s kamarátom je nádherné. Bolo to kúzelné,“ uviedol Tamberi, ktorý následne oslavoval na ovále a objímal a bozkával ľudí.

O rok starší Barším to oproti oponentovi až tak neprežíval, tiež však neskrýval spokojnosť. „Za mňa osobne, za to, aké výkony som tu podával, si zlato zaslúžim. Gianmarco ukázal rovnako dobré výsledky, takže si ho zaslúži tiež,“ povedal.

Zdroj: TASR/AP

Obaja atléti si pred Tokiom museli prejsť náročnými chvíľami. Tamberimu tesne ušla účasť na OH 2016 v Riu, keď utrpel zlomeninu členka. Po zotavení na sociálnej sieti ohlásil boj o Tokio 2020. Pandémia koronavírusu však OH o rok posunula.

Baršíma pred Tokiom taktiež sprevádzali menšie zdravotné patálie. Na rozdiel od konkurenta však už má vo vitríne dve olympijské medaily - z 2016 striebro a z olympiády 2012 v Londýne bronz.

V Tokiu sa mu tak podarilo skompletizovať olympijskú zbierku. „Toto je ďaleko za hranicami športu. Je to posolstvo, ktoré odovzdávame mladej generácii,“ skonštatoval.

Zdroj: TASR/AP

Ako dodal, s Tamberim o takejto situácii, že si triumf podelia, hovorili. „Nerozoberali sme to úplne do detailov. Len sme si povedali, že predstav si takú situáciu. A to sa dnes stalo,“ priznal Katarčan, ktorý o Tamberim hovorí len v superlatívoch.

„Je to jeden z mojich najlepších priateľov, nielen na dráhe, ale aj mimo nej. Sme skoro stále spolu. Obaja sme chceli zdieľať takéhoto športového ducha a odovzdať ju ďalším. Cením si, aký krok spravil. On si to váži tiež,“ uzavrel Barším.

Tamberiho najväčším úspechom bol doteraz titul európskeho šampióna z ME 2016 v Amsterdame. Zvíťazil aj na halových MS v Portlande v roku 2016 a na halových ME v Glasgowe 2019. Na olympiáde však doteraz medailu nezískal.

Nefalšovaná radosť Tamberiho sa začína od 3:13


Zdroj: YouTube/Eurosport

TOKIO/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti