„Záhadné“ tetovanie narúša eufóriu z nečakanej medaily. Takto vysvetlila Sabbatiniho znak jeho žena

Tetovanie Roryho Sabbatiniho.
Zdroj: TASR

Vášne brzdí aj odborník na extrémizmus.

Ďalšiu medailu pre Slovensko vybojoval golfista Rory Sabbatini. Reprezentant, ktorého meno pred ziskom cenného kovu poznala v krajine iba hŕstka laickej verejnosti, sa razom dostal do širokého povedomia Slovákov. Kto vlastne je najnovší držiteľ striebra z Tokia?

Manželka mu pomáha aj priamo na ihrisku

Rodák z mesta Durban v Juhoafrickej republike sa stal profesionálnym hráčom golfu v roku 1998. Pod vlajkou rodnej krajiny súťažil do roku 2019. Slovenské občianstvo totiž získal po svadbe s Martinou Štofaníkovou. Tá si po vzťahu s tenistom Dominikom Hrbatým či súčasným predsedom parlamentu Borisom Kollárom, s ktorým má aj syna, vzala práve profesionálneho golfistu.

Po jeho boku stála Slovenka aj priamo na olympijskom ihrisku. Bola totiž Sabbatiniho caddym. V tejto pozícii má človek za úlohu niesť hráčovi palice, tašky, poskytnúť mu rady či byť jeho morálnou oporou.

Manželia si historický úspech vychutnali na greene spoločne. Cesta za cenným kovom pritom nebola jednoduchá. Rory Sabbatini bol po prvom kole olympijského turnaja na 20. mieste. V druhom kole sa posunul na priebežnú jedenástu priečku a v predposlednom kole klesol na 17. pozíciu.

Najlepší výkon predviedol v záverečnom kole, v ktorom zároveň vytvoril olympijský rekord ihriska so skóre 10 pod par.

Medzi Sabbatiniho najväčšie kariérne úspechy patrí šesť víťaztiev na turnajoch PGA, na Masters v roku 2007 obsadil druhé miesto. Pred rokmi bol vo svetovej top desiatke, najlepšia pozícia bola 8. priečka. Momentálne je na priečke číslo 204.

Nečakaná medaila a „záhadné“ tetovanie

S medailou pre našu krajinu v golfe sa vôbec nerátalo, je malým športovým zázrakom. Sabbatini po zisku striebra nešetril slovami spokojnosti. „Prijať občianstvo bolo skvelé rozhodnutie. Pôvodne prišlo, aby sme sa pokúsili vzbudiť záujem o golf u mladých a vychovať na Slovensku nejakých nových hráčov. Potom prišla šanca reprezentovať Slovensko na olympiáde, čo bola veľká česť,“ uviedol 45-ročný golfista, ktorý počas kariéry zarobil približne 30 miliónov eur.

Po tom, ako úspech Sabbatiniho obletel svet, objavili sa dohady o záhadnom tetovaní na ľavej ruke. Martina Štofaníková sa k téme v pondelok vyjadrila a symbol vysvetlila na sociálnej sieti. „... aby sme sa vyhli zbytočným otázkam tak tetovanie na Roryho ramene sú tri LLL ja mám rovnaké ale na inej časti tela, dali sme si to vytetovat pár dni po našej svadbe a znamená to LoVE, Laug, LoyalTy. Sú to symboly nášho vzťahu a naše oporné body! Tri symboly LLL si pripomíname vždy, keď sa napríklad pohádame!“

Zdroj: TASR/Michal Svítok

K téme tetovania sa na sociálnej sieti vyjadril aj historik a odborník na extrémizmus Jakub Drábik. Podľa neho môže mať tento znak množstvo významov, a preto by bolo najlepšie počkať na vysvetlenie golfistu.

„Viem, že je to v dnešnej dobe rýchlych informácií, rýchleho jedla a rýchleho všetkého ťažké, no mali by sme z času na čas zachovať chladnú hlavu a nerobiť závery. Odvčera sa všade rieši, že náš medailista, pán Sabbatini, má na ruke triskelion, ktorý má odkazovať na juhoafrické neonacistické hnutie AWB. Triskelion sa však používa od staroveku a môže symbolizovať ohromné množstvo vecí, môže symbolizovať slnko alebo byť len jednoduchým umeleckým symbolom. Je napr. na vlajke ostrova Man. Áno, používajú ho aj juhoafrickí neonacisti, ale to ešte nemusí nič znamenať. Každý symbol sa musí posudzovať v kontexte a ja by som vyzval skôr na zachovanie chladnej hlavy a vyčkanie toho, ako to vysvetlí sám Sabbatini a či u neho vôbec môžeme hovoriť o nejakom kontexte, ktorý by niečo naznačoval. Keď budeme vedieť viac, potom vynášajme súdy,“ uviedol Drábik.

BRATISLAVA/rk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti