Odmeny za medaily: Slovákov čaká slušná suma, v týchto vyspelých krajinách športovci neuvidia ani cent

Zuzana Rehák Štefečeková so zlatou medailou.
Zdroj: TASR

Najvyššie odmeny vypísal Singapur, zlatí medailisti z Indonézie majú prisľúbenú doživotnú rentu.

Výšky odmien pre medailistov z OH V Tokiu sa líšia od krajiny ku krajine. Koľko dostane zlatý medailista pri tom vôbec nezávisí od veľkosti štátu. Najštedrejšie odmeny majú prisľúbené športovci zo Singapuru, ktorí si v prípade zisku zlatej medaily prilepšia o milión singapurskych dolárov (620 000 eur). Na druhej strane, medailisti z niektorých vyspelých športových krajín nedostanú nič. To je prípad Británie, Nórska a Švédska.

Spomedzi športových veľmocí sú na tom najlepšie Taliani, ktorým v prípade zisku zlata na konto pribudne 180-tisíc eur.

Už dlhšie je známe, že Slováci budú za medaily odmenení rovnako po OH v Pjongčangu 2018. Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel už pred začiatkom OH informoval, že za zlatú medailu športovec dostane odmenu 50-tisíc eur, za striebro 40-tisíc a za bronz 30-tisíc eur.

V pondelok zverejnila odmeny aj Národná športová agentúra (NSA), ktorá schvaľuje odmeňovanie českých športovcov. Olympijskí víťazi z tokijských hier v českom tíme sa môžu tešiť na odmenu 2,4 milióna českých korún, čo je v prepočte 94 214 eur. Menej ako slovenskí športovci dostanú zlatí medailisti z takých športových veľmocí ako USA (31 500 eur) či Japonska (38 000 eur).

Po spomínanom Singapure najvyššie prémie vypísal Taiwan (602 000 eur za zlato), ktorý navyše odmení všetkých športovcov, ktorí sa vo svojich disciplínach umiestnia v Top 10. Reprezentant Taiwanu, ktorý skončí na 10. mieste tak dostane viac peňazí, ako zlatý medailisti z niektorých krajín. Zaujímavá je z tohto pohľadu aj Indonézia, ktorá bude zlatým medailistom vyplácať mesačnú rentu 1178 eur až do konca života.

Zdroj: TVNOVINY.sk

TOKIO/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme OH 2020

Dôležité udalosti