Šport

Tvrdý trest: Za toto oslavné gesto zobrali Francúzovi zlatú medailu

Za toto gesto diskvalifikovali víťaza behu na 3 000 m cez prekážky na ME v Zürichu.
Za toto gesto diskvalifikovali víťaza behu na 3 000 m cez prekážky na ME v Zürichu. Zdroj: SITA

Pri oslave víťazstva si vyzliekol dres. Najskôr dostal len napomenutie, no po tlaku španielskej delegácie ho napokon diskvalifikovali úplne.

Vo finále behu na 3 000 m prek. sa usiloval 29-ročný Francúz o tretí titul v rade. Suverénny tabuľkový líder sezóny, dvojnásobne strieborný na OH, dvojnásobne bronzový na MS a navyše európsky rekordér naplnil svoju víziu dokonale, 900 m pred cieľom išiel do vedenia a na čele zostal suverénne až do cieľa. Sto metrov pred cieľom si dokonca extravagantne vyzliekol dres, aby tak demonštroval svoju nadvládu. S tričkom v ústach burcoval v cieľovej rovine fanúšikov. Cieľovú pásku napokon pretrhol s dresom v rukách. Za toto gesto zaplatil najtvrdšie ako mohol - stratou najcennejšieho kovu.

Po dobehnutí do cieľa dostal od traťových rozhodcov žltú kartu za nešportového správanie. Po protestoch španielskej delegácie ho však diskvalifikovali úplne. Práve španielski atléti skončili v preteku pôvodne na štvrtom a piatom mieste. Ich výprava sa pri rozhodcoch odvolávala na pravidlá o „dresoch, topánkach a štartovných číslach. Informoval portál Eurosport.com

https://www.youtube.com/watch?v=-0CDr9FTaiI


Zlatú medailu získal namiesto Mekhissi-Benabbaba jeho krajan Yoann Kowal, ktorý sa na pôvodné druhé miesto dostal na posledných 200 metroch. Predbehol Krystiana Zalewskiho z Poľska, ktorý má teraz striebro aj Španiela Angela Mullera, ktorý po úspešných protestoch dostal bronz.

„Dres na posledných metroch som si vyzliekol od radosti. Z víťazstva som nesmierne šťastný. Teší ma, že som obhájil titul," povedal víťaz ešte predtým, ako ho diskvalifikovali.

„Najdôležitejšie bolo zvíťaziť. Nevedel som, že za to dostanem žltú kartu. No žltá karta pre mňa nič neznamená. Bola to prosto emócia. Dnes si užívam víťazstvo, uvidíme ako to celé napokon dopadne," dodal Francúz.

Svojho krajana sa zastal aj pôvodne strieborný Kowal: „Čo urobil s dresom nebolo poburujúce, ani nič podobné."

ZÜRICH/Michal Lukačovič, tasr

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.