Lewis Hamilton bude mať nového kolegu, v Mercedese sa ho pokúsi zatieniť Russell

George Russell na monoposte Williams.
Zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Bottas nahradil svojho krajana Kimiho Räikkönena, ktorý ohlásil koniec kariéry.

Obdobie po letnej prestávke je vo Formule 1 časom, kedy sa naplno roztáča prestupový kolotoč. Prvá dominová kocka spadla už pred týždňom, keď Kimi Räikkönen ohlásil koniec svojej kariéry, čím de facto uvoľnil miesto krajanovi Valtterimu Bottasovi, ktorému Mercedes už celé týždne hľadal sedačku. Prestup skúseného fínskeho jazdca, ktorý sa presúva z tímu suveréna posledných sezón F1 Mercedesu, potešil Georgea Russella. Ten sa Hamiltona pokúsi zosadiť z pozície tímovej jednotky.

Svoju ambíciu zotrvať v kolotoči Formuly 1 Valtteri Bottas avizoval niekoľkokrát, dokonca vyhlásil, že jeho prioritou bolo dohodnúť sa na viacročnom kontrakte, čo prezentoval na štvrtkovej tlačovej konferencii pred Veľkou cenou Holandska.

V doterajšej kariére fínsky jazdec vždy podpisoval len jednoročné kontrakty, čo sa zmenilo až teraz. Jeho nový zamestnávateľ oznámil, že sa s jazdcom dohodol na viacročnej zmluve.

Šéf švajčiarskeho tímu Frédéric Vasseur pri podpise vyzdvihol práve ochotu Valtteriho Bottasa podriadiť sa tímu. „Do Hinwilu prichádza silný tímový hráč so skúsenosťami na úplnom vrchole štartového poľa. Valtteri bol neoddeliteľnou súčasťou tímu, ktorý prepísal historické štatistiky, a má pri svojom mene štyri konštruktérske tituly," cituje Vasseura portál F1online.sk.

Samotný jazdec taktiež prezentoval túžbu po úspechu a chce využiť skúsenosti, ktoré nazbieral v Mercedese. „Mám taký hlad ako nikdy bojovať o dobré výsledky, a keď príde ten čas, aj o víťazstvá. Zázemie v Hinwile má jasný potenciál. Teším sa na príležitosť viesť tento tím smerom dopredu na štartovom poli."

Príchod Bottasa do švajčiarskej stajne znamená, že Lewis Hamilton bude v novej sezóne spolupracovať s iným jazdcom. Do Mercedesu sa presunie ďalší Brit George Russell, ktorý doteraz pôsobil vo Williamse. Aj napriek tomu, že pôsobil v tíme, s ktorého autom nemohol konkurovať najlepším, skvelými výkonmi presvedčil vedenie Mercedesu o svojich nesporných kvalitách. V padoku dokonca nie je ojedinelý názor, že Lewis Hamilton má pred mladíkom veľký rešpekt, a preto sa tak vehementne zasadzoval za zotrvanie Valtteriho Bottasa.

„Vyhral vo všetkých pretekárskych kategóriách, v ktorých pôsobil," zdôraznil šéf Mercedesu Toto Wolff na margo Georgea Russella. „Aj posledné tri sezóny vo Williamse nám ukázali, čo by mohol dokázať v budúcnosti v F1."

Samotný jazdec považuje prestup do Mercedesu za obrovský kariérny krok. Uvedomuje si však, že nahradiť Bottasa nebude jednoduché. „Viem, aká veľká výzva ma čaká. Valtteri stanovil latku vysoko, týždeň čo týždeň podával konzistentné výkony, získaval víťazstvá i pole positions a prispel k získaniu viacerých titulov."

BRATISLAVA/TV MARKÍZA, mb

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Valtteri bottas

Dôležité udalosti