VIDEO Najpamätnejšie preteky Sagana v drese Bory: Najdlhší únik, zlatý hetrik a dobytie pekla

Peter Sagan získal svoj siedmy zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na 106. ročníku prestížnych pretekov Tour de France..jpg

Posledné víťazstvo v drese nemeckého tímu zaknihoval na domacej pôde.

Peter Sagan končí ďalšiu etapu svojho pretekárskeho života. Tretí raz zmení svoje pôsobisko. Po obdobiach v Liquigase a Tinkoffe si päť rokov obliekal dres tímu Bora-Hansgrohe. Päť sezón, ktoré v Bore strávil, patrilo podľa Sagana k najplodnejším.O Saganovom odchode z Bory a hovorilo už od začiatku roka, keď manažér Ralph Denk niekoľkokrát naznačil, že zmluvu nepredĺžia a hovoril o viaznucich rokovaniach i väčších zmenách v tíme.

O služby trojnásobného majstra sveta prejavil záujem belgický Deceuninck-QuickStep, no jeho šéf Patrick Lefevere nakoniec oznámil, že Sagan nepríde, keďže s ním by museli prestúpiť aj brat Juraj a Baška a on nechce mať tím v tíme. Do hry tak vstúpil francúzsky ProTeam TotalEnergies.

Sagan prišiel do Bory v roku 2017 a v jej farbách dosiahol 90 pódiových umiestnení a 30 zo svojich 119 víťazstiev. Medzi najväčšie sa radia titul majstra sveta v nórskom Bergene, ktorým ako prvý pretekár v histórii zaknihoval víťazný hetrik. triumf na monumente Paríž - Roubaix v roku 2018 a S Borou získal aj dva zelené dresy za triumf v bodovacej súťaži na Tour de France, pričom ten posledný mal prívlastok rekordný.

V aktuálnej sezóne si pripísal 5 víťazstiev a premiérovo vybojoval cyklaménový dres na Giro d'Italia. Cenným úspechom boli aj dve 2. miesta (2017, 2018) v koncoročnom rebríčku UCI.

Sagan sa s nemeckým tímom rozlúčil na pretekoch Paríž Roubaix, v ktorých sa mu nedarilo a aj kvôli pádu skončil až na 56. priečke s 12-minútovou stratou. Možno sa chcel rozlúčiť lepším výsledkom, no ako sám hovorí, už nemusí sebe, ani nikomu inému, nič dokazovať.

Vítazstvo s poradovým čislom 100

Nie je veľa cyklistov, ktorí dosiahli viac než sto profesionálnych víťazstiev. Zo stále aktívnych pretekárov túto métu pokorili iba traja - Mark Cavendish, Alejandro Valverde a André Greipel.

Sagan tento míľnik dosiahol počas jednorazovky v kanadskom Québecu. V roku 2018 obhájil víťazstvo z predošlej sezóny, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo.

Triumf po 90-kilometrovom úniku

Sagan počas kariéry pravidelne zbieral víťazstvá na majstrovstvách Slovenska. Najpamätnejšie preteky s hromadným štartom absolvoval v roku 2018. Sagan triumfoval vo veľkom štýle.

Krátko po štarte sa vydal do úniku a prvé okruhy jazdil osamotene. Následne sa nechal dostihnúť pelotónom a 90 km pred cieľom opäť nastúpil, pričom vedenie udržal až do konca.


Sagan dobyl „Peklo severu“

Ďalšie výnimočné víťazstvo Petra Sgana prišlo na najslávnejšej monumentálnej klasike Paríž-Roubaix.

V pretekoch, ktoré sú známe ako "Peklo severu", prekvapil skorým útokom 54 kilometrov pred cieľom. Aj vďaka Silvanovi Dillierovi, ktorý bol členom pôvodného úniku, sa Slovákovi podržalo udržať náskok a v záverečnom špurte na velodróme nedal svojmu dočasnému spojencovi šancu.

https://www.youtube.com/watch?v=NsSv0bVzXDY


Tretí titul majstra sveta

Šampionát v nórskom Bergene bol jedným z vrcholov Saganovej kariéry. Záver pretekov poznačil výpadok televízneho signálu, ktorý naskočil kilometer pred koncom. Hoci pred vápadkom bol na čele osamotený Julian Alaphilippe, o zopár desiatok sekúnd neskôr bola skupina pohromade.

Sagan, ktorý bol dovtedy akoby neviditeľný, sa vyviezol sa za Alexandrom Kristoffom a tesne ho zdolal. Na potvrdenie sa čakalo takmer minútu, až potom sa mohlo na Slovensku oslavovať. Nikto predtým nevyhral titul majstra sveta trikrát v sérii.


Kompletná zbierka z Grand Tours

V roku 2020 sa pre pandémiu koronavírusu Giro posunulo na október a aj preto si mohol Sagan splniť ďalší kariérny cieľ.

Na Gire sa mu podarilo vyhrať 10. etapu, čím skompletizoval zbierku aspoň jedného víťazstva na každej z pretekov Grand Tour. O rok neskôr pridal na Gire ďalší etapový vavrín a ovládol aj bodovaciu súťaž.


BRATISLAVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti