Cesta bojovníka Kleina: Ambíciu dostať sa medzi najlepších mal už časoch, keď robil vyhadzovača

Ľudovít Klein počas váženia pred súbojom s Michaelom Trizanom.
Zdroj: Profimedia.sk

Tretí zápas Kleina v UFC si môžete pozrieť prostredníctvom videoplatformy VOYO.

Ľudovíta „Lajosa" Kleina, prvého Slováka v najprestížnejšej MMA organizácii UFC, čaká v noci zo soboty na nedeľu mimoriadne dôležitý súboj proti Američanovi Nateovi Landwehrovi, ktorý ukáže, ako by sa mohla ďalej vyvíjať kariéra slovenského bojovníka.

Súboj Landwehr vs Klein bude súčasťou predzápasovej karty podujatia UFC Fight Night, s hlavným zápasom, v ktorom proti sebe nastúpia bojovníčky z divízie pérovej váhy - Američanka Aspen Ladd a Brazílčanka Norma Dumont.

Klein má v UFC zatiaľ vyrovnanú bilanciu - jednu prehru a jednu výhru. Vo svojej premiére v klietke knokautoval Shanea Younga, v druhom zápase potom nestačil na Michaela Trizana, ktorý ho zdolal na body. Slovenský bojovník je tak pred svojím 3. zápasom pod väčším tlakom a prípadný neúspech môže pribrzdiť jeho kariéru v UFC. Čo všetko absolvoval na ceste do UFC sme zhrnuli v nasledujúcich riadkoch.

Vyhadzovač s veľkými ambíciami

S bojovými športmi prišiel rodák z Nových Zámkov Ľudovít Klein do kontaktu už ako teenager. V dvanástich rokoch sa dostal ku klasickému boxu a neskôr začal dochádzať na tréningy brazílskeho Jiu-Jitsu (BJJ). Neskôr sa pustil do trénovania thajského boxu, a keď sa dozvedel o MMA, mal jasno v tom, kadiaľ sa budú uberať jeho ďalšie kroky.

Klein si už od začiatku kládol vysoké ciele a chcel v tomto športe dokázať čo najviac a teraz, vo veku 26 rokov, už má toľko skúseností, ako mnohí bojovníci s oveľa dlhšou kariérou. Pred prechodom medzi profíkov absolvoval štyri amatérske zápasy s vyrovnanou bilanciou 2 výhry a 2 prehry.

Do prvého profesionálneho zápasu nastúpil 20. decembra roku 2014, teda vo svojich 19 rokoch. Pri svojom debute súpera expresne rýchlo skoncoval so súperom už po 27 sekundách prvého kola. Vyhral na submisiu po uškrtení súpera (rear-naked choke).

Ani senzačný výkon však niekedy obživu bojovníkovi nezaistí. Rovnako ako mnoho iných kolegov si tak Klein v začiatkoch kariéry privyrábal ako strážca nočných klubov. Ako bojovník neskôr opísal, pri tejto práci si ho niektorí provokatéri zámerne doberali kvôli menšiemu vzrastu. To ale ešte netušili, s kým majú tú česť a že svoje správanie vzápätí oľutujú.

O tom, že v Kleinovi drieme veľký talent, nemohlo byť pochýb. V prvých rokoch zbieral jednu výhru za druhou a žiadny súper s ním nevydržal bojovať ani do tretieho kola. Z prvých šiestich zápasov dva ukončil v druhom kolesá, zvyšné štyri hneď v kole prvom. Všetkých pritom porazil na submisiu.

Prvá prehra medzi profesionálmi prišla po viac než dvoch rokov od debutu, keď Kleina tesne pred koncom prvého kola knokautoval Rus Igor Tarytsa. V tom istom roku Slovák absolvoval ešte 5 ďalších zápasov, z ktorých 4 vyhral.

Zdroj: TV Markíza

Lajoš Klein (26) je v porovnaní so svojím súperom komplexnejším fighterom. Okrem toho, že je skvelý v postoji, má aj špičkový grappling. Slovák má bilanciu 17 výhier (16 pred limitom) - 3 prehry, pričom rovnaký počet 8 zápasov vyhral knokautom aj v submisii.

Nate Landwehr (33) je síce starší, ale nie skúsenejší MMA zápasník. Jeho doterajšia bilancia je 14 výhier a 4 prehry. Aj on 8-krát ukončil zápas knokautom, ale na zemi ešte nevyhral ani raz. Má však až 6 víťazstiev na body, čo hovorí o jeho dobrej zápasovej taktike i výdrži.

Zápasy turnaja UFC Fight Night

Main Event

145 lbs: Aspen Ladd (9-1) vs. Norma Dumont (6-1)

Co-Main Event

265 lbs: Andrei Arlovski (31-20, 2 N/C) vs. Carlos Felipe (11-1)

Main Card

155 lbs: Jim Miller (32-16, 1 N/C) vs. Erick Gonzalez (14-5)
125 lbs: Manon Fiorot (7-1) vs. Mayra Bueno Silva (7-1-1)
185 lbs: Julian Marquez (9-2) vs. Jordan Wright (12-1, 1 N/C)

Prelims

185 lbs: Andrew Sanchez (12-6) vs. Bruno Silva (20-6)
170 lbs: Danny Roberts (17-5) vs. Ramazan Emeev (20-4)
125 lbs: Sijara Eubanks (7-6) vs. Luana Carolina (7-2)
145 lbs: Ľudovít Klein (17-3) vs. Nate Landwehr (14-4)
135 lbs: Brandon Davis (14-8) vs. Danaa Batgerel (9-2)
115 lbs: Ariane Carnelossi (13-2) vs. Istela Nunes (7-1, 1 N/C)

Zdroj: TV Markíza

Zápas Ľudovíta Kleina si môžete pozrieť prostredníctvom videoplatformy VOYO, ktorá prinesie priamy prenos z turnaja UFC Fight Night so začiatkom v sobotu večer od 23.00 hod. Fanúšikovia MMA sa môžu tešiť celkovo na 11 zápasov. Priamy prenos z turnaja môžete sledovať TU.LAS VEGAS/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Ufc

Dôležité udalosti