Šport

Sagan to v ľadovej výzve všetkým natrel. Vrátane premiéra

Sagan a výzva.jpg

Vyzval všetkých 150 poslancov parlamentu, ale nezabudol aj na súpera z pelotónu.

Včera vyzval prezident Andrej Kiska nášho najúspešnejšieho cyklistu Petra Sagana, aby sa oblial vedrom s ľadom.

Neprešlo ani 24 hodín a Peter spôsobom jemu vlastným to urobil za pár sekúnd. Vytiahol vedro, rozrezal vrecúška s ľadom a polial sa. Na záver spomenul ľudí, ktorí by mali jeho výzvu prijať.

Video má pár sekúnd, ale zo Saganovej intonácie cítiť, že je poriadne nahnevaný. Vyzval parlament, premiéra Roberta Fica, ale aj cyklistu Fabiana Cancellaru (Trek), jazdca F1 Kimi Räikkönena a priateľa Martina Ryšavého.

Autorom originálnej myšlienky a šíriacej sa výzvy je bývalý kapitán univerzitného bejzbalového tímu Boston College Pete Frates, ktorému lekári v 27 rokoch diagnostikovali ALS. Je to progresívne ochorenie, ktoré spôsobuje postupné odumieranie buniek centrálnej nervovej sústavy riadiacej pohyb svalov v tele človeka.

S prvou výzvou začal 29. júla, tá sa následne prostredníctvom videí na sociálnych sieťach rozšírila do celého sveta. Zo Slovákov sa do nej zapojil napríklad aj hokejista Marián Gáborík či tenistka Dominika Cibulková.

Možno by ste to nepovedali, ale takouto "ľadovou výzvou" sa dá pomôcť nielen charite, ale aj sebe samému. „Na neurologickú indikáciu je studená voda dobré riešenie. Pri pokožke a vlasoch je to otáznejšie, pretože chlad zapríčiňuje aj šok. Pravdou však ostáva, že dochádza k výraznejšiemu prekrveniu pokožky hlavy, čo môže po ľadovej výzve priniesť upokojenie pre pokožku aj vlasové korienky," dopĺňa dermatologička Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR.

ŠPANIELSKO/tvnoviny.sk, TASR - doplnené

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.