Meno tenistky, ktorá obvinila vplyvného politika zo znásilnenia, zmizlo z čínskeho internetu

Čínska tenistka Šuaj Pcheng podáva v zápase 1. kola proti Rumunke Sorane Cirsteovej na turnaji Roland Garros 2017.
Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

Čínsky cenzor dokonca zablokoval na sociálnych sieťach aj slovo tenis.

Vedenie Ženskej tenisovej asociácie (WTA) je stále znepokojené z údajného zmiznutia čínskej hráčky Šuaj Pcheng. Tá začiatkom novembra obvinila vplyvného čínskeho politika a bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga zo sexuálneho napadnutia. Šéf WTA Steve Simon dostal od bývalej svetovej jednotky vo štvorhre email, v ktorom píše, že je v poriadku a popiera znásilnenie, vyjadril však pochybnosti o jeho autenticite.

Podľa emailu je 35-ročná tenistka v poriadku a oddychuje v domácom prostredí. „Obsah správ o mne som nepotvrdila a zverejnili ich bez môjho súhlasu. Tieto správy o zmiznutí, vrátane toho, že ma znásilnili, sa nezakladajú na pravde. Som v poriadku a ďakujem, že sa o mňa zaujímate," mala napísať Šuaj Pcheng.

„Len ťažko uverím, že Šuaj Pcheng naozaj napísala tento email. WTA aj svet potrebujú overiteľný dôkaz, že je v bezpečí,“ citovala agentúra AFP Simona, podľa ktorého sa s Číňankou viackrát pokúšal spojiť viacerými spôsobmi, ale neúspešne.

WTA po pôvodných správach o zmiznutí tenistky žiadala kompletné, férové, transparentné a necenzurované vyšetrovanie prípadu. O napadnutí tenistka informovala na sociálnej sieti Weibo, no príspevok po niekoľkých minútach zmizol.

Šuaj Pcheng v príspevku napísala, že s Čangom niekoľko rokov žila v nemanželskom vzťahu, no keď začal stúpať v politickom rebríčku, prerušil s ňou kontakt. Zhruba pred tromi rokmi ju však nečakane pozval, aby si s ním a jeho manželkou zahrala tenis. Potom ju Čang údajne sexuálne napadol vo svojom dome.

Tridsaťpäťročná bývalá svetová jednotka vo štvorhre zároveň priznala, že nemá ako dokázať svoje tvrdenie. Kao-li Čang, ktorý pôsobil vo vysokej funkcii v rokoch 2012 až 2017, raz údajne prejavil obavy, že si Šuaj Pcheng ich stretnutia zaznamenáva.

Zatiaľ čo články o údajnom zmiznutí plnia stránky svetových médií, v Číne sa o prípade vôbec nepíše. Meno tenistky akoby úplne zmizlo z čínskeho internetu. Vo vyhľadávačoch dokonca čínske úrady zablokovali aj kľúčové výrazy súvisiace s tenistkou, dokonca aj slovo „tenis“.

Bez vyvinutia veľkej snahy, podstúpenia rizika a dobrého VPN (krytia IP adresy), je tak pre bežných Číňanov akákoľvek informácia o tenistke nedostupná, píše portál The Guardian, podľa ktorého si Čínska štátna televízia s údajným emailom od tenistky veľkú námahu nedala. Išlo totiž iba o screenshot bez adries odosielateľa či príjemcu. Autentickosť emailu je tak ešte viac spochybniteľná.

Zdroj: TASR/AP/Mark Schiefelbein

Slávni tenisti sa obávajú o osud Číňanky

O osud Šuaj Pcheng už vyjadrili obavy aj jej hráčski kolegovia Novak Djokovič, Serena Williamsová či Naomi Osaková.

„Nemám o tom veľa informácií, počul som o tom asi pred týždňom a úprimne, je pre mňa šokujúce, že je nezvestná. O to viac, že je to niekto, koho som v uplynulých rokoch stretával na okruhu pomerne často. Neviem k tomu povedať viac ako to, že dúfam, že je v poriadku. Je to hrozné, viem si predstaviť ako sa môže cítiť jej rodina,“ povedal podľa agentúry AFP Djokovič po triumfe v Turíne nad Casperom Ruudom.

„Som zdrvená a šokovaná, keď počúvam správy o mojej rovesníčke Šuaj Pcheng. Dúfam, že je v bezpečí a nájde sa čo najskôr. Toto sa musí vyšetriť, nesmieme mlčať,“ cituje agentúra AFP vyhlásenie Sereny Williamsovej, ktoré zverejnila na sociálnych sieťach.

PEKING/TASR, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Tenis

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.