Šport

Šatan má stále Demitrovo (†36) číslo v mobile

Miroslav Šatan a Pavol Demitra na snímke po zápase s Dánskom 9. mája  2011, keď ukončil reprezKariéru na MS v Bratislave.
Zdroj: TASR

Paľo bol podľa "chalanov" miláčik tribún. Radi hrali zápasy s veteránmi so St. Louis Blues Alumni, pretože vyzbierali peniaze na mládežnícky hokej.

Trojica exhibičných hokejových stretnutí na počesť Pavla Demitru medzi výbermi Slovak Stars a St. Louis Blues Alumni nielenže splnila svoj účel, ale podľa organizátorov i aktérov prevýšila aj všetky očakávania.

Diváci v Poprade, Trenčíne i Bratislave zaplnili štadióny, aby mohli sledovať majstrovstvo hviezd a spoločne si pripomenuli legendárneho slovenského hokejistu, ktorý pred tromi rokmi tragicky zahynul pri leteckej nehode.

Niekedy, keď listujem v zozname, tak ho tam stále vidím. Ťažko sa s tým človek vyrovnáva...

"Čakal som, že jeden zo zápasov v Poprade alebo Trenčíne bude vypredaný, a že v Bratislave príde šesť- až osemtisíc divákov. Návštevnosť ale prekonala všetky moje očakávania," priznal po sobotňajšej exhibícii Peter Šťastný, jeden z organizátorov.

Bývalý kapitán reprezentácie nastúpil za oba tímy - za slovenské hviezdy i hokejové osobnosti St. Louis Blues. V dueloch si zahral aj so synmi Yanom a Paulom ako i bratom Antonom.

„Paľo bol miláčikom tribún. Na hviezdy sa nezabúda a som rád, že diváci si ho stále uctia. Všetky tri zápasy boli veľmi vydarené a myslím si, že naplnili očakávania," vyjadril sa Ľubomír Višňovský.

Všetky tri duely sa skončili symbolicky remízou a tak diváci videli rozuzlenia v záverečných nájazdových rozstreloch.

V Poprade triumfovali Slovak Stars 9:8 po nájazdoch, v Trenčíne 15:14 sn a v hlavnom meste pri najväčších gólových hodoch 18:17 sn. Bodku za celou akciou dal premenený nájazd Petra Šťastného.

"Išlo o to, aby sme sa tu znovu stretli, zatlieskali, zaspomínali si na Paľa, dali pekné góly. Išlo najmä o zábavu pre ľudí. Paľo by nechcel, aby sme tu plakali. Škoda, že tu s nami už nie je," vyznal sa Višňovský.

Zdroj: TASR

Najemotívnejším momentom všetkých stretnutí bola 38. minúta. Vtedy celý štadión povstal a za neutíchajúceho potlesku vzdal spoločne s hráčmi hold slovenskej legende.

V sobotu na svetelnej kocke Slovnaft arény žiarilo magické číslo 38, ktoré nosieval Demitra na drese. Práve v Bratislave sa po poslednom zápase Slovákov na MS 2011 rozlúčil s reprezentačnou kariérou.

Zdroj: TASR

"Bola to krásna spomienka. Na konci mi až vyhŕkla slza," priznal Višňovský a dodal, že na Demitru často myslí. "Takmer každý deň. Mne osobne veľmi chýba. Rodiny sme sa spolu stretávali, na ľade i mimo bol jedným z mojich najlepších kamarátov. Bol veľkou hokejovou hviezdou. Nikto tak nespojil národ, ako on. Paľko, pre teba to bolo, videl si to...," poslal kamarátovi pozdrav do neba.

Zdroj: TASR

Vydarenosť celého benefičného turné potvrdil aj Miroslav Šatan, ktorý si rovnako ako Višňovský zahral za výber Slovak Stars. 

Zdroj: SITA

Aj Šatan sa v spomienkach často vracia ku kamarátovi: "Samozrejme, že si na Paľa spomeniem. Manželka často telefonuje s Majkou (Demitrovou, pozn. red.). Paľovo číslo mám stále uložené v mobile. Niekedy, keď listujem v zozname, tak ho tam stále vidím. Ťažko sa s tým človek vyrovnáva..."


Silným momentom bolo pre Šatana sledovanie predpremiéry filmu o Demitrovi. Premiéru bude mať 7. septembra 2014, teda presne tri roky po tragickej havárii lietadla s výpravou Lokomotivu Jaroslavľ.

"Určite je dobre, že sa taký film natočil. Bol veľmi emotívny, no sú tam aj veselšie momenty. Každý, či bol pre neho Paľo blízky človek alebo mu iba z diaľky fandil, si v tom filme niečo zaujímavé nájde a niečo mu dá. Paľove výkony, či už v reprezentácii alebo v St. Louis, určite zostanú dlho v pamäti hokejových fanúšikov."


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.