Zomrel dvojnásobný olympionik vo vodnom slalome Peter Nagy (†56)

Na archívnej snímke kajakár Peter Nagy počas kvalifikačnej jazdy K1 na olympiáde v Sydney (19. septembra 2000).
Zdroj: TASR/AP

Jedinú medailu získal na majstrovstvá sveta.

V piatok (3. 12.) zomrel po dlhej chorobe vo veku 56 rokov dvojnásobný olympionik vo vodnom slalome Peter Nagy, ktorému vo vodáckej komunite hovorili Faťko. Správu o úmrtí priniesol web Slovenskej kanoistiky.

Bratislavčan Peter Nagy bol dlhoročný československý reprezentant najskôr, neskôr reprezentoval samostatné Slovensko vo vodnom slalome. V reprezentácii bol v rokoch 1990 až 2001.

Bol odchovanec KTK Dukla Liptovský Mikuláš, súťažil aj za ŠKP Bratislava. V roku 1991 získal svoju jedinú medailu z majstrovstiev sveta, spoločne s Pavlom Přindišom a Ľubošom Hilgertom získali v hliadkach na šampionáte v Tacene bronz, píše portál olympic.sk.

V roku 1996 reprezentoval už samostatné Slovensko na olympijských hrách v Atlante, kde skončil na 13. priečke. O štyri roky neskôr v kanáli v Penrithe pri Sydney bol o jednu pozíciu lepší. Dvanásta priečka bola aj jeho individuálnym maximom z majstrovstiev sveta, dopádloval na nej v roku 1995 v Nottinghame. Absolvoval aj jedenásť ročníkov Svetového pohára, najlepšie v celkovom hodnotení skončil deviaty v roku 1997.

V rokoch 1993 a 1999 sa stal majstrom Slovenska, v roku 2001 vyhral 53. ročník Medzinárodného tatranského slalomu – Memoriálu Ondreja Cibáka.

Slovenský olympijský a športový výbor vyjadruje najbližším Petra „Faťka“ Nagya úprimnú sústrasť. Posledná rozlúčka sa uskutoční 14. decembra o 11.00 h v bratislavskom Krematóriu.

 


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Olympiáda

Dôležité udalosti