Volko našiel v Murckovi, pri premiére za Harvard, premožiteľa v halovom maxime na 300 m

Oliver Murcko.
Zdroj: TASR

Zlepšil si aj svoj absolútny osobný rekord v tejto disciplíne.

Oliver Murcko zaznamenal vydarený debut vo farbách atletického tímu Harvardovej univerzity. V sobotných pretekoch Ivy & HBCU Challenge v domácej hale Gordon Indoor Track vyhral v konkurencii 24 šprintérov preteky na 300 m v najlepšom slovenskom halovom výkone histórie 33,67 sekundy. Informoval o tom portál atletika.sk.

Zverenec Marca Mangiacottiho, ktorého do jesene trénoval v bratislavskom Interi Štefan Bielik, prekonal doterajšie historické maximum 33,76 Jána Volka z 5. januára 2019 v Ostrave o 9 stotín. Murcko zlepšil aj halový rekord Harvardovej univerzity na 300 m, ktorý časom 33,75 patril Jovahnovi Williamsonovi.

Dvadsaťročný Murcko si absolútny osobný rekord na trojstovke, ktorú štvorstovkári behajú v príprave ako doplnkovú disciplínu, zlepšil presne o pol sekundy. Jeho osobák z 8. júla 2020 zo štadióna na Mladej garde v Bratislave mal hodnotu doteraz 34,17.

“Keď som išiel do haly, napísal som môjmu predošlému trénerovi pánovi Bielikovi, či náhodou nevie, aký je najlepší halový výkon u nás na trojstovke. Potreboval som si pred pretekmi zadefinovať nejaký cieľ. Zistil mi to, skoncentroval som sa na súťaž a vyšlo to. Myslím si, že som bežal celkom dobre. Úvodné preteky boli taký dobrý ostrý test, aby tréner Mangiacotti zistil, ako na tom som. A myslím si, že mi vyšiel, pričom ešte je len začiatok decembra,” vravel po triumfe Oliver Murcko pre atletika.sk.

 

Zdroj: TASR

Murcko vyhral sobotné (4. 12.) preteky na 300 m s náskokom 16 stotín pred svojím kolegom z univerzitného tímu Harvard Crimson Lancom Wardom (33,83), ktorý predtým absolvoval 60 m a vo finále skončil šiesty za 6,96 (v rozbehu 6,94). Tretí skončil Keňan Moffat Wanjiru z Hamptonu za 34,08.

Murcko: Málokto si spája Harvard aj s kvalitnou atletikou

“Teším sa, že to dopadlo dobre: prvé preteky za Harvard a hneď školský rekord a k tomu ešte aj najlepší slovenský výkon v histórii. To je naozaj super! Pred mítingom som bol dosť nervózny. Darmo, boli to moje prvé preteky v novom prostredí. Prišiel som do neznáma: vedel som, že škola je dobrá a v jej výbere som sa nemýlil, ale v prípade atletiky to bolo trochu iné. Dlho nad ňou visel otáznik, lebo len málokto si spája Harvard aj s kvalitnou atletikou. Sobotný míting ma utvrdil v tom, že som urobil správne rozhodnutie i z atletickej stránky. ´Sadol´ som si s trénerom a takisto sparingpartnermi a už viem, že som sa vybral správnou cestou,” nadchýnal sa Murcko.

V historických slovenských tabuľkách na 300 m vonku či v hale patrí po sobote Murckovi štvrtá priečka spoločne s Petrom Žňavom, momentálne už koučom majsterky Európy 2021 do 23 rokov na 400 m prekážok Emmy Zapletalovej.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Ján volko

Dôležité udalosti