Opitý vodič ho pripravil o obe nohy. Teraz dosiahol s reprezentáciou úspech, ktorý nemá obdobu

Na snímke reprezentácia Slovenska v parahokeji.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Martina Joppu k parahokeju doviedol Ján Lašák.

Chlapcovi, ktorý sa venoval hokeju od útleho detstva a sníval o tom, že sa stane profesionálnym brankárom sa v jednom momente zmenil život. Keď mal osem rokov pri dopravnej nehode prišiel o obe nohy. Aj toto je jeden z príbehov, ktoré ukrýva parahokejové mužstvo.

„Ako malý som sa venoval hokeju až do veku 8 rokov, kedy ma zrazil opitý šofér a prišiel som o obe nohy,“ začal svoje rozprávanie pre TVNOVINY.sk o svojom neľahkom osude parahokejista Martin Joppa.

Aj napriek ťažkému osudu na šport nezanevrel a naďalej sa mu venoval, ako sa len dalo až to dotiahol do slovenskej reprezentácie. Zaujímavosťou je, že sa tomuto športu začal venovať vďaka bývalému slovenskému hokejovému brankárovi Jánovi Lašákovi.

„Hneď po nehode mi pomáhali rodičia a aj niektorí známi hokejisti vrátiť sa do života a športovať. Vtedy mi Janko Lašák ukázal v Kolíne parahokej,“ povedal Martin Joppa.

Zdroj: Slovenský paralympijský výbor

Ako líder priviedol reprezentáciu k najväčšiemu úspechu

Martin navyše patrí k lídrom slovenskej reprezentácie. Tá pred pár dňami dosiahla historický úspech. Slovenským hrdinom sa totiž podarilo po prvýkrát v histórii kvalifikovať sa na paralympijské hry.

Na turnaji v Berlíne Slováci ani náhodou nepatrili k favoritom. Potvrdil to aj generálny manažér parahokejovej reprezentácie Miroslav Dráb.

„Medzi favoritov na postup sme určite nepatrili, keďže Nóri, Japonci aj Švédi boli účastníci paralympiády a Nóri na nej ešte nikdy nechýbali. Ďalším ťažkým súperom bolo Taliansko. Pred štartom turnaja s nami nikto nepočítal,“ uviedol Dráb.

Postup na paralympiádu považuje generálny manažér za obrovský a nevídaný úspech, ktorý nemá obdobu.

„Tento úspech sa ani nedá s ničím porovnať. Je to niečo nepredstaviteľné a úžasné. Ešte dnes, už pár dní od tohto úspechu, to ja osobne stále neviem strebať,“ doplnil.

„Myslím že prirovnať to môžeme len k zázraku. Partička chalanov zo Slovenska porazila profesionálov a ide na paralympíjske hry, myslím že táto veta hovorí všetko,“ pridal sa Joppa, ktorý sa stal s deviatimi bodmi najproduktívnejším hráčom nášho mužstva.

Miroslav Dráb, ale aj Martin Joppa sú súčasťou reprezentácie od úplného začiatku.

„Keď sme na Slovensku začínali bolo nás málo, mali sme málo tréningov a žiadne skúsenosti. V roku 2011 na prvom medzinárodnom turnaji vo Viedni nám vypomáhali Česi, ale aj tak sme prehrali všetky zápasy,“ skonštatoval Joppa.

Všetci reprezentanti majú civilné zamestnania

Generálny manažér reprezentácie sa už teraz sústredí na nadchádzajúce obdobie.

„Teraz chceme dať chalanom asi dva týždne voľno. Hráči ešte absolvujú zápasy v českej lige, takže sú v zápasovej praxi. Od januára začneme s takými tréningovými jednotkami, aké sme mali pred kvalifikáciou. Prišla nám ponuka zúčastniť sa turnaja v Taliansku od 24. januára. Prichádzajú aj ďalšie ponuky, ale musíme sa aj trochu krotiť, keďže naši hráči majú svoje zamestnania, čomu sa musíme prispôsobiť. Verím však, že zamestnávatelia po takomto úspechu budú zhovievaví, pretože je to niečo naozaj výnimočné. Program na ďalšie mesiace ešte pripravujeme,“ priblížil Dráb ďalší program.

Aj tento úspech môže pomôcť k väčšej popularizácii parahokeja na Slovensku.

„Nových hráčov naozaj potrebujeme. Možno aj vďaka tomuto úspechu sa o našom športe na Slovensku dozvedia aj ďalší zdravotne znevýhodnení a pridajú sa k nám. Sme naozaj úžasná partia a potrebujeme, aby sa naše rady naďalej rozrastali. My sa musíme už pozerať do budúcnosti,“ uzavrel.

BRATISLAVA/Matej Babic

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti