Kto postúpi a kto nie? Skupinová fáza Ligy majstrov vrcholí, Barcelona má nôž na krku

Hráč FC Barcelona Gerard Pique.
Zdroj: TASR/AP -Joan Monfort

Skupina D prinesie v záverečnom kole šláger, v ktorom pôjde o prvé miesto.

Skupinová fáza Ligy majstrov má pred sebou záverečné kolo, pred ktorým je vo viacerých skupinách situácia výrazne zamotaná. V skupine A sa papierové predpoklady napĺňajú. Oba veľkokluby Manchester City aj Paríž Saint-Germain majú už postup vo vrecku. Pred záverečnými zápasmi sa už nemôže zmeniť ani poradie na prvých dvoch miestach, keď skupinu s určitosťou ovládne zástupca anglickej Premier Ligue. Zaujímavým bude ešte súboj na diaľku medzi Lipskom a belgickým FC Bruggy. Oba tímy majú na konte zhodný počet štyroch bodov a v záverečných zápasoch sa rozhodne o tom, kto bude v pohárovej Európe pokračovať v Európskej lige.

Napínavá situácia je v skupine B, v ktorej majú šancu na postup do osemfinále všetky tri tímy, ktoré sú v tabuľke za suverénnym Liverpoolom. Atletico Madrid sa momentálne nachádza na poslednom štvrtom mieste a v záverečnom zápase proti Portu potrebuje bezpodmienečne vyhrať, aby si zachovalo šancu postúpiť do ďalšej fázy súťaže. Porto bude mať v zápase rovnaký cieľ, aby sa nemuselo spoliehať na výsledok zápasu medzi Liverpoolom a „Rossonéri“ z Milána. Milánske AC potrebuje v zápase proti Liverpoolu rovnako bodovať, najlepšie získať všetky tri body. Naopak, zverenci Jorgena Kloppa môžu v poslednom kole hrať bez akéhokoľvek tlaku, keďže s určitosťou skončia na prvom mieste. V poslednom kole sa rozhodne kto z trojice vyrovnaných tímov sa nakoniec bude tešiť z postupu a komu ostane v rukách čierny Peter. V najlepšej pozícii sa nachádza aktuálne FC Porto.

V skupine C je už taktiež rozhodnuté o víťazovi, keď v úvodných piatich kolách Ajax Amsterdam ani raz nezaváhal a má na konte plný počet bodov. Turecký Bešiktaš je naopak beznádejne posledný, keď stále čaká na prvý bod. V tejto skupine sa tak už bude rozhodovať len o druhom postupovom mieste medzi Sportingom a Dortmundom. Obaja majú istotu, že budú v pohárovej Európe pokračovať. Bližšie do osemfinále Ligy majstrov má Sporting, ktorý má pred nemeckým tímom trojbodový náskok.

V skupine D sa vyvinula situácia podľa predpokladov. V záverečnom kole je na programe šláger medzi Realom Madrid a Interom Miláno, v ktorom si to obaja favoriti rozdajú o prvé miesto. Inter Miláno aj s Milanom Škriniarom potrebuje v tomto zápase zvíťaziť, ak chce ešte predbehnúť španielskeho giganta. Už pred posledným kolom je v skupine C rozhodnuté, že do Európskej ligy sa presunie Šeriff Tiraspoľ.

Bayern je stopercentný, Barcelona stále nemá istý postup

V skupine E nájdeme ďalší doteraz stopercentný tím, ktorým je Bayern Mníchov, ktorý taktiež s určitosťou obsadí prvú priečku. Zaujímavý však bude ešte súboj na diaľku medzi FC Barcelona a Benficou Lisabon. Barcelona sa aj napriek pasívnemu skóre 2:6 nachádza na postupovom druhom mieste, ak sa však nechce spoliehať na priaznivý výsledok paralelne hraného zápasu, potrebuje zdolať nemecký veľkoklub. Účasť v pohárovej Európe však má FC Barcelona istú už teraz. Vypadnutie Kataláncov z Ligy majstrov by však bolo prekvapením.

Zaujímavé vyvrcholenie ponúkne aj skupina F, kde ešte nemá istú pozíciu žiadny tím. Na čele je po piatich zápasoch Manchester United, ktorý doteraz získal 10 bodov. Na potvrdenie prvého miesta bude stačiť tímu okolo Cristiana Ronalda aj remíza z posledného zápasu proti Young Boys Bern. Švajčiarskemu tímu momentálne patrí posledné štvrté miesto, avšak v prípade víťazstva za určitých okolností sa môže Bern dostať aj na druhú priečku. Proti tomuto scenáru budú vo vzájomnom zápase Villarreal a Atalanta Bergamo, ktorí si to v priamom súboji rozdajú aspoň o druhú priečku. Villarreal má v prípade prehry United šancu skončiť aj na prvom mieste. Pred záverečnými zápasmi je tak v tejto skupine stále všetko otvorené.

Skupina G je takisto nesmierne vyrovnaná a rozdiely medzi tímami sú len jednobodové. Na čele je zatiaľ francúzske Lille. Na konte má zástupca Ligue 1 osem bodov. Na nepostupovom štvrtom mieste je nemecký Wolfsburg, ktorý však stále má šancu na postup, keďže na lídra stráca len tri body. Všetky tímy tak musia zabrať naplno a každý má o čo hrať.

V skupine H je takisto na čele dvojica favoritov so zhodným počtom dvanástich bodov. Chelsea a Juventus si to tak v poslednom kole na diaľku rozdajú o prvé miesto. O účastníkovi Európskej ligy UEFA je už v tejto skupine takisto prakticky rozhodnuté. Iba zázrak by totiž mohol spôsobiť, že by sa Malmö dostalo na tretiu priečku, na ktorú stráca tri body. Avšak má výrazne pasívne skóre 1:13. Tretie miesto v skupine patrí ruskému Zenitu Petrohrad.

Zdroj: flashscore.com

BRATISLAVA/TVNOVINY.SK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti