Nevedel, že bol draftovaný, pri pohľade na Malkina onemel. Košičan šokuje zámorie neuveriteľnou sériou

Jakub Demek (vľavo) v drese Košíc.
Zdroj: Facebook/HC Košice

Mal by byť jedným z lídrov nášho tímu na MS do 20 rokov.

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa postupne pripravuje na vrchol sezóny, ktorým už tradične na prelome rokov býva svetový šampionát.

V predbežnej nominácii sú podľa očakávaní hviezdičky ako Martin Chromiak či Samuel Kňažko, ale aj Šimon Nemec, Juraj Slafkovský, Filip Mešár či Dalibor Dvorský.

Je veľká šanca, že všetci sa napokon na MS20 predstavia. To platí aj v prípade ďalšieho hráča. Jakub Demek patrí medzi príjemné prekvapenia tejto sezóny.

Napriek skvelej sérii je čo zlepšovať

Ako nováčik v zámorskej Western Hockey League (WHL) má v drese Edmontonu Oil Kings v 25 dueloch na konte už 29 bodov, pričom aktuálne ťahá sériu 14 zápasov s bodom. Nečudo, že u neho prevláda spokojnosť.

„Tím sa drží na čele tabuľky, takže keď sa darí mužstvu, darí sa mi aj individuálne. Som za to rád, hoci stále to môže byť aj lepšie,“ povedal skromne pre tvnoviny.sk 18-ročný Demek.

Zdroj: Facebook/HC Košice

Ako dodal, vecí, na ktorých treba zapracovať, je viacero. „Mal som veľa šancí, ktoré sa skrátka musia premieňať. Taktiež ešte musím cibriť moje korčuľovanie a s tým spojenú výbušnosť, teda prvé kroky. Občas to je vidno v zápase, kde v rýchlostnom súboji o puk oproti menším hráčom nestíham,“ priznal Jakub, ktorý je v Kanade už pár mesiacov.

Výhoda aj v inom štýle hry

Dokáže už tak porovnať zámorsky aj európsky štýl hokeja. „V Európe sa viac hralo cez prihrávky, naopak v zámorí sa hrá dosť do tela a na nastreľovanie pukov. Spočiatku som si na to musel zvykať, keďže som bol naučený práve na prihrávanie. To vlastne robím doteraz, čo je možno mojou výhodou. Radšej si idem po puk a nevystrelím ho len bezhlavo do útočného pásma, čo je tu pomerne bežným javom,“ uviedol robustný krídelník.

WHL je známa tvrdou hrou, čo mu, vzhľadom na postavu, vyhovuje. „Tým, že je ihrisko menšie, tak je hra rýchlejšia. Viem sa presadiť aj s vyššou postavou ako pred bránkou, tak aj pri mantineloch,“ priznáva nádej slovenského hokeja, ktorá v predošlom ročníku pôsobila medzi mužmi v Košiciach.

Ako spresnil, aj z tohto hľadiska si musel zvykať na určité rozdiely. „Dospelí počas hry viacej rozmýšľajú, je to viac o taktike, a teda hokej vyzerá vyspelejšie. Momentálne mi to však nechýba,“ povedal rodák z metropoly východu Slovenska.

Dlhé rozhodovanie, skúsenosť ďalšieho Košičana

Ten počas celej doterajšej kariéry hrával výlučne na Slovensku, takže nastala pre neho zásadná zmena. Veľmi dobre si to uvedomoval aj on sám.

Zdroj: Facebook/HC Košice

„Bolo to dlhšie rozhodovanie, keďže prvotným cieľom bolo zotrvanie na Slovensku. Potom som však absolvoval niekoľko debát so skautmi a členmi Edmontonu. Následne som to prekonzultoval s rodinou a usúdili sme, že bude pre mňa najlepšie, ak to skúsim,“ vysvetlil nie prvý Košičan, ktorý v organizácii Oil Kings pôsobí.

V rokoch 2011-2013 tam slovenské farby hájil obranca Martin Gernát. „Býval v rodine, v ktorej som teraz ja. Stretli sme sa cez leto a povedal mi, že Edmonton je krásne mesto a klub má asi najlepšie podmienky v celej WHL. Verím, že sa presadím tak, ako sa to podarilo jemu,“ hovorí odhodlane jeden z najlepších nováčikov tohtoročnej WHL, ktorý eviduje svoju obdivuhodnú bodovú sériu.

„Som si toho vedomý a teší ma, že sa mi tak darí. Nejako sa však na to nekoncentrujem. Snažím sa zameriavať na tímový úspech a ak získam nejaký bod, je to pre mňa len plus,“ predostrel tínedžer, ktorý si svojim talentom a výkonmi vyslúžil v tomto roku pozornosť Vegasu Golden Knights.

Z draftu cyklistika

„Rytieri“ si ho totiž z celkového 128. miesta trochu nečakane vyhliadli na drafte NHL. „Asi dva dni pred draftom som volal s mojim kanadským agentom, ktorý mi povedal, že je tam určitá, aj keď nie veľká šanca na draft. Okrem Vegas sa o mňa zaujímal ešte jeden tím,“ vysvetľuje Demek, ktorý však o tom, že bol draftovaný, netušil.

„Mal som zapnutý stream na internete. Pozeral som asi do 126. miesta, potom to však televízia, ktorá draft vysielala, prepla na nejakú cyklistiku. O chvíľu na to mi písal Šimon Bečár (slovenský mládežnícky reprezentant – pozn. red.), že si ma vybral Vegas. Moji rodičia ihneď vyskočili od radosti. Bol to veľmi krásny moment,“ loví v pamäti talentovaný útočník.

Kontakt je, kontrakt nie

Ten je s klubom, ktorý ho draftoval, vo veľmi častom kontakte. „Takmer po každom zápase si napíšeme, ako sa hralo, aký bol zápas. Párkrát sa už na mňa boli aj pozrieť a dokonca som absolvoval aj tréningy korčuľovania s ich koučom. Ukázal mi veci, na ktorých musím popracovať,“ spresnil.

Napriek fantastickým výkonom v juniorke však jeho účinkovanie v najprestížnejšej lige sveta nateraz nehrozí. „Nemám s nimi ešte podpísanú zmluvu, čo je prvý predpoklad na to, aby ma povolali aspoň na farmu do AHL. Momentálne to je veľmi silný tím, takže ani nevidím veľa priestoru na to, aby som sa v ňom aktuálne dokázal presadiť,“ dodal Demek, ktorý si popri hokeji zvyká aj na nový štýl života.

Vytúžená slovenská kuchyňa

„Edmonton je obrovské mesto, väčšie ako celé Slovensko. O čosi lepšie sa mi žilo doma, keďže som v Košiciach poznal každý kút, vedel som, kam sa mám ísť najesť alebo ísť na nákupy alebo kam môžem zájsť s kamarátmi po zápase von. Tu je o niečo zložitejšie,“ hovorí.

Náplasťou pre neho môže byť v týchto dňoch aspoň fakt, že za ním do Kanady pricestovali jeho najbližší, čo má nemálo výhod. „Po dlhej dobe som sa konečne dočkal kuracej polievky, ktorú mi navarila mama, k tomu pripravila aj tradičné rezne. Taktiež mi priniesla obľúbené proteínové tyčinky,“ hovorí s úsmevom jeden zo siedmich Slovákov, ktorí aktuálne vo WHL pôsobia.

Enkláva Košičanov

„Prakticky v nepretržitom kontakte som s Robom Bačom, s ktorým som hrával hokej od útleho detstva. Občas si napíšem s Peťom Repčíkom. V tejto sezóne sme sa tu streli až traja Košičania, keďže v Prince Cougars je aj Jojo Kmec,“ uviedol s dôvetkom, že vzhľadom na epidemiologickú situáciu spoločné večere či posedenie po zápase v súčasnosti nie je možné.

„Preto sa snažíme porozprávať aspoň v šatni, inde na to priestor nie je,“ vysvetlil Demek, ktorý aj napriek tomu, že v NHL ešte nehrá, má k nej veľmi blízko.

V tesnej blízkosti hviezd profiligy

„Keď je v meste zápas NHL, súperi zvyknú mávať rozkorčuľovanie v rovnakom čase ako my. Hráči preto chodia v našej blízkosti. Nedávno sme takto stretli Jevgenija Malkina. Keď sme ho zbadali, odrazu sme všetci prestali cvičiť a hľadeli na neho. Minule sa pri pár našich chlapcoch zastavil Sidney Crosby, ktorý sa ich vypytoval ako sa majú a ako sa im darí,“ povedal nám.


Medzi klasické mená, ktoré stretáva veľmi často, už patrí „domáci“ Leon Draisaitl. Nemec s českými koreňmi patrí medzi úplne najväčšie hviezdy NHL. „Možno by mi aj rozumel, keďže vie po česky, avšak všetko je osobný kontakt dosť obmedzený,“ skonštatoval Demek, ktorý sa už postupne zameriava na blížiaci sa šampionát juniorov.

Odvážne plány pred MS juniorov

Pätnásteho decembra by sa mal pripojiť k slovenskému tímu v Red Deere. Demek verí, že v ňom zotrvá až do konca. „Prvoradý cieľ je dostať sa do finálnej nominácie. Druhý je tímový, a síce aby sme tam nešli len s cieľom zvládnuť jeden kľúčový duel, ktorý nám zabezpečí záchranu,“ vyhlásila jedna z pravdepodobných útočných opôr tímu, ktorá na záver načrtla ideálny scenár.

„Myslím si, že tento rok môžu byť naše ciele o trochu vyššie. Verím, že budeme schopní poraziť aj silnejšie tímy. Vo štvrťfinále, ak sa doň prebojujeme, musíme predviesť náš najlepší hokej a prípadná účasť v semifinále, a teda šanca na medailu, by bola ďalším snom.“

KOŠICE/Robert Ďurkáč

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti