Formula 1 porušila vlastné pravidlá. Záver pretekov v Abú Zabí mohol vyzerať inak

Michael Masi odpovedá na otázky novinárov..jpg

V závere VC Nemecka vtedy nastala takmer identická situácia ako v Abú Zabí.

Jedni priali Maxovi Verstappenovi, druhí hnali dopredu Lewisa Hamiltona. Keď v rozhodujúcej Velkej cene v Abú Zabí vyšiel na trať safety car a riaditeľ Michael masi ho odvolal pred posledným kolom, titul tak prakticky daroval jazdcovi stajne Red Bull. Riadil sa pri tom pravidlami?

Kontroverzné rozhodnutie riaditeľa pretekov Michaela Masiho povoliť predbehnúť safety car len piatim monopostom z ôsmich, stále máta motoristickú verejnosť.

Mnohí sú presvedčení, že tým Masi porušil pravidlá. A teraz majú celkom silný argument, prečo podľa nich Austrálčan urobil chybu. Odvolávajú sa pri tom na precedens z októbra 2020.

V závere VC Nemecka vtedy nastala takmer identická situácia ako v Abú Zabí, s tým rozdielom, že Masi pustil do prvého kola všetky monoposty, ktoré zaostávali o kolo. Svoje rozhodnutie vtedy odôvodnil takto: „V pravidlách je nariadenie, podľa ktorého musí riaditeľ pretekov pustiť ďalej všetky monoposty, ktoré sú o kolo pozadu."


Zatiaľ čo na Nurburgringu Masi pustil všetkých „odpadlíkov", v Abú Zabí iba tých piatich, ktorí uviazli medzi ašpirantmi na titul. Zvyšní traja sa tak zaradili hneď za Hamiltona s Verstappenom.

Na porušenie tohto pravidla vo svojom proteste narážal aj Mercedes, ktorý citoval z pravidiel článok 48.12 Športových pravidiel F1 sa píše: „Ak správca okruhu uzná, že je to bezpečné a cez oficiálny informačný systém bude súťažiacim rozposlaná správa 'AUTÁ O KOLO POZADU SMÚ TERAZ PREDBIEHAŤ', od všetkých monopostov, ktoré od lídra pretekov dostali kolo, sa bude požadovať, aby predbehli autá v prvom kole a bezpečnostné vozidlo."

Zvláštnemu riešeniu sa krátko po pretekoch čudoval aj jeden z najskúsenejších pilotov Daniel Ricciardo. „Vy sa ma pýtate, co sa stalo? To ja sa chcem spýtať vás... Bolo to šialené finále. Koniec bol dosť zvláštny, najskôr nám povedali, že tí, ktorí zaostávajú o kolo, nemôžu ísť dopredu a potom tam pustili iba niektorých. Zrazu prišiel kolo pred koncom reštart a ja tam sedím hneď za Lewisom a Maxom. Prečo som tu, hovoril som si," reagoval Ricciardo.

Riešenie, ktoré zvolilo vedenie pretekov, sa nepozdávalo ani expertovi na F1 Tomášovi Richterovi.

„Extrémne zrýchlili snahu odštartovať preteky. Nič také sme doteraz nevideli. Prečo sa tak stalo, už sa môžeme len dohadovať. Niekto bude tvrdiť, že jednoducho iba chceli rozhodnúť preteky na trati, pretože sa to tak robí, keď je safety car na konci Veľkej ceny," hovorí Richter. „Lenže táto situácia s ohľadom na pneumatiky znamenala jedinú vec - dať titul Verstappenovi. Nechať safety car na trati sa zase rovnalo tomu prenechať šampionát Hamiltonovi," dodal Richter pre portál Blesk.

Pachuť z konca sezóny cíti aj Tomáš Enge, jediný Čech, ktorý pôsobil vo formuli 1. Ten sa prikláňa k riešeniu, po ktorom volali mnohí fanúšikovia.

„Existovala možnosť, ktorú sme už tento rok videli v Baku. A to zastaviť preteky 5 kôl pred cieľom. Pri reštarte by všetci štartovali zo svojich pozícií, mali by rovnaké pneumatiky a rozdali by si to v šprinte v posledných kolách. To sa ale nestalo a od momentu, keď na trať vyšiel safety car, začalo riaditeľstvo pretekov robiť jeden prešľap za druhým. Či už to bolo cielené alebo nie, vyústilo to do situácie, kedy naservírovali titul Verstappenovi ako na zlatom podnose," uviedol Enge pre Blesk.


ABÚ ZABÍ/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme F1

Dôležité udalosti