Šport

Dominika Cibulková prežíva možno najťažšie obdobie kariéry: Toto ju dorazilo!

Dominika Cibulkova, US Open.
Dominika Cibulkova, US Open. Zdroj: SITA

Na US Open prehrala v 1. kole iba s 15-ročnou Američankou.

Slovenská tenisová jednotka Dominika Cibulková ani približne štyri hodiny po zápase nedokázala stráviť fakt, že v 1. kole newyorských grandslamových US Open šokujúco prehrala 1:6, 6:4, 4:6 s domácou ešte len 15-ročnou držiteľkou voľnej karty Catherine Bellisovou.

"Stále tomu nemôžem uveriť. Do poslednej loptičky som si nepripúšťala, že by som mohla prehrať. Dnešok bol príšerný. Z mojej strany to bol veľmi nevydarený zápas. Nie každý deň sa človek zobudí a predvádza super tenis," podotkla Cibulková. 

Dnešok bol príšerný. Z mojej strany to bol veľmi nevydarený zápas

Nasadená dvanástka viedla nad 1208. hráčkou seniorského renkingu 3:1 v rozhodujúcom sete, nestačilo to: "Mrzí ma, že som nedokázala zavŕšiť ten obrat. Mala som ju doraziť a namiesto toho som Bellisovú pustila nazad. Vypomstilo sa mi to. Urobila som vtedy jednu - dve nevynútené chyby, mala som byť aktívnejšia, agresívnejšia."

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková čakala od mladučkej vyzývateľky zakríknutejší prejav: "Zaskočila ma. Skôr som predpokladala, že ona bude patriť k tým hráčkam, ktoré akurát vrátia veľa lôpt a dobre behajú, krosujú a celkovo predvádzajú taký ten typický ženský tenis. Trošku ma prekvapila tým, ako do toho chodila. Zaslúži si uznanie. Vždy je ťažké hrať na grandslamovom turnaji proti súperke, ktorá je doma, nemá čo stratiť a ide do toho."

Dvadsaťpäťročná Bratislavčanka uznala, že v tejto fáze sezóny jej chýba sebavedomie: "Táto zámorská šnúra mi nevyšla podľa predstáv. Poprehrávala som v prvých či druhých kolách a to zostáva v hlave."

Finalistka januárových melbournských Australian Open Cibulková teraz má pred sebou ázijské turné, konkrétne podujatia v Tokiu, Wu-chane a Pekingu.

A tu je rozhovor s Bellisovou a jej rodinou

Jeho pätnásťročná dcéra zdolávala finalistku grandslamového tenisového turnaja a on nemohol ani muknúť. Otec Američanky Catherine Cartan "CiCi" Bellisovej Gordon mal pred utorkovýcm zápasom úvodného kola US Open proti vysokej favoritke Dominike Cibulkovej jasné inštrukcie.

Mama Lori prežívala úspech sprostredkovane - radšej zostala na hotelovej izbe a čítala textové správy od manžela

"Bolo mi povedané, že nemám vzdychať, hýbať sa a ani nič hovoriť, lebo to všetko ju rozptyľuje. Tak som tam sedel ako sfinga, usmieval sa a modlil," prezradil hrdý otec domácej hrdinky doterajšieho diania vo Flushing Meadows.

Bellisová senzačne prekonala nedávnu členku prominentnej desiatky renkingu Cibulkovú 6:1, 4:6, 6:4. V seniorskom svetovom rebríčku jej patrí 1208. miesto, medzi juniorkami figuruje na 2. pozícii. V utorok prvý raz čelila hráčke z Top 100 svetového rebríčka WTA.

Je najmladšou víťazkou zápasu na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických od sezóny 1996, keď Ruska Anna Kurnikovová uspela vo veku 15 rokov a 93 dní. Američanka bude mať na konci podujatia 15 rokov a 152 dní. Figuruje aj medzi adeptkami na štart v juniorskej súťaži a v utorok potvrdila svoj zámer zahrať si. Vlani vypadla v treťom kole. Na tohtoročnom Wimbledone neprešla ani prvým. 

Zdroj: SITA

Mama Lori prežívala úspech sprostredkovane - bola taká nervózna, že radšej zostala na hotelovej izbe a čítala textové správy od manžela. "Pýtala sa ma, či prvý set dopadol veľmi zle. Napísal som jej, že ani nie, lebo ho vyhrala. Nemohla tomu uveriť. Pred zápasom by sme boli radi, keby nedostala dvoch kanárov," dodal Gordon Bellis.

Úspech mladučnej krajanky neušiel pozornosti obhajkyne titulu Sereny Williamsovej, ktorá po víťazstve nad ďalšou americkou tínedžerkou Taylor Townsendovou povzbudzujúco konštatovala: "Je pred nami skvelá budúcnosť. Máme sa na čo tešiť."

Bellisová je tiež najmladšou domácou víťazkou zápasu na US Open od roku 1986 a úspechu Mary Joe Fernandezovej, terajšej fedcupovej kapitánky, ktorá pripomenula: "Teraz by sa mala znova sústrediť a nerozptyľovať sa viac prvým kolom. Je čas vrátiť sa k práci." V 2. kole si americká senzácia zmeria sily s Kazaškou Zarinou Dijasovou.

 

 

NEW YORK/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti