Austrálsky premiér: Ak Djokovič nepreukáže, že nemôže byť zaočkovaný, pošleme ho domov prvým lietadlom

Austrálsky premiér Scott Morrison.
Zdroj: TASR/Lukas Coch/AAP Image via AP

Rovnaký názor ako premiér zastáva aj austrálska ministerka vnútra Karen Andrewsová.

Srbský tenista Novak Djokovič musí dokázať, že zo zdravotných dôvodov nemôže byť zaočkovaný proti koronavírusu. V opačnom prípade mu hrozí, že nebude môcť obhajovať titul na grandslamovom Australian Open v Melbourne. Pre Sky Sports to uviedol austrálsky premiér Scott Morrison. Podobne sa vyjadril aj Toni Nadal, strýko španielskeho tenistu Rafaela Nadala, podľa ktorého musí Djokovič jasne vysvetliť verejnosti dôvody na udelenie výnimky a vyvrátiť tým všetky špekulácie.

Djokovič v utorok prostredníctvom sociálnych sietí informoval, že mu udelili výnimku a bude môcť štartovať v Melbourne. Morrison zdôraznil, že pre Srba neplatia žiadne špeciálne pravidlá.

„Ak chce Novak Djokovič hrať na Australian Open, musí predložiť dostatočné dôkazy o tom, že zo zdravotných dôvodov nemohol dostať dávky vakcíny proti koronavírusu. Iba v takom prípade môžeme k nemu pristupovať ako k osobe, ktorá je plne zaočkovaná. Ak nepredloží potrebné dôkazy, bude musieť nasadnúť do najbližšieho lietadla a vrátiť sa domov,“ zdôraznil Morrison.

Rovnaký názor ako premiér zastáva aj austrálska ministerka vnútra Karen Andrewsová: „Každý jednotlivec, ktorý vstúpi na územie Austrálie, musí dodržať prísne podmienky. Vláda štátu Viktória i Austrálska tenisová federácia môžu nezaočkovanému hráčovi povoliť štartovať v Melbourne. Austrálska vláda však bude trvať na tom, aby sa na hraniciach presadzovali naše požiadavky.“

Toni Nadal, strýko Djokovičovho dlhoročného rivala a 20-násobného grandslamového šampióna Rafaela Nadala, priznal, že bol prekvapený, že sa srbský tenista neodhlásil z turnaja. Po zverejnení správy o udelení výnimky vyzval Djokoviča, aby vysvetlil celú situáciu: „Chápem tomu tak, že ak požiadal a bola mu udelená výnimka, tak zatiaľ nedostal žiadnu autorizovanú vakcínu. Takmer šesť miliónov ľudí prišlo o život pre tento prekliaty vírus a mnohé ďalšie milióny dostali vakcínu. Verím, že Novak si je toho vedomý a že vyvráti všetky pochybnosti, čím ukáže svoju ľudskosť a porozumenie.“

Nad účasťou Djokoviča na Australian Open visel dlho otáznik. Srb odmietal povedať, či je zaočkovaný proti koronavírusu, čo je podmienka hostiteľského štátu Viktória. Deväťnásobný šampión tvrdil, že informácia o očkovaní je jeho súkromná vec. V utorok oznámil, že mieri do Melbourne, kde zabojuje o rekordný 21. grandslamový titul.

MELBOURNE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti