Olympijské hry v Pekingu sa uskutočnia podľa plánu

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Mark Schiefelbein

Každý pozitívny prípad bude osobitne posudzovať špeciálna komisia medzinárodných expertov a flexibilne riešiť situáciu.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ubezpečil, že napriek pandémii koronavírusu a šíreniu variantu omikron sa ZOH 2022 v Pekingu uskutočnia podľa plánu.

Vedúci švajčiarskej olympijskej výpravy Ralph Stockli ešte v utorok v rozhovore pre tamojšiu televíziu vyjadril svoje obavy týkajúce sa športovcov, ktorých vyradilo ochorenie COVID-19.

"Musíme skutočne zvažovať odklad hier. Ak nebudeme mať v Číne najlepších športovcov, bude to veľmi, veľmi ťažké," povedal pre RTS.

Následne však Švajčiarsky olympijský výbor informoval, že MOV mal videokonferenčný hovor s predstaviteľmi jednotlivých tímov a dal im garancie, že sa ZOH 2022 nebudú rušiť ani odkladať. "Otázka možného odkladu hier už nie je pre nás relevantná," citovala v stredu Stockliho agentúra AP.

Švajčiarskych predstaviteľov trápi vysoký počet nakazených športovcov približne mesiac pred štartom ZOH. Z toho vyplynuli ich obavy, ako bude Čína posudzovať športovcov, ktorí prekonali COVID-19 a nie sú už hrozbou z hľadiska možnej infekcie, ale stále môžu mať pred alebo počas cesty do Pekingu pozitívny test.

MOV spoločne s čínskymi organizátormi oznámili, že každý prípad bude osobitne posudzovať špeciálna komisia medzinárodných expertov a flexibilne riešiť situáciu.

"To je pre nás pozitívny signál. Domnievame sa, že inak by množstvo športovcov, ktorí už nie sú žiadnym rizikom v súvislosti s možnou infekciou, prišlo o svoju účasť na hrách a bol by im zmarený ich sen," dodal Stockli.

ŽENEVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti