Nezaočkovaný Slovák by nemal šancu. Známi športovci reagujú na prípad Djokovič

Zľava Danka Barteková, Dominik Hrbatý, Romana Tabák a Karol Kučera.
Zdroj: TVNOVINY.sk

V posledných dňoch svet obleteli správy o komplikáciách, ktoré sprevádzajú srbského tenistu v súvislosti s účasťou na Australian Open.

Prípad tenistu Novaka Djokoviča v súvislosti s jeho pobytom v Austrálii pred blížiacim sa Australian Open (AO) ešte nekončí.

„Nolemu“ síce tamojší súd anuloval rozhodnutie o zrušení víza, vďaka čomu Srb mohol začať s prípravou na tento grandslam, avšak o jeho štarte na turnaji ešte stále nie je definitívne rozhodnuté.

Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke totiž má právomoc opäť Djokovičovi zrušiť vízum a zvažuje celú záležitosť.

Zdroj: TASR/AP

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión Djokovič nie je zaočkovaný a na AO sa chystá štartovať na základe výnimky po decembrovom prekonaní COVID-19.

Češka sa vzdala bez boja

V podobnej situácii ako Djokovič sa ocitla aj jeho česká kolegyňa Renata Voráčová. Tá požiadala o udelenie zdravotnej výnimky z očkovania, lebo v priebehu uplynulých šiestich mesiacov prekonala covid.

Zdroj: TASR

Tridsaťosemročnej tenistke úrady v Austrálii pôvodne povolili vstup, a tak mohla odohrať duel na turnaji WTA v Melbourne. Neskôr jej víza zrušili a umiestnili ju do karanténneho centra. Na rozdiel od Djokoviča sa rozhodla nebojovať na súde a odletela domov. Za stratu príležitosti štartovať na Australian Open bude požadovať nemalé odškodnenie.

Austrálčania ohrozujú Novaka

Niekdajší skvelý tenista Dominik Hrbatý si myslí, že ju z Austrálie deportovali na základe toho, že nemá peniaze, aby si mohla dovoliť top právnikov a zaplatiť celý proces. „Sú tam však aj ďalší, o ktorých nevieme,“ uviedol pre tvnoviny.sk.

Zdroj: TASR

Ako dodal, v tomto prípade ide o systém, ktorý v Austrálii panuje. „Bez víz by ma do lietadla ani nepustili. Myslím si, že to nie je o tom, či Novak je alebo nie je zaočkovaný. Ide zrejme skôr o politický boj u protinožcov, kde sa zdvihla vlna nevôle proti tomu, že Novak nie je zaočkovaný. V súčasnosti však v Austrálii majú 60-tisíc prípadov denne, takže skôr to vidím tak, že Austrálčania ohrozujú jeho,“ nazdáva sa.

Rukojemník celého boja

Názor o politickom boji zdieľa aj bronzová medailistka z OH 2012 v Londýne, strelkyňa Danka Barteková.

„Djokovič je podľa mňa tenista, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že by nevkročil do Austrálie, ak by nemal všetky potrebné veci na poriadku. Na celej záležitosti mi najviac prekáža politické pozadie. Na druhej strane, mám pocit, že Novak tam bol kvázi rukojemníkom práve tohto boja,“ uviedla.

Zdroj: TASR

Na margo Voráčovej dodala, že keďže sa nepokúsila bojovať so súdmi, nevedno, či v prípade Djokoviča naozaj ide o protekciu.

Promptnosť právnikov

Niekdajšia tenistka a v súčasnosti poslankyňa Romana Tabák (OĽaNO) si myslí, že Djokovičovi pomohla jedna vec. „Ihneď sa do celého prípadu zapojili jeho právnici, ktorí pripravili kvalitnú obhajobu,“ skonštatovala pre náš web.

Zdroj: Archív R.T.

Menej známy športovec by podľa nej zrejme postupoval rovnako ako Voráčová. „Vo všeobecnosti platí, že čím je tenista úspešnejší, tým sa mu dostane viac pozornost,“ poznamenala.

Slovák by nemal šancu

Odlišný pohľad na vec má bývalý špičkový tenista Karol Kučera. „Keby sa niečo podobné stalo najlepšiemu slovenskému tenistovi a čisto hypoteticky by nebol zaočkovaný, čo bolo dlhodobo prezentované opatrenie a požiadavka na štart na AO, myslím si, že by nemal najmenšiu šancu,“ povedal v súčasnosti splnomocnenec vlády SR pre šport Kučera.

Zdroj: TASR

Tento prípad považuje za zlyhanie vládnej a usporiadateľskej komunikácie. „Taktiež to považujem za facku všetkým ‚Noleho‘ kolegom, ktorí podstúpili očkovanie, dodržiavajú odporúčané opatrenia, aj keď sa možno z nejakých dôvodov očkovať nechceli zaočkovať, ale podstúpili ho, lebo sa vyžaduje na väčšine podujatí,“ uzavrel.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti