Bude vôbec Lewis Hamilton pokračovať v F1? Jeho mlčanie vyvoláva neistotu

Jazdec Mercedesu Lewis Hamilton.
Zdroj: TASR/AP

Hamilton momentálne vôbec nekomunikuje s fanúšikmi. Na Instagrame prestal sledovať úplne všetkých.

Lewis Hamilton jasne dominoval v posledných sezónach Formuly 1, keď prvý jazdec Mercedesu vyhral titul majstra sveta päťkrát za sebou. Rozbehnutý a nabudený vstúpil do ročníka 2021 s tým, že sa opäť stane majstrom sveta, čím by prekonal Michaela Schumachera v počte získaných titulov. Vôbec to však nemal jednoduché. Mal vážneho konkurenta v osobe Maxa Verstappena. O víťazovi sa rozhodovalo až v posledných pretekoch, no podľa Hamiltona to nebol férový súboj a rozhodla manipulácia zo strany FIA. Teraz Brit mlčí a nikto nevie, čo bude ďalej.

Obaja súperi vstupovali do záverečného boja s rovnakým počtom bodov. Práve priebeh Veľkej ceny Abú Zabí zapríčinil, že stále nie jasné, či sedemnásobný majster sveta bude v štartovom poli aj naďalej.

Pre Hamiltona to vyzeralo nádejne, keďže v rozhodujúcich pretekoch sezóny bol dlho v lepšej pozícii ako jeho hlavný konkurent. Päť kôl pred koncom mal obhajca titulu všetko pevne vo svojich rukách. Po výjazde bezpečnostného vozidla mu do ambícií obhajoby zasiahol riaditeľ pretekov Michael Masi. Ten podľa Mercedesu porušil pravidlá, čím daroval titul Verstappenovi.

Zdroj: TASR/AP - Hassan Ammar

Hamilton bol nespokojný už počas pretekov

Na Britovi bolo už v cieli vidieť, že s priebehom pretekov nesúhlasil a výsledok sa ho dotkol. Svoj nesúhlas vyjadril ešte na trati, keď do vysielačky povedal, že preteky sú zmanipulované. Poskytol jediný krátky rozhovor s Jensonom Buttonom, kde uviedol, že sa ešte uvidí, či bude pokračovať v F1 aj v nasledujúcej sezóne. Odvtedy však Hamilton neposkytuje žiadne rozhovory, čo zvyšuje napätie a objavujú sa pochybnosti o tom, či ho uvidíme v padoku aj v roku 2022.

Mercedes protestoval proti priebehu pretekov hneď po ich skončení, ale následne svoje odvolanie stiahol. Tím mal totiž dostať od FIA prísľub, že prebehne dôkladné prešetrenie udalostí, ktoré sa udiali na Veľkej cene Abú Zabí a prijme opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby sa podobná situácia v budúcnosti opakovala.

Reportér Sky Sports Craig Slater sa bližšie pozrel na situáciu okolo zotrvania Hamiltona v „efjednotke“. „Od zdrojov z vysoko postavených predstaviteľov, ktoré sú blízke Lewisovi Hamiltonovi, som sa dozvedel, že momentálne je stále nejasné, či bude alebo nebude na štartovom rošte na prvých pretekoch novej sezóny. Bavil som sa s rôznymi osobnosťami, ktoré boli s Hamiltonom v kontakte. Väčšina z nich mi vysvetlila, že očakáva Lewisov návrat. Avšak tiež mi vysvetlili, že v nasledujúcich dňoch to naňho tvrdo doľahlo,“ cituje Slatera F1online.sk.

Reportér ďalej uvádza, že čím dlhšie bude trvať toto vyšetrovanie zo strany FIA, tým horšie vyzerá situácia okolo Lewisa Hamiltona. V Mercedese si nie sú istí, čo ich prvý pilot nakoniec spraví. V hre sú totiž všetky možnosti. Aj ročná prestávka, ak Hamilton nebude pripravený na návrat v roku 2022.

Zdroj: TASR/AP

Pred očami má prekonanie Schumachera

Slovenský komentátor Formuly 1 Števo Eisele si myslí, že slávny pretekár bude pokračovať v kariére a nastúpi do ďalšej sezóny. „Myslím si, že Lewis Hamilton bude pokračovať, pretože si neviem predstaviť, že by chcel skončiť ako porazený. Podľa mňa má stále pred očami prekonanie rekordu Michaela Schumachera v počte získaných titulov,“ povedal komentátor pre tvnoviny.sk.

Hamilton momentálne vôbec nekomunikuje s fanúšikmi. Na Instagrame prestal sledovať úplne všetkých. „Hamilton sa stiahol zo sociálnych sietí, neposkytuje žiadne rozhovory, a tým získava obrovský záujem o svoju osobu. Mercedes rozohral mediálne hry. V britských médiách koluje informácia, že pokiaľ FIA nevyvodí žiadne konzekvencie, Hamilton by mohol ukončiť kariéru, ale tomuto absolútne neverím. Myslím si, že Lewis bude pokračovať, hoci sklamaný a s pocitom krivdy. Treba povedať, že udalosti v Abú Zabí boli kontroverzné, ale nemyslím si, že by pre to svoju kariéru ukončil,“ vyjadril svoj postoj Eisele.

Podľa komentátora sa pilot rozhodol správne, keď sa z online sveta stiahol. „Keď sa vcítime do jeho kože, tak veľmi nepríjemným spôsobom prehral súboj o titul a keby sa teraz prezentoval ako sa usmieva a má sa dobre, tak by vyzeral celkom nedôstojne,“ tvrdí.

Hovorí tiež, že Lewis Hamilton je nielen veľmi rýchly a šikovný pilot, ale aj veľmi dobrý mediálny hráč. Keď zrazu prestanete sledovať sociálne siete, tak to môže vyzerať, že sa blíži niečo zásadné. „Ale ja to vnímam skôr len ako mediálne divadlo,“ dodáva.

Zdroj: TASR/AP

Prezident FIA ostáva pokojný

Okrem toho Brit stále nekomunikuje ani s vrcholnými predstaviteľmi. Neodpisuje na správy prezidentovi FIA, ktorý sa ho snažil kontaktovať, ale nedostal žiadnu odpoveď. Napriek tomu sa však Mohamed Bin Sulajem neobáva, že by Formula 1 prišla v budúcej sezóne o jednu z najväčších hviezd. „Nemyslím si, že by skončil. Som presvedčený, že sa Lewis vráti. Je dôležitou súčasťou motoršportu a F1. V budúcnosti môže pridať k svojim úspechom o čosi viac,“ uviedol nový prezident FIA.

Števo Eisele hovorí, že v prípade odchodu Hamiltona by sa viac dostali do popredia mladí talentovaní piloti. Väčší problém by nastal v Mercedese, keďže teraz by bolo pre nemecký tím veľmi náročné nájsť za Brita adekvátnu náhradu. Všetky zmluvy sú totiž už uzavreté. Následne Eisele zopakoval, že si nevie predstaviť, že by britský jazdec za takýchto okolností ukončil kariéru.

Zdroj: TASR/AP - Hassan Ammar

Štart Hamiltona v záujme vedenia F1

Na zotrvaní elitného jazdca v kolotoči Formuly 1 má okrem Mercedesu eminentný záujem aj vedenie kráľovnej motoršportu. Koniec Hamiltona by totiž znamenal obrovské stámiliónové straty a výrazne by to ovplyvnilo aj marketingové ciele a stratégie Formuly 1. Britský jazdec je bezpochyby jedným z najpopulárnejších na okruhu.

Jeho osoba vyvoláva záujem sponzorov a fanúšikov. Prípadný odchod bez rozlúčky by mohol spôsobiť masívnejší odliv fanúšikov a mohlo by sa stať, že F1 stratí celú jednu fanúšikovskú skupinu.

To by malo negatívny dopad na príjmy, atraktívnosť, ale aj športovú stránku. Neúčasť Hamiltona by obrala preteky o súboje jazdca, ktorý sa dlhé roky radí medzi adeptov na celkové prvenstvo v šampionáte.

BRATISLAVA/Matej Babic

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Motorizmus

Dôležité udalosti