V kľúčovom rebríčku pred draftom sa Nemec prepadol. Zhodnotili to pre nás zámorskí odborníci

Šimon Nemec.
Zdroj: Profimedia.sk

Rebríčky v strede sezóny vydala Centrálna skautingová agentúra NHL.

Centrálna skautingová agentúra NHL zverejnila najnovšie rebríčky nádejí blížiaceho sa draftu 2022. Renkingy zohľadňujú výkony hráčov v prvej polovici aktuálnej sezóny, celkovo sú štyri – korčuliari pôsobiaci v Severnej Amerike a v Európe, pričom rovnako sú rozdelení aj brankári.

V menoslovoch sa objavilo dovedna 16 slovenských talentov, spomedzi ktorých je najvyššie útočník Juraj Slafkovský. Košický rodák sa už od prvých hodnotení v roku 2019 pravidelne objavuje medzi najväčšími nádejami tohtoročného draftu.

Jedna z prvých predpovedí v decembri 2019

Ďalšia prognóza v marci 2020

Redakcia NHL Central Scouting Slafkovského ohodnotila ako dvojku medzi európskymi korčuliarmi. Rovnako ako Slafkovský, pôsobí vo fínskej mužskej lige aj Joakim Kemell, ktorý sa nachádza na vrchole tohto rebríčka.

Tohtoročný draft do profiligy s napätím očakávajú aj slovenskí priaznivci. Vôbec prvýkrát v histórii sa totiž môžeme dočkať dvoch hráčov spod Tatier, ktorých meno zaznie ako vôbec medzi prvými desiatimi.

Vzhľadom na doterajšie hodnotenia mnohých špecializovaných webov a novinárov sa očakávalo, že Slafkovskému bude na čele hodnotení NHL Central Scouting robiť garde aj Šimon Nemec.

Nitriansky obranca sa pomerne prekvapujúco umiestnil „iba“ na šiestej pozícii, s čím nesúhlasí nielen značná časť verejnosti, ale aj zámorskí hokejoví novinári.

Najlepší európsky obranca

„Vnímam to ako chybu. V mojich očiach ho vidím trochu vyššie, dokonca si myslím, že by mal byť najlepším európskym obrancom. Jeho schopnosť hrať vo všetkých troch častiach klziska a skvelá vrchná časť tela z neho robia jedného z najžiadanejších hráčov draftu,“ uviedol pre tvnoviny.sk kanadský novinár Tony Ferrari z The Hockey News.

Zdroj: Profimedia.sk

Jeho kolega Steven Ellis pre náš web doplnil: „Úprimne, prekvapilo ma, že klesol tak nízko. Spomedzi všetkých európskych korčuliarov má najvyšší potenciál. Je veľmi spoľahlivý, istý a moderný obojsmerný bek.“

Jasné zaradenie

Jeff Rea z redakcie Draftin Europe a rovnako tak aj Cam Robinson z renomovaného portálu Elite Prospects majú jasno v tom, kam Šimon patrí. „Myslím si, že jeho potenciál je omnoho vyšší, a preto ho celkovo zaraďujem medzi top päť nádejí celého draftu,“ uviedol prvý menovaný. Robinson dodal, že „Nemec má potenciál stať sa bekom do elitnej obrannej formácie.“

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Môže prekonať Gáboríka: Zámorskí skauti nám prezradili, čo si najviac všímajú na Š. Nemcovi

Nick Richard z redakcie DobberProspects vyzdvihol jednu z Nemcových schopností. „Skvelá hra a silný prechod do útočného pásma z neho čoskoro spravia platného beka profiligy,“ ozrejmil s dôvetkom, že Šimon bude podľa neho jedným z hráčov NHL s najvyšším časom na ľade.

Benefit aj nevýhoda Nemca

Šimona Nemca čoraz častejšie porovnávajú s Davidom Jiříčkom. Obaja sa predstavili na predčasne skončenom juniorskom šampionáte, kde sa však jeho český konkurent zranil a do konca sezóny si už nezahrá. Komparácia oboch bekov však imponuje aj novinárom a zároveň amatérskym skautom.

Nemcova tečovaná strela z prvej, pri ktorej získal asistenciu

„Ťažko povedať, kde presne by sme v rámci top prospektov mohli Šimona zaradiť. Porovnávanie s Jiříčkom je však zaujímavé, nakoľko obaja sú veľkými nádejami a sotva vybrať, kto z nich je lepší. Som toho názoru, že Nemcovi pomohlo, že dostal príležitosť na medzinárodnej úrovni,“ uviedol Derek O’Brien, ktorý píše pre Medzinorádnou hokejovú federáciu (IIHF). Otvorene však priznal, že by rád Nemca videl hrať v lepšej súťaži.

Porovnanie s Jiříčkom

O čosi pesimistickejšie vyznievajú slová amerického novinára Josha Tesslera z redakcie SmahtScouting. „Toto postavenie nie je ďaleko od môjho. Šimona vidím nižšie ako jeho českého kolegu. Jiříček je silný vo svojom pásme a vďaka svojej postave vie skvele eliminovať rýchle prechody súperov. Pokiaľ ide o celkovú defenzívnu hru, Jiříčkova hra počas rýchlych brejkov a v rohoch klziska je neuveriteľná,“ priblížil.

Predsa len však našiel vec, v ktorej má Nemec navrch. „Je silnejší v prechode do pásma a svoju rečou tela s ľahkosťou prechádza cez protivníkov. Z ofenzívnej perspektívy sa Nemec zdá byť viac konzistentný ako Jiříček a lepšie rozhadzuje puky,“ zdôvodnil a na záver dodal, že Jiříčkova cesta do NHL bude podľa neho rýchlejšia ako Nemcova.

NITRA/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti