Marián Vajda sa vyjadril k vyhosteniu Djokoviča: "Dlho som nedokázal prehltnúť tú nespravodlivosť"

Marián Vajda.
Zdroj: Profimedia.sk

Vajda priznal, že v prvom momente po vyhostení svojho zverenca bol v šoku a mal problém zaspať.

Marián Vajda, Slovenský tréner tenisovej superhviezdy Novaka Djokoviča, sa po takmer týždni od vyhostenia svojho zverenca rozhodol vyjadriť ku kauze, ktorú sleduje celý svet. V rozhovore pre portál Aktuality skritizoval rozhodnutie austrálskej vlády a to, čo sa stalo Djokovičovi označil za politický proces.

Bratislavčan, ktorý vedie 20-násobného grandslamového víťaza od roku 2006, je čo sa týka titulov z turnajov veľkej štvorky najúspešnejším trénerom v histórii. Na Australian open ale teraz chýbal, v rámci plánovanej dohody na túto sezónu si totiž trénerské povinnosti s Goranom Ivaniševičom rozdelili tak, že sa po každom grandslamovom turnaji prestriedajú.

Teraz však hrozí, že Djokovič môže prísť aj o Roland Garros a Wimbledon. Francúzska vláda totiž plánuje zabrániť súťaženiu na svojom území všetkým nezaočkovaným športovcom. Čo sa týka Wimbledonu môže nastať podobná situácia ako v Melbourne. Djokovičovu účasť môže zmariť rozhodnutie britskej ministerky vnútra, ktorá má, rovnako ako jej austrálsky náprotivok Alex Hawke, právomoc zrušiť Srbskému tenistovi víza.

Djokoviča vyhostili z Austrálie minimálne na tri roky ako nežiadúcu osobu „zo zdravotných dôvodov, vo verejnom záujme, pre protiočkovacie zmýšľanie a pre možné verejné nepokoje“. Vajda priznáva, že aj keď s Novakom v Melbourne nebol, na diaľku to veľmi prežíval a cítil veľkú krivdu. Ponuky na rozhovory niekoľko dní odmietal, lebo to potreboval rozdýchať.

„Potreboval som si to nechať uležať v hlave a upokojiť sa, lebo stále nerozumiem tomu, prečo mu to urobili. Dlho som nedokázal prehltnúť tú nespravodlivosť. Navyše médiá tu nesú veľký podiel viny manipulovaním informácií a najmä v Austrálii neustále vytvárali postoj proti Djokovičovi,“ povedal Vajda v rozhovore pre Aktuality.

Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny. Djokovič potom strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov, no neskôr uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom.

Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke však v piatok využil svoju osobitnú právomoc a opätovne tenistovi zrušil vízum. Djokovič chcel bojovať o rekordný 21. grandslamový titul v kariére, no v nedeľu neuspel s odvolaním proti zrušeniu víza a musel opustiť krajinu.

Vajda priznal, že v prvom momente po vyhostení svojho zverenca bol v šoku a mal problém zaspať.

„Ani neviem, ako by som to psychicky zvládol, keby som tam bol. Aj doma v Bratislave som to však prežíval, poriadne som nespal a neveril som, že by sa také niečo mohlo stať. Všetci vedeli, že tam cestoval iba s jediným cieľom – chcel hrať na prvom grandslamovom turnaji roka, aby obhajoval trofej. Neviem si predstaviť, ako to zvládal, muselo to byť obrovské utrpenie. Pokorne znášal všetky opatrenia, ale to, čo mu spravili, ho musí poznačiť. Bol to politický proces. Určite bude mať výrazné následky, ťažko sa z tohto dostať späť do pohody. Bol to zásah aj do jeho súkromia, do rodiny,“ myslí si Vajda, ktorý však nestráca optimizmus a verí, že všetko sa vráti späť do normálnych koľají.

„Novak je silný, nezlomný a ešte nepovedal posledné slovo v tenise!“ dodal tréner srbského tenistu.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti