Djokovičov boj s nariadeniami sa nekončí. V týchto krajinách to bude mať najtažšie

Fanúšikovia si fotia plagát s fotografiou srsbkého tenistu Novaka Djokoviča pred zápasmi 1. kola Australian Open.
Zdroj: TASR/AP/Hamish Blair

Najväčší problém predstavuje Roland Garros.

Odkedy Novaka Djokoviča „na dvakrát“ vyhostili z Austrálie pre problémy s vízami srbský tenista mlčí. Niet čudo, že sa po obrovskom sklamaní začali objavovať špekulácie o jeho tenisovej budúcnosti.

Na koniec kariéry to však nevyzerá. Djokovič sa svojho sna, stať sa najúspešnejším hráčom v histórii, tak ľahko nevzdá. Už vo februári sa predstaví na turnaji v Dubaji. Tamojšie pravidlá totiž nevyžadujú preukázať sa pri vstupe do krajiny potvrdením o očkovaní.

To však neplatí pre viaceré ďalšie prestížne turnaje, na ktorých sa Djokovič pravidelne zúčastňuje.

V marci najviac pútajú pozornosť dve podujatia z kategórie Masters v USA - v kalifornskom Indian Wells a vo floridskom Miami, ktoré patria medzi Djokovičove obľúbené podujatia. Jeho tohtoročná účast je však viac než neistá. Spojené štáty totiž majú pri vstupe do krajiny podobné pravidlá ako Austrália.

Cudzinci cestujúci do USA letecky musia byť kompletne zaočkovaní a pred nástupom na palubu lietadla sa musia preukázať dokladom o vakcinácii. Výnimky sa poskytujú iba na základe lekárskeho potvrdenia o zdravotných kontraindikáciách k očkovaniu proti covidu, alebo v prípade, že ide o osoby, ktorých vstup do krajiny je v národnom záujme.

Po Miami sa sezóna presúva do Európy na antuku. Prvý veľký turnaj sa koná v Monte Carle, kde Djokovič vyhral už deväť krát a vlastní tam aj dom. Vlani sa do súťažného diania po pauze vynútenej zranením vrátil práve na tomto turnaji.

Súčasné pravidlá hovoria, že nezaočkovaní ľudia môžu do kniežatsva vstúpiť iba v prípade, že majú dôkaz o negatívnom PCR teste starší než 11 dní, maximálne ale do 6 mesiacov.

Najväčší problém predstavuje Roland Garros

Po Monte Carle nasledujú podujatia v Madride A Ríme, potom antuková sezóna koncom mája vyvrcholí grandslamom Roland Garros v Paríži. Španielsko vyžaduje, aby ľudia mali ,bud očkovací preukaz, negatívny PCR test alebo potvrdenie o prekonaní covidu.

Talianske nariadenia vyžadujú od všetkých osôb vstupujúcich do krajiny negatívny test. Nezaočkovaní ľudia, ktorí neprekonali covid počas uplynulého pol roka, musia nastúpiť do karantény. V prípade, že sa nič nezmení, sa jej Djokovič vyhne, pretože pozitívny test mal 16. decembra 2021, imunita mu teda vyprší až po konci turnaja. V Ríme a Madride si tak líder rebríčka ATP bude môcť zahrať, aj keď bude stále nezaočkovaný.

Horšie to už ale je s Francúzskom. Nezaočkovaní ľudia majú podľa platných nariadení zákaz vstupu do reštaurácií, divadiel, kín, ale aj na športové podujatia. V prípade, že sa to do mája nezmení, Djokovič príde o šancu obhájiť Pohár mušketierov.

Čo sa týka absolútneho vrcholu sezóny, Wimbledonu, je robenie záverov predčasné. Do konca júna, kedy sa tento turnaj začína, sa toho ešte môže veľa zmeniť. V súčasnosti je však pre nezaočkovaných podmienkou pre vstup do Anglicka absolvovať 10-dňovú karanténu.

BRATISLAVA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Tenis

Dôležité udalosti