Šport

V Katalánsku vyrastá "Iniestova generácia", jeho gól spôsobil baby boom

Iniesta zachránil Barcelonu v hodine dvanástej. V odvetnom semifinálovom zápase Ligy majstrov v roku 2009 proti Chelsea vyrovnal
Iniesta zachránil Barcelonu v hodine dvanástej. V odvetnom semifinálovom zápase Ligy majstrov v roku 2009 proti Chelsea vyrovnal a zabezpečil postup Kataláncov do finále. Zdroj: SITA

Postup Barcelony do finále Ligy majstrov rozdúchal v Španieloch rôzne vášne.

Postup španielskeho futbalového klubu FC Barcelona do finále Ligy majstrov v roku 2009 viedol k zvýšenému počtu pôrodov v Katalánsku, tvrdia štatistici. Niektoré médiá informovali, že pôrodnosť sa deväť mesiacov po presnom zásahu Andrésa Iniestu v nadstavenom čase do siete Chelsea zvýšila až o 45 percent. Barcelona potom o tri týždne neskôr vo finále zdolala Manchester United.

V článku publikovanom v časopise British Medical Journal (BMJ) sa zdravotní štatistici v Barcelone zaoberali otázkou, či je príbeh o "Iniestovej generácii" pravdivý alebo falošný. Spätne sa pozreli na register narodení od februára do marca 2010 v krajoch Solsonés a Bages v centrálnom Katalánsku. Zistili, že vo februári sa narodilo o 26 detí viac ako v predchádzajúcich rokoch, čo je nárast len o 16,1 percenta oproti uvedeným 45. V marci bolo privedených na svet o 11 percent viac novorodencov. 

Zdroj: SITA

"Naše výsledky majú možno niekoľko iných interpretácií. Jednou je tá, že ľudské emócie dokážu vo veľkom ovplyvniť demografické výkyvy v populáciách. Národné alebo regionálne udalosti môžu znížiť dôležitosť úsudku a vystupňovať vášeň," povedal šéfredaktor časopisu Jesús Montesinos z univerzity Xarxa Assistencial Universitaria de Manresa v Barcelone.

Na potvrdenie tejto teórie by bolo potrebné uskutočniť ďalší výskum. "V tomto experimente by veľmi pomohlo, ak by Iniesta zopakoval svoj zásah," dodal Montesinos s dávkou humoru.

BARCELONA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.