Je tínedžer, vo fyzických testoch však zdolal aj chlapov. Kométu Nitry si čoraz viac značia skauti NHL

Adam Sýkora ďakuje po januárovom zápase s Prešovom, v ktorom skóroval.
Zdroj: Facebook/HK Nitra/Miroslav Slávik

Profesionálny skaut pre náš web odhadol jeho šance ohľadom draftu 2022.

Nadchádzajúci draft do kanadsko-americkej NHL, ktorý by sa mal uskutočniť na začiatku júla v Montreale, sa z pohľadu slovenského hokeja považuje za výnimočný. Dôvodom sú traja hráči spod Tatier, ktorých by si kluby profiligy mali vybrať veľmi vysoko – Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Filip Mešár. Prvý menovaný je už v 17 rokoch lídrom Nitry a svojimi výkonmi si vyslúžil nomináciu do slovenskej seniorskej reprezentácie na blížiace sa olympijské hry v Pekingu.

Ďalší zjav pod Zoborom

Pod Zoborom však okrem Nemca začína čoraz viac udivovať ďalší hráč s rokom narodenia 2004. Adam Sýkora sa postupne posúva v zostave „corgoňov“, čo spláca ako výkonmi, tak aj štatistikami. V 33 dueloch v tejto sezóne Tipos extraligy zaknihoval osem gólov a päť asistencií.

Piešťanský rodák a syn bývalého hráča Romana Sýkoru sa v nedeľu podieľal na predĺžení víťaznej série Nitranov už na osem duelov, keď gólom dopomohol k triumfu svojho mužstva 2:1 po predĺžení v Trenčíne.

Dôvera vo všetkých situáciách

Duel bol pre neho o to krajší, že odohral viac ako 23 minút. Takúto porciu „ice-timu“ doteraz v najvyššej súťaži nemal. „Hralo sa mi super a užil som si to množstvo minút. Mal som možnosť byť aj na oslabeniach, ktorých bolo pomerne veľa. Snažil som sa v nich hrať veľmi obetavo, aby som zabránil inkasovaniu. Taktiež som dostal dôveru v jednej presilovej hre, takže z môjho pohľadu skvelý zápas, aj preto, že sme ho vyhrali,“ uviedol na úvod pre TVNOVINY.sk usmievavý tínedžer, ktorý verí, že sa trénerom jeho výkon páčil.

Zdroj: Facebook/HK Nitra/Rastislav Búgel

Zverenci trénera Antonína Stavjaňu v súčasnosti hrajú ako dobre namazaný stroj, podľa Adama to má viacero príčin. „Začali sme hrať ešte viac tímovo, obetavo, ale aj dôrazne do tela a pomáhať si. Rozumieme si celá striedačka, nepochybne však máme aj šťastie,“ uviedol Sýkora, ktorý sa v zostave Nitry postupne prepracoval už do druhej formácie. Ako priznal, s takým priestorom pred sezónou nerátal. „V kútiku duše som dúfal v tretiu päťku. Tréner Stavjaňa mi však dáva priestor, za čo som mu veľmi vďačný. Venuje sa mi totiž pred aj po tréningu, kedy nacvičujeme nové veci,“ priblížil krídelník.

Kluby profiligy ho evidujú

Ten takisto začína vnímať záujem skautov z NHL. „Dostali sa ku mne informácie, že sa chodievajú pozerať už aj na mňa, ale snažím sa na to príliš nemyslieť. Vypĺňam dotazníky pre NHL, ale prvoradé je pre mňa to, aby som sa zlepšoval. Až potom budem dúfať, že sa úspech dostaví,“ priznáva s dôvetkom, že najintenzívnejšie ho kontaktujú zástupcovia Floridy Panthers. „Odtiaľ je asi najväčší záujem, avšak ozývajú sa aj ďalšie tímy,“ povedal mladík, inak na ľade nesmierny bojovník.

Zdroj: Facebook/HK Nitra/Miroslav Slávik

Práve túto vlastnosť skauti v jeho prípade spomínajú veľmi často. „Taktiež sa im údajne páči moja obetavosť, ale aj korčuľovanie, že idem stále naplno. Mám tieto prednosti naďalej využívať. Zároveň však upozorňujú, aby som si viac veril s pukom,“ uviedla kométa Nitry, ktorá môže tento rok prejsť až dvomi draftmi.

Dávky navyše

Každý rok sa totiž koná aj tzv. CHL Import Draft, kde si hráčov vyberajú juniorské tímy z líg OHL, WHL a QMJHL. Samotný Adam aj toto vidí ako jednu z jeho ďalších ciest. „Rozprávame sa s otcom aj o tom, že či, ak bude odtiaľ nejaká ponuka, ešte jeden rok zostanem na Slovensku alebo skúsim zámorie. Všetko bude jasnejšie na konci tejto sezóny, najmä po drafte, či si ma vôbec niekto vyberie. Podľa toho sa rozhodnem,“ ozrejmil talentovaný útočník, ktorý sa snaží pracovať viac ako na sto percent.

Zdroj: Facebook/HK Nitra/Rastislav Búgel

„Často si chodievam ešte navyše zacvičiť. Snažím sa byť prvý na ľade a posledný z neho zísť, chodím na strelnicu, kde zdokonaľujem prácu s hokejkou a streľbu s ňou,“ vysvetlil ‚zelenáč‘ v tíme majstra Slovenska z roku 2016.

Práve v tomto roku sa Adam Sýkora dostal do Nitry. „V siedmom hokejovom ročníku, keď som bol v Piešťanoch, sme často hrávali aj proti Nitre. Vtedy o mňa prejavil záujem tréner Branislav Varga. Začal som tam chodiť na tréningy, až som sa napokon rozhodol pre tento klub,“ uzavrel.

Najlepší vo fyzických testoch, draft ho neminie

S názorom, že zmenou klubu Adam neurobil chybu, súhlasí aj generálny manažér HK Nitra Tomáš Chrenko. „Je veľmi pracovitý, dvakrát medzi mužmi vyhral fyzické testy. Ide o veľmi šikovného a kreatívneho hráča, hoci inými úlohami medzi mužmi sa zatiaľ jeho kreativita až tak neprejavila. Stal sa však už platným hráčom,“ povedal pre náš web.

Zdroj: Facebook/HK Nitra/Miroslav Slávik

Šance v súvislosti s draftom NHL sú podľa Chrenka veľmi slušné. „Som presvedčený, že niektorý klub po ňom siahne. Možno je jeho nevýhodou, že bude jedným z najmladších hráčov na drafte. Ak by sa narodil o osem dní neskôr, už by musel ísť na draft v roku 2023. Napriek tomu urobil obrovský výkonnostný skok. Keďže skauti chodia sledovať Šimona Nemca, je na očiach aj Adam, a tak s nimi debatujeme o tom, aké má šance.“

Potenciál na tretie kolo

Tie sú pomerne vysoké aj podľa jedného profesionálneho skauta z Európy, ktorý však, vzhľadom na svoju prácu, musí zostať v anonymite.

„Na Adamovi je veľmi sympatické, že je obrovský bojovník, ktorý dáva zo seba v každom striedaní sto percent a že sa tiež snaží vypomáhať v obrane. Vidno, že sa zlepšuje od zápasu k zápasu. Má potenciál na to, aby bol draftovaný v treťom alebo štvrtom kole,“ povedal nám.

Veľa však bude podľa neho závisieť od toho, ako bude hrať na majstrovstvách sveta do 18 rokov na Slovensku, kde bude prítomných mnoho skautov. „Ja ho mám od začiatku na listine, pričom mnohí kolegovia ho iba v poslednom čase začali registrovať. Čoraz viac skautov zo strednej Európy ho chodieva naživo sledovať stále častejšie. Adama je vidno, je ho cítiť na ľade, hrá dobre do tela, proste je radosť sa na neho pozerať,“ uzavrel.

Zdroj: Facebook/HK Nitra/Miroslav Slávik

Najcennejší z neskorších

Výkony Adama Sýkoru veľmi pozorne sledujú aj zámorské hokejové redakcie. Josh Tessler z redakcie SmahtScouting si okrem rýchlosti cení na Adamovi aj ďalšiu dôležitú vec. „Aktívna práca s hokejkou, ktorú skvele používa k manipulácii s pukom v pohybe. V januári sa rozstrieľal, očividne mu nerobí problém skórovať z väčšej vzdialenosti aj zblízka,“ skonštatoval.

Uznávaný kanadský novinár Tony Ferrari z redakcie The Hockey News na margo mladého Slováka pre náš web povedal: „Ide o hráča, pri ktorom vás neohúria jeho štatistiky, avšak keď vidíte, ako hrá, zaujme vás to. Energický mladík je veľmi aktívny vo všetkých troch zónach, vysoko napáda a v rýchlom tempe. Neraz má zaujímavé prihrávky, ktorými v otvorenom priestore nachádza v dobrých príležitostiach spoluhráčov,“ opísal.

Následne dodal: „On sám si vie nájsť voľné miesto, z ktorého dokáže skórovať z dorážky. Očakávam, že bude draftovaný zhruba v strede draftu (3.-4. kolo - pozn. red.). Ľahko sa môže stať, že Sýkora bude jedným z najcennejších hráčov, ktorí budú na drafte vybratí neskôr,“ skonštatoval.

S jeho slovami sa zhodujú januárové rebríčky. Odborníci z NHL Centrálnej skautingovej organizácie zaradili v renkingu v strede sezóny Adama Sýkoru medzi európskymi korčualiarmi na 36. priečku. Celý rebríček nájdete TU.

V zimnej edícii renkingu pre draft 2022 z 28. januára z dielne DraftPro figuruje nitriansky útočník na 99. pozícii, čo znamená začiatok 4. kola.

Oveľa optimistickejšie vyznievajú prognózy Josha Tesslera, respektíve Hadiho K. z Dobber Prospects. Prvý ho vidí ako 48. hráča draftu (polovica 2. kola), druhý dokonca ešte o deväť priečok vyššie, teda v prvej polovici druhého kola).

NITRA/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti