Slovenský bežec na lyžiach neskrýva po konci ZOH svoju frustráciu: Končím, toto nie je život

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ján Koristek.
Zdroj: TASR/AP

Ján Koristek obsadil 40. miesto v pretekoch, ktoré museli pre mráz a vietor skrátiť.

Slovenský bežec na lyžiach Ján Koristek obsadil v pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pekingu 40. miesto a pravdepodobne to bolo jeho posledné súťažné vystúpenie. Dvadsaťpäťročný pretekár plánuje ukončiť kariéru a venovať sa svojej živnosti.

Záverečné preteky mužov sa išli v podmienkach na hranici regulárnosti. Pre veľký mráz a silný vietor ich organizátori skrátili z 50 na 30 km a štart posunuli o hodinu neskôr. I napriek týmto opatreniam sa však išlo v teplotách okolo -17 stupňov Celzia a vietor pridal mrazu ešte navyše. Akoby to nestačilo, Koristeka po sľubnom štarte pripravila o lepšie umiestnenie zlomená palica. "Na začiatku som sa až neuveriteľne posunul, mal som perfektne pripravené lyže a servis spravil výbornú prácu. Dostal som sa až do prvej desiatky. Žiaľ, keď sme išli do 2. kola, zlomil som palicu v stúpaní zo štadióna. Celý kopec som išiel len s jednou a spravil som tam dieru. Keď som sa snažil dotiahnuť, v tom vetre som sa vysilil a už som to nedokázal," povedal.

Koristek bol rád, že v takých náročných podmienkach sa organizátori rozhodli skrátiť trať: "Dosť sa mi uľavilo. Tie podmienky boli aj tak až neuveriteľné, zamrzla mi tvár a na občerstvovačke som sa ani nevedel napiť." Možnosť, že by odstúpil, však nepripadala do úvahy: "Nie, nie, to som si nepripúšťal. Stále som bol nastavený tak, že dôjdem až do cieľa." Koristek štartoval v Pekingu v dvoch disciplínach, v skiatlone bol 45., v sobotu si umiestnenie vylepšil o päť priečok: "Myslím si, že to budem hodnotiť pozitívne."

Dvadsaťpäťročný pretekár hneď po pretekoch prezradil, že končí športovú kariéru. "Ja sa s kariérou lúčim, v najlepšom treba prestať. Som živnostník v poľnohospodárstve a tým sa budem živiť. Už ani nie je šanca, že by ma pritom udržali. Už chcem žiť, toto už nie je život," povedal.
Prečo sa v takom mladom veku rozhodol spraviť takýto krok, priblížil pre RTVS tréner Michal Malák: "Musíme si povedať pravdu. Chýba nám systém podpory sociálneho zabezpečenia lyžiarov na Slovensku. Bežecké lyžovanie je jeden z najnáročnejších športov vôbec, kde si to vyžaduje 24 hodín byť dennodenne v príprave. To znamená, že popri zamestnaní alebo na pol úväzku to nemá zmysel robiť. Musí to byť profesionál, aby sa dokázal udržať vo svetovej konkurencii."

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.