Je ako Jágr, ale s lepším pohybom. Prečítajte si, ako hodnotia Slafkovského jeho bývalí tréneri

Je ako Jágr, ale s lepším pohybom. Prečítajte si, ako hodnotia Slafkovského jeho bývalí tréneri
Zdroj: Archív TASR

Sedemnásťročný supertalent sa stal najlepším strelcom ZOH v Pekingu a vyhlásili ho aj za najužitočnejšieho hráča turnaja.

Stať sa najlepším strelcom zimných olympijských hier je vec, ktorá je hodná chvály. Ak to však niekto dokáže iba v 17 rokoch, to už obletí svet. Presne to je prípad Juraja Slafkovského, ktorý na turnaji v Pekingu skóroval až sedemkrát a výrazne dopomohol slovenskej hokejovej reprezentácii k zisku bronzových medailí.

Košičan Slafkovský, ktorý nemá problém zahrať ako na krídle, tak aj na pozícii centra, patrí k najväčším talentom posledných rokov, ktoré spod Tatier pochádzajú. Svedčí o tom aj fakt, že hoci v sezóne 2017/2018 patril do vekovej kategórie U14, postupne sa výkonmi prebojoval nielen medzi kadetov (U16), ale až do dorastu (U18). V poslednej menovanej kategórii hral aj proti o štyri roky starším hráčom.

„Vo svojej kategórii patril k zjavom, ktorý veľmi vyčnieval. O šport celkovo mal obrovský záujem. Bol zdravo sebavedomý, s nadštandardnými fyzickými parametrami,“ uviedol pre TVNOVINY jeho tréner z dorastu Košíc Miroslav Kozárik.

Vzápätí vymenoval aj jeho silné stránky: „Bol silný na puku, správne riešil situácie, avšak nebál sa ani vziať na seba zodpovednosť. Nakoľko bol v mojom tíme ostaršený o dve kategórie, nebol v kabíne až taký výrazný.“

Zdroj: Archív TASR

To však neplatí o jeho talente. „Mali sme tu hráčov ako Martin Marinčin, Tomáš Jurčo či Erik Černák, Juro je však podľa môjho názoru najvýraznejším mladíkom, ktorý za posledné obdobie vyšiel z Košíc,“ doplnil Kozárik.

Medzi kadetmi Juraja viedol Tomáš Kochan. „Bol síce ešte ôsmak na základnej škole, ale tým, že už vtedy mal perfektný somatotyp a veľký hokejový potenciál, tak hrával o kategóriu vyššie a následne až o dve. Vynikal nielen postavou, ale aj tým, že poľahky vedel dať gól,“ loví v pamäti v súčasnosti vedúci košickej akadémie Kochan.

Ako spresnil, Juro už vtedy miloval hokej a bavil sa ním. „Vždy si dával krátkodobé ciele ako v klube, tak aj v reprezentácii. Tréningovú morálku mal vždy stopercentnú. Nebolo treba poháňať ho a nasilu tlačiť, aby trénoval,“ skonštatoval.

Mnohí Slafkovského dávajú do spojitosti s veľkou legendou svetového hokeja. „Postrehol som, že ho postavou a tým, že si vie vytvoriť priestor pred bránkou, prirovnávajú k Jaromírovi Jágrovi. Myslím si však, že Juro má lepší pohyb na korčuliach. Jágr mi v tom veku pripadal o čosi ťažkopádnejší,“ ozrejmil.

Zdroj: Archív TASR

Ďalší z jeho niekdajších trénerov Anton Bartánus dodáva, že Juro to má v hlave správne upratané. „Hoci bol rozmermi obrovský, bol aj veľmi rozumný a chápal veci. Hrával na pozícii centra, ktorý bol nápomocný aj smerom dozadu. S údivom sa však na neho pozerali aj protihráči, najmä po tom, keď na ľade vymyslel niečo zaujímavé. V mojom tíme sa však, takpovediac, len mihol. Od začiatku totiž vynikal a posúval sa medzi starších,“ vyjadril sa.

Slafkovský, ktorému na tohtoročnom drafte predpovedajú, že by mohol atakovať pozíciu v top 5, sa po odchode zo Slovenska presunul na krátke obdobie do rakúskeho Salzburgu. Odtiaľ putoval do kvalitnejšej českej súťaže, kde v drese Hradca Králové pôsobil v ročníku 2018/2019 v doraste. Ako jediný hráč v sezóne s rokom narodenia 2004 si navyše v troch dueloch vyskúšal aj tamojšiu juniorskú súťaž.

„Bol síce u nás len rok, ale zanechal tu stopu. V doraste sme mu dávali dostatok priestoru a nezaťažovali nejakými povinnosťami, pretože bol hotovým hráčom. Toto mu nesmierne vyhovovalo,“ okomentoval pre náš web novú slovenskú superstar jeho kouč z hradeckého dorastu Petr Luštinec. „Vedel zaútočiť, ale aj sa vrátiť. Mal silové korčuľovanie. Postavou už bol takmer chlap, a to mal iba 15 rokov. To bol proste hokejista už od juniorky, ale tam po ňom dosť šli,“ vysvetlil.

Ako priznal, jeho zábavná povaha sa prejavila už počas pôsobenia v Česku. „V kabíne bol veľmi kamarátsky, chalani si ho obľúbili. Keďže hovoril po slovensky, bol pre spoluhráčov zaujímavým, vždy si sadli okolo neho a bavili sa.“ Ako na záver uviedol, Jurove výkony na úspešných ZOH veľmi pozorne sledoval. „Sledovať ho bola jedna paráda. Hral od podlahy, schuti strieľal, ale najmä mal na ľade dostatok času. Presne to Juro potrebuje,“ uzavrel.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.