Hokejisti sa po príchode z Pekingu prihovorili verejnosti. Tu sú slová trénera a Mira Šatana

Hokejisti sa po príchode z Pekingu prihovorili verejnosti. Tu sú slová trénera a Mira Šatana
Zdroj: Archív TASR

Naši reprezentanti oslávili bronzové medaily s fanúšikmi na Námestí SNP v Bratislave.

Bronzoví medailisti z olympijského hokejového turnaja v Pekingu sa v utorok vrátili domov na Slovensko, kde ich čakalo veľkolepé privítanie. Potlesku sa im dostalo už po prílete na viedenské letisko Schwechat, kde ich v príletovej hale vítali prví fanúšikovia a lovci autogramov.

Následne autobus s hráčmi zamieril do Bratislavy, kde ich najprv čakali mediálne povinnosti a následne sa vydali na okružnú jazdu kabrioautobusom po meste. Oslavy vyvrcholili programom na pódiu na Námestí SNP.

Slovensko sa teší z medailového úspechu na veľkom hokejovom podujatí prvýkrát od MS 2012 v Helsinkách, kde reprezentanti vybojovali striebro. „Už sa na to všetko veľmi teším. Je to už desať rokov, čo sme naposledy oslavovali na námestí," zaspomínal si generálny manažér reprezentácie a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan, ktorý pred 10 rokmi zažil strieborný úspech ako hráč.

„Verím, že hráči si oslavy užijú, veď až na Libora Hudáčka ich zažijú všetci prvýkrát. Som rád, že po desiatich rokoch sme urobili veľký hokejový úspech a že sa ľudia znovu tešia. Aj keď majú vo svojich životoch rôzne problémy, v tejto chvíli na to môžu zabudnúť a tešiť sa z hokeja."

Zdroj: Archív TASR

​Šatan ako jediný bol pri všetkých doterajších piatich medailových úspechoch SR. Počas hráčskej kariéry ako kapitán doviedol slovenský tím k historickému zlatu na svetovom šampionáte 2002 v Göteborgu, v zbierke má aj dve striebra (2000, 2012) a bronz z MS (2003). Z historicky prvej slovenskej medaily na ZOH sa teší z pozície funkcionára, šéf SZĽH a GM reprezentácie prišiel do Pekingu až v priebehu olympijského turnaja a aj jeho príchod dodal mužstvu vzpruhu.

„My funkcionári sme medailu nedostali, je to však veľký úspech slovenského hokeja a som rád, že som mohol byť pritom a jedno v akej funkcii. Veľmi sa z toho teším," uviedol na utorkovej tlačovej konferencii. „Bolo veľa pochybovačov, ktorí nedôverovali výberu trénera a filozofii, ktorú sme zvolili. Tí, ktorí tomu trochu rozumejú, videli postupné zlepšenie v našej hre, už na domácich MS v roku 2019 sme odohrali dobré zápasy. Bronzová medaila je pre nás všetkých zadosťučinením. Verím, že pochybovači teraz našej práci uveria a že tréneri si podobný spôsob práce osvoja v kluboch. Ak si klubové metodiky okopírujú niečo z reprezentácie, pomôže to celému slovenskému hokeju."

​O stretnutia s hráčmi je mimoriadny záujem, SZĽH oficiálne zareagoval na medializované informácie, že sa reprezentácia vyhla stretnutiu s najvyššími politickými predstaviteľmi. „Vážime si pozvania najvyšších ústavných činiteľov, z časovo-organizačných dôvodov sme im však nemohli v dnešný deň vyhovieť. Preto sme ich pozývali na spoločný obed s hráčmi po prílete do Bratislavy. Hráči majú za sebou niekoľkohodinový interkontinentálny let, prioritou sú pre nás oslavy s fanúšikmi a preto prijatia na pôde ústavných činiteľov neboli z vyššie uvedených dôvodov aktuálne možné. Zástupcovia vedenia SZĽH radi príjmu ich pozvanie v najbližších dňoch," sprostredkoval zväzové stanovisko Ľuboš Schwarzbacher, PR manažér SZĽH.

Slovenskí reprezentanti na ceste k historickému bronzu na ZOH dokázali zdolať niekoľko silných tímov. Vo štvrťfinále vyradili USA (3:2 po nájazdoch), v súboji o tretie miesto zdolali Švédov 4:0. Podľa trénera Craiga Ramsayho bol dôležitým momentom, keď po úvodných dvoch prehrách v skupine s Fínskom (2:6) a Švédskom (1:4) priletel do Pekingu šéf zväzu Šatan, spoločne aj s videoanalytikom Igorom Andrejkovičom. Ich príchod akoby nakopol tím a ten sa odrazil k víťazstvám.

Zdroj: Archív TASR

​„Keď prišli Miro a Igor, všetko sa zmenilo. Odvtedy išlo všetko, ako malo. Aj keď sme prehrali prvé dva zápasy, veril som, že sme dostatočne dobrí, aby sme zvíťazili. Vyslali sme v priemere 40 striel na zápas a hrali sme dobre, bola len otázka času, kedy sa to otočí. V tretej tretine súboja o tretie miesto sme predvádzali vari najlepší hokej, aký som kedy zažil. Napokon sme zdolali Švédov a získali bronz. Som veľmi hrdý na tento tím a túto krajinu," vyznal sa Ramsay.

Hneď po konci sobotného zápasu nasledovali dlhé oslavy, zo šatne sa postupne presunuli na hotel. „V prvom rade musím povedať, že duel so Švédskom sa skončil veľmi neskoro. Sedeli sme na izbe a len tak som sa spýtal ´koľko je hodín´. Povedali mi, že pol piatej ráno. Odvetil som, že musím ísť do postele. Zničili mi oblek aj košeľu, niečím to poliali, ale to je v poriadku, pretože byť súčasťou týchto osláv bolo pre mňa niečo veľmi výnimočné."

Juraj Slafkovský si podľa vlastných slov musí dávať pozor, aby mu po ZOH 2022 nestúpla sláva do hlavy. Na olympijskom hokejovom turnaji sa stal najproduktívnejším hráčom i najlepším strelcom, získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča a výrazne pomohol slovenskej reprezentácii k zisku historického bronzu.

Zdroj: Archív TASR

​„Je dôležité držať sa pri zemi, od mala mi to pripomínajú rodičia, starší hráči a všetci, ktorí mi chcú pomôcť v kariére," povedal 17-ročný útočník na tlačovej konferencii v Bratislave po príchode z pekinských hier. Slová talentovaného krídelníka, ktorý svojím streleckým kúskom napodobnil úspech vtedy 19-ročného Miroslava Šatana zo ZOH 1994 v Lillehammeri, potvrdil aj kapitán bronzového tímu Marek Hrivík: „Slafkovský toho má veľa pred sebou, klobúk dole pred tým, čo nám na olympiáde ukázal. Má správne nastavené hodnoty a nebojí sa toho, že by nezostal pri zemi."

Slafkovský označil otvárací gól zápasu o bronz proti Švédom (4:0) za svoj najpodstatnejší presný zásah na turnaji: „Najdôležitejší je pre mňa asi gól, o ktorom som povedal, že bol z bufetu. Padol so šťastím, no v zápase o bronz, takže naň budem najviac spomínať."

Slovenská reprezentácia sa na februárových ZOH stala len druhou krajinou, ktorá sa prebojovala z olympijskej kvalifikácie až k cennému kovu. Predtým sa to podarilo len strieborným Nemcom na ZOH 2018 v Pjongčangu. Nádeje na historický úspech začali svitať po dramatickej štvrťfinálovej výhre 3:2 nad USA po samostatných nájazdoch. Autor štyroch bodov (2+2) Peter Cehlárik označil toto stretnutie za najdôležitejší duel na turnaji: „Najemotívnejší moment pre mňa bol Marekov vyrovnávajúci gól vo štvrťfinále proti USA. Postup do semifinále bol najvýznamnejší krok, ktorý sme na turnaji spravili."

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme ZOH 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.