Začali sa paralympijské hry, Slovensko bude v Číne obhajovať 11 medailí

Začali sa paralympijské hry, Slovensko bude v Číne obhajovať 11 medailí
Slovenskí športovci počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu. Zdroj: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok (4. 3.) slávnostne otvoril XIII. zimné paralympijské hry v Pekingu. Stalo sa tak mesiac po otváracom ceremoniáli ZOH 2022 v Pekingu. Slovenskú vlajku na Národnom štadióne niesli lyžiar Miroslav Haraus a curlerka Monika Kunkelová.

Slovensko má zo zimných paralympiád na konte už 55 medailí (15 zlatých, 21 strieborných, 19 bronzových), až 51 z nich si vybojovalo v paraalpskom lyžovaní. „Aj keď všetci budeme musieť fandiť na diaľku, verím, že prostredníctvom slovenských médií a priamych prenosov verejnoprávnej televízie, budeme môcť vidieť našich športovcov v boji o najvyššie méty,“ zaželal si predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, citovala ho oficiálna tlačová správa.

Slovenskí športovci na slávnostnom otvorení paralympijských hier v Pekingu. Zdroj: TASR/AP

​Slovensko bude v Číne obhajovať 11 medailí, z toho šesť zlatých. O všetky sa pred štyrmi rokmi v Pjongčangu postarali práve paraalpskí lyžiari. Zrakovo znevýhodnená Henrieta Farkašová sa so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou stala dokonca najúspešnejšou účastníčkou Hier, čo dokázala ako vôbec prvá Slovenka.

​SPV vyslal na Hry v Pekingu 32 športovcov. Je to o 19 viac, než SR reprezentovalo pred štyrmi rokmi v kórejskom Pjongčangu. Kompletná výprava Slovenska má v Číne 56 členov, po prvý raz v histórii obsadzuje až dva kolektívne športy. Aj vďaka tomuto faktu bude SR reprezentovať na zimných hrách doteraz najpočetnejšia výprava.

Ukrajinská vlajka počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu Zdroj: TASR/AP

​Od 4. do 13. marca sa bude v Pekingu súperiť o 73 medailových kolekcií. V troch základných zdravotných kategóriách – zrakovo znevýhodnení, sediaci a stojaci športovci. V šiestich rôznych športoch: curling na vozíku, parahokej, biatlon, klasické paralyžovanie, paraalpské lyžovanie a parasnouboarding. Slovensko má zastúpenie v zjazdárskych disciplínach, curlingu a parahokeji.

Vlajkonosiči lyžiar Miroslav Haraus a curlerka Monika Kunkelová na otvorení paralympijských hier v Pekingu. Zdroj: TASR/AP

​Budú to hry v tieni konfliktu na Ukrajine. „Snažili sme sa teraz aj v minulosti ochrániť hry pred vojnou," zdôraznil prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons. Výkonný výbor MPV zamietol v reakcii na udalosti na Ukrajine účasť Ruska a Bieloruska na ZPH v Pekingu. Na slávnostnom otvorení tak defilovalo 46 výprav.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Paralympiáda

Dôležité udalosti