Vlhová nedokončila obrák v Lenzerheide: Hnevá ma to, ale cítim, že už idem z posledného

Vlhová nedokončila obrák v Lenzerheide: Hnevá ma to, ale cítim, že už idem z posledného
Petra Vlhová. Zdroj: AP Photo/Alessandro Trovati

Shiffrinová si za štvrtú priečku pripísala 50 bodov a zvýšila náskok v celkovom poradí pred Vlhovou na 117 bodov.

Petra Vlhová nedokončila nedeľný obrovský slalom Svetového pohára. Vo švajčiarskom Lenzerheide vypadla už v 1. kole po chybe v hornej časti, krátko pred druhým medzičasom. Obhajkyňa veľkého glóbusu tak dala Mikaele Shiffrinovej šancu, aby zvýšila svoj náskok v celkovom poradí SP.

Na svahu panovali v nedeľu ideálne slnečné podmienky s bezvetrím a mrazivými teplotami (-8 °C). Vlhová so štartovým číslom 3 mala napriek problémom v úvodnej strmine na prvom medzičase päťstotinový náskok na Shiffrinovú, lenže po približne 20 sekundách jazdy príliš zatlačila na vnútornú lyžu a nasledoval pád a jej prvé vypadnutie v tejto sezóne SP.

„Pustila som sa naplno, riskovala som. Bohužiaľ, chyby sa stávajú. Jasné, že ma to hnevá, ale snažím sa to brať športovo. Skúsila som to, dala som do toho všetko. Takto to je, pokračujeme ďalej. Ciele sme si splnili, toto je len taký bonus. Snažím sa nevešať hlavu, ale je to ťažké, mám toho strašne veľa za sebou a cítim, že už idem z posledného," dodala.

Na trati triumfovala francúzska lyžiarka Tessa Worleyová, ktorá zvíťazila s náskokom 29 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou, tretie miesto obsadila líderka po 1. kole Švédka Sara Hectorová. 

Američanka Mikaela Shiffrinová si za štvrtú priečku (+0,77 s) pripísala 50 bodov a zvýšila náskok v celkovom poradí SP pred Vlhovou na 117 bodov. Do konca sezóny zostáva ešte šesť individuálnych pretekov.

Worleyová slávila 16. víťazstvo v kariére vo SP, všetky dosiahla vo svojom obľúbenom "obráku". V Lenzerheide triumfovala aj pred štyrmi rokmi. "Milujem túto trať, sneh bol taký dobrý. Cítila som sa na svahu výborne, chcela som naplno atakovať a to sa mi aj podarilo. Som na seba hrdá. V druhom kole neboli bránky až tak veľmi zatvorené, preto sa dalo ísť rýchlejšie. Na takejto trati musíte zobrať najvyššiu rýchlosť a ísť stále nadoraz," citoval server laola1.at dvojnásobnú majsterku sveta v obrovskom slalome. Tridsaťdvaročná Francúzka zdramatizovala boj o malý glóbus. V priebežnom hodnotení disciplíny jej patrí druhá priečka, manko na vedúcu Hectorovú stiahla na 55 bodov. Pretekárky pôjdu už iba dva obrovské slalomy - v piatok 11. marca vo švédskom Are a vo finále SP vo francúzskom Courcheveli (20. marca).

Okrem Slovenky nedokončila 1. kolo ani držiteľka malého glóbusu z minulej zimy Marta Bassinová z Talianska či Novozélanďanka Alice Robinsonová, Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová sa rozhodla neštartovať zo zdravotných dôvodov. Prvé kolo najlepšie vyšlo Hectorovej, líderka klasifikácie disciplíny predviedla dynamickú jazdou s potrebnou dávkou agresivity a pred 2. kolom si vytvorila náskok 11 stotín pred Shiffrinovou a 16 stotín pred Worleyovou.

V 2. kole na trochu menej zatočenej trati najprv zaútočila z piatej pozície Brignoneová, ktorá sa najlepšou druhou jazdou vyšvihla až na pódium. Vzápätí mala krkolomný pád Slovinka Meta Hrovatová. Štvrtá po prvom kole chytila špicar vo vysokej rýchlosti, zachytila bránku a po náraze zostala ležať na svahu, napokon zišla do cieľa po svojich. Do vedenia sa potom dostala Worleyová, ktorý predviedla razantnú jazdu a hodila rukavicu konkurentkám. Tie nedokázali patrične zareagovať, Shiffrinová neriskovala a prepadla sa mimo pódia a z tradičného rizika ubrala aj Hectorová, ktorá napokon skončila na tretej priečke.

Seriál sa presunie do švédskeho Are, kde sa okrem obráku pôjde aj slalom (v sobotu 12. marca). Sezóna vyvrcholí finálovým podujatím v Courcheveli.

Výsledky obrovského slalomu SP žien v Lenzerheide:

1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:02,35 min., 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,29 s, 3. Sara Hectorová (Švéd.) +0,31, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,77, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,24, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,90, 7. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,98, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,37, 9. Coralie Frasseová Sombetová (Fr.) +2,57, 10. Paula Moltzanová (USA) +2,70

Celkové poradie SP (po 31 z 37 súťaží): 1. Shiffrinová 1156 b., 2. Petra VLHOVÁ (SR) 1039, 3. Brignoneová 931, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 851, 5. Hectorová 742, 6. Mowinckelová 671

Poradie v obr. slalome (7 z 9): 1. Hectorová 522 b., 2. Worleyová 467, 3. Shiffrinová 411, 4. VLHOVÁ 331, 5. Brignoneová 216, 6. Marta Bassinová (Tal.) 196

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti