Odísť z KHL nie je jednoduché. Niektorým sa to podarilo, iní čelia vyhrážkam

Odísť z KHL nie je jednoduché. Niektorým sa to podarilo, iní čelia vyhrážkam
Ville Pokka v drese Omsku v zápase proti Slovanu Bratislava. (Archív TASR) Zdroj: TASR

Zahraniční hráči to majú v KHL aktuálne naozaj náročné.

Športové súťaže po celom svete sa pomaly spamätávajú z ťažkého obdobia, ktoré za posledné dva roky spôsobila epidémia koronavírusu. Ruská KHL pre šíriacu sa nákazu prerušila základnú časť už počas januára, dokonca hrozilo predčasné ukončenie sezóny. Nakoniec vedenie súťaže oznámilo, že po olympiáde v Pekingu sa bude pokračovať, avšak odohrá sa rovno play-off.  Vtedy ešte nikto netušil, aké problémy nastanú v druhej najlepšej hokejovej súťaži sveta o necelé dva mesiace.

Ruská invázia na Ukrajinu zasiahla celú Európu a výnimkou nie je ani hokej. Dvaja neruskí účastníci súťaže sa rozhodli odhlásiť a nepokračovať v sezóne. Lotyšský klub Dinamo Riga mal situáciu jednoduchšiu ako fínsky Jokerit Helsinki, keďže v čase rozhodnutia bol na nepostupovej priečke. Fínsky zástupca KHL bol prvým, ktorý prijal rozhodnutie nepokračovať v aktuálnej sezóne, napriek tomu, že sa nachádzal na priečke zaručujúcej účasť vo vyraďovacej časti.

Svoj nesúhlas s dianím na Ukrajine vyjadrilo aj množstvo legionárov hrajúcich v Kontinentálnej hokejovej lige tým, že sa rozhodli ukončiť svoje pôsobenie v ruských kluboch. „K 5. marcu odišlo z klubov KHL dokopy 14 zahraničných hráčov.  Keď kluby videli tlak, ktorému čelili legionári vo svojich rodných krajinách, rozhodli sa ich prepustiť,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku KHL. Medzičasom už káder Avangardu Omsk opustili aj ďalší dvaja fínski hokejisti Oliwer Kaski a Ville Pokka.

Lukáš Klok v drese Slovana v zápase proti Magnitogorsku. Zdroj: TASR

Nedá sa len zbaliť a odísť

Zahraniční hráči to majú aktuálne naozaj náročné a v niektorých prípadoch sa podľa ich vlastných vyjadrení dostávajú pre túžbu predčasne ukončiť kontrakt a odísť z Ruska do nepríjemných situácií. Nepriaznivé pomery, ktoré vládnu napríklad v Neftechimiku Nižnekamsk, priblížil fínsky brankár Frans Tuohimaa. „Neviem, aké pravidlá sú v ostatných tímoch, ale ja viem, že odtiaľto nevedie cesta von po dobrom! Určite nič nedosiahnete vyjednávaním. Je tu neskutočne veľa rizík a problémov. Nemôžeme sa len tak zbaliť a vypadnúť," cituje zlatého olympijského medailistu portál khl.sk. V tom istom klube pôsobia aj dvaja českí hokejisti Lukáš Klok a Ronald Knot. Tí sú podľa Tuohimuu v oveľa horšej situácii, ako on sám. „Sú pod oveľa väčším tlakom a vyhrážajú sa im tu, čo je už úplne iná úroveň,“ dodal brankár, ktorý v aktuálnej sezóne odchytal 26 zápasov s 90,6 percentnou úspešnosťou zákrokov. Spoluhráčom spomenutej trojice bol v úvode sezóny aj náš bronzový medailista z Pekingu Libor Hudáček, ktorý odohral v Tatarstane len 11 zápasov a následne sa presunul do švajčiarskeho Lugana.  Aktuálne však opäť pôsobí v KHL, kde si oblieka dres bieloruského Dinama Minsk.

Kontinentálna hokejová liga uviedla, že všetky doterajšie ukončenia zmlúv so zahraničnými hráčmi prebehli v súlade s predpismi KHL. Ak by hráč svojvoľne opustil klub a porušil tým zmluvu, klub má právo obrátiť sa na disciplinárnu komisiu. Liga nevidí žiadne nebezpečenstvo pre zahraničných hráčov zdržiavajúcich sa v Rusku. Okrem toho KHL zaslala oficiálny list Ministerstvu športu Ruskej federácie so žiadosťou o poskytnutie záruk za bezpečnosť pobytu zahraničných hokejistov a ich rodinných príslušníkov na území Ruskej federácie," uviedla KHL.

Slováci pokračujú vo svojich pôsobiskách

Sezónu v ruskej KHL začínalo len 7 slovenských hokejistov Patrik Rybár, Michal Čajkovský, Libor Hudáček, Peter Cehlárik, Marek Hrivík, Adam Liška a Martin Bakoš. Neskôr k nim pribudol aj Tomáš Jurčo, ktorý sa dohodol na spolupráci s kazašským Barysom Nursultan. Aktuálne však je počet Slovákov v KHL opäť nižší. Martin Bakoš odišiel počas sezóny do českého Třinca a prestup Mareka Hrivíka z Novgorodu do Leksandu sa „upiekol“ ešte počas olympiády. Žiadny zo slovenských hokejistov, teda zatiaľ neopustil svoj klub v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti