Po hokejistoch prepisovali v Pekingu históriu aj parahokejisti. Česi nám najskôr pomáhali, teraz sme už boli súperi

Po hokejistoch prepisovali v Pekingu históriu aj parahokejisti. Česi nám najskôr pomáhali, teraz sme už boli súperi
Filip Veselý (Česko) a Michal Hlinka (Slovensko) na ZPH 2022. Zdroj: TASR/AP

Väčšina našich reprezentantov pôsobí v Čechách.

Po historickom  úspechu slovenských hokejistov na olympiáde v Pekingu napísala v čínskej metropole jedinečnú kapitolu aj parahokejová reprezentácia. Vôbec po prvýkrát sa podarilo Slovákom dostať na najprestížnejšie podujatie zdravotne znevýhodnených športovcov. Na samotnom turnaji sa našim reprezentantom výsledkovo nedarilo, keď sme podľahli vysoko favorizovanej Číne 7:0, následne sme nestačili na Taliansko, ale po prehre  2:1 po samostatných nájazdoch si Slovensko pripísalo prvý bod. V utorkovom zápase sme v derby s Českom neskórovali a podľahli sme nášmu susedovi 3:0, čím sa naše pôsobenie na turnaji skončilo. Čínu, tak parahokejisti spod Tatier opúšťajú so cťou.

Treba si uvedomiť, že samotná účasť Slovenska je senzačná a priami aktéri ju prirovnali k zázraku. „Medzi favoritov na postup sme určite nepatrili, pred štartom turnaja s nami nikto nepočítal. Tento úspech sa ani nedá s ničím porovnať. Je to niečo nepredstaviteľné a úžasné, uviedol po kvalifikácii generálny manažér reprezentácie Miroslav Dráb v rozhovore pre TVNOVINY.sk v decembri minulého roka.

Jeho slová potvrdil aj jeden z našich najskúsenejších reprezentantov Martin Joppa. „Prirovnať to môžeme len k zázraku. Partička chalanov zo Slovenska porazila profesionálov a ide na paralympijské  hry, myslím že táto veta hovorí za  všetko.“ Útočník, ktorého k divácky atraktívnemu športu priviedol bývalý slovenský hokejový brankár Ján Lašák, je súčasťou reprezentácie od samotného začiatku.

Slovenský reprezentant v parahokeji Martin Joppa. Zdroj: TASR

Hrať môžu aj zdraví

Prvý medzinárodný turnaj absolvovali slovenskí parahokejisti v roku 2011 vo Viedni, ale pre malý počet hráčov sa ku skupine Slovákov pridali aj Česi, ktorí majú aj domácu súťaž. Tá patrí k najkvalitnejším v Európe. Ako sme už spomenuli, Slovensko má celkovo málo hráčov, a teda je logické, že u nás by nebolo možné vytvoriť ligu. Preto väčšina našich reprezentantov pôsobí v Čechách.

U našich západných susedov, je zaregistrovaných sedem klubov. V zápasoch sa príliš často nestrieda. Zaujímavosťou je, že na klubovej úrovni môže byť v tíme aj hráč, ktorý nemá žiadne telesné postihnutie. Podmienky, za ktorých sa môže v parahokejovom zápase predstaviť hráč bez telesného postihnutia upravujú národné zväzy. „V českej lige môžu zdraví nastúpiť iba v poli (nesmú byť brankármi) a môžu byť v jednom momente na ľade maximálne dvaja. Existujú však open turnaje, ktoré nemajú žiadne pravidlá týkajúce sa telesného postihnutia,“ uvádza sa na stránke parahokej.sk.

Na medzinárodných turnajoch sa však môžu predstaviť len hráči s telesným postihnutím, ktoré posudzuje špeciálna komisia podľa stanovených pravidiel. Obmedzený je aj počet hráčov v tíme. V reprezentácii je stanovený limit 15 hokejistov v zápase. (2 brankári a 13 hráčov).

Pravidlá parahokeja sú takmer rovnaké ako v prípade ľadového hokeja. Hráči sa pohybujú na špeciálne upravených „saniach“ a používajú dve hokejky. Pozná aj takmer všetky fauly klasického hokeja. Špeciálnym nedovoleným zákrokom je obávané „téčko,“ kedy hráč nabúra do boku protihráča prednou časťou sánok. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme ZPH 2022

Dôležité udalosti