Na post prezidenta SZĽH budú minimálne dvaja kandidáti. APHK nesúhlasí s požiadavkami Slovana

Na post prezidenta SZĽH budú minimálne dvaja kandidáti. APHK nesúhlasí s požiadavkami Slovana
Prezident SZĽH Miroslav Šatan a riaditeľka Anete Büdiová počas žrebu prvého kola. Zdroj: TASR

Blížia sa voľby na prezidenta SZĽH.

Už 18. marca sa uskutoční kongres Slovenského zväzu ľadového hokeja, na ktorom sa bude rozhodovať o prvom mužovi slovenského hokeja na ďalšie obdobie. Opätovnú kandidatúru na tento post oznámil súčasný prezident zväzu a generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan. „Na Slovensko som sa vrátil zhruba pred štyri a pol rokom a vo funkcii generálneho manažéra strávil jednu krásnu, úspešnú, a dnes už aj bronzom odmenenú cestu. Rád by som ju rozvíjal naďalej vo funkcii prezidenta SZĽH, ktorým som sa stal vďaka dôvere hnutia pred troma rokmi. O obnovenie tejto dôvery a s ňou spojeným znovuzvolením do funkcie prezidenta sa budem uchádzať na kongrese SZĽH 18. marca,“ povedal Miroslav Šatan pre zväzový web minulý týždeň.

Práve dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie priviedol k národnému tímu kanadského odborníka Craiga Ramsayho, pod ktorého vedením sa hra Slovenska výrazne zmenila a vyvrcholila bronzovým úspechom v Pekingu.

Jurínyi počíta so Šatanom

Šatan nebude jediným kandidátom, ktorý sa bude uchádzať o priazeň delegátov. Konkurenciou bude šéf popradského klubu Ľudovít Jurinyi, ktorý zvolal na štvrtok (10.3.2022) tlačovú konferenciu, na ktorej oznámil svoju kandidatúru. Tá musí byť uzavretá najmenej sedem dní pred začiatkom kongresu. „Kolegovia majú obavy vyjadriť sa verejne, keďže v našom hnutí to dnes nie je prípustné. Toto je jedna z vecí, ktorú chcem zmeniť – každý má mať právo vyjadriť svoj názor," uviedol Jurínyi. Ďalej poznamenal, že v prípade úspechu počíta s Miroslavom Šatanom na pozícii generálneho manažéra. „V prípade úspechu s ním počítam ako s generálnym manažérom nášho reprezentačného „A“ tímu. Tento post zastáva aj dnes a toto je presne poloha a miesto, ktoré mu najlepšie sedí. Je to priestor, ktorý dokonale ovláda. Verím, že pre dobro slovenského hokeja túto moju ponuku Miro Šatan prijme. Moja kandidatúra je misia, ktorá je postavená na úprimnej snahe, ale zároveň aj na reálnej potrebe vrátiť do slovenského hokeja jeho skutočnú identitu a morálne hodnoty. Môj program je verejná ponuka návratu takých vzťahov v našej hokejovej rodine, aby správne fungovalo všetko, čo fungovať má. Aby sme sebe samým, ale aj celému hokejovému svetu ukázali, že spolu sme jeden hokejový tím," uzavrel Jurínyi.

Funkcionár popradského klubu bude „de facto“ zástupcom z radov Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK), ktorá je riadiacim orgánom hokejovej Tipos extraligy. Jej členom stále nie je bratislavský Slovan. Šéf lídra tabuľky Rudolf Hrubý spoločne s predsedom predstavenstva HKM Zvolen Dušanom Mrázom boli jediní, ktorí zo zástupcov extraligy podporili kandidatúru súčasného prezidenta SZĽH.

V tejto situácii podľa mňa nie je dôstojné, aby bol nejaký protikandidát. Nevidím nič, čo by som mal vyčítať Mirovi Šatanovi a jeho práci. Nikdy som sa nestotožňoval s názormi, ktoré tu boli a nesúhlasil som, aby bola vytvorená uzatvorená súkromná súťaž,“ povedal počas tlačovej konferencie Dušan Mráz.

K tejto situácii vydali svoje stanovisko aj ostatné extraligové kluby v oficiálnom vyhlásení APHK. „Je pravdou, že kluby extraligy vrátane HKM Zvolen pred rokom urobili niektoré kroky smerom ku garantovanej marketingovej samostatnosti na dlhšie obdobie a k zlepšeniu riadenia najvyššej slovenskej súťaže. So SZĽH sme chceli rokovať ako partneri, nechceli sme byť v pozícii poddaných,“ uvádza sa v stanovisku APHK.

„Vytvorenie súkromnej súťaže nebol v kluboch Tipos extraligy, na ich stretnutiach a ani na rokovaniach predstavenstva APHK počas posledného roka predmet diskusie. Nerozumieme preto atakom a vyťahovaniu tém, ktoré vyrušujú našich priaznivcov a očierňujú kluby extraligy v očiach verejnosti. Naším jednoznačným cieľom je pomáhať slovenskému hokeju, keďže aj v našom záujme je, aby napredoval. Nechceme a ani sme nechceli zvyšovať počet legionárov v extralige. Nechceme a ani sme nechceli uzatvorenú ligu, sme a aj sme boli za možnosť postupu do extraligy formou baráže. Nechceme a ani sme nechceli znižovať počet povinných mladých hráčov. Naopak, kluby s „údajne“ inou filozofiou ako podľa prezidenta Miroslava Šatana idú príkladom a dávajú oveľa väčší priestor mladým hráčom ako dva kluby, ktoré sa vyjadrili a pritom majú v kádroch najväčší počet cudzincov. Nechceme a ani sme nechceli žiadne finančné plnenie z peňazí SZĽH. Extraliga si musí vedieť získať vlastnou aktivitou komerčné peniaze. Sme za marketingovú autonómiu, tak ako tomu bolo doteraz a tak ako je tomu vo všetkých vyspelých ligách sveta vrátane Česka. Sme za solidaritu a rovnoprávnosť  klubov, ktorá je základom športu. Kluby musia dostávať zo spoločného marketingu rovnaký podiel prostriedkov, tak ako je to nastavené v APHK,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

APHK nesúhlasí so Slovanom

Kluby sa ďalej vyjadrili aj k otázke rokovania so Slovanom Bratislava. Požiadavky bratislavského klubu sú však pre ostatné kluby neprijateľné. „Sme za dohodu so Slovanom Bratislava, chceme si sadnúť za rokovací stôl, hľadať kompromisné riešenia, ale mocenské požiadavky bratislavského klubu sú pre ostatné kluby extraligy neprijateľné. Aj v slovenskom hokeji musí fungovať princíp solidarity. Špičkový hokej sa nemôže hrať iba v Bratislave, aj deti a mládež v iných mestách potrebujú vidieť vzory hrajúce v kvalitnej súťaži.“

Hlavným problémom je, že Slovan Bratislava na poslednom stretnutí vyzval kluby, aby vypovedali zmluvu s partnermi a spoločnosť APHK išla do likvidácie. „Zároveň by sme podľa nich mali založiť novú akciovú spoločnosť, v ktorej by mal bratislavský klub dominantné postavenie vo vedení, právo veta a 30 % zo získaných marketingových príjmov by malo putovať do Slovana. Vedenie Asociácie profesionálnych hokejových klubov a aj kluby si vážia svojich partnerov a nemajú v pláne vypovedať zmluvy len z dôvodu, aby vyhoveli požiadavke jedného klubu.“

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti