Šport

Súd uznal Oscara Pistoriusa vinným z neúmyselného zabitia, trest sa dozvie o mesiac

Oscar Pistorius pri vypočutí verdiktu - "vinný z neúmyselného zabitia".
Oscar Pistorius pri vypočutí verdiktu - "vinný z neúmyselného zabitia". Zdroj: TASR

Bývalý atlét je tiež vinný znedbanlivého zaobchádzania so zbraňou vreštaurácii. Vostatných obvineniach ho súd uznal nevinným. Hrozí mu maximálne 15 rokov, no môže vyvieznuť iba s pokutou.

Súd uznal vinným Oscara Pistoriusa z neúmyselného zabitia priateľky Reevy Steenkampovej. Informoval portál Eurosport.

"Rozumná osoba s podobným postihnutím by sa dovtípila, že osoba za dverami zomrie. Obvinený však napriek tomu konal, čím zavinil smrť," vyhlásila pri verdikte sudkyňa Thokozile Masipová.

Bývalý atlét je tiež vinný z nedbanlivého zaobchádzania so zbraňou v reštaurácii. V ostatných obvineniach ho súd uznal nevinným. Okrem úkladnej vraždy nedostane trest ani za nelegálne ozbrojovanie. V ďalšej vedlajšej kauze sudkyňa rozhodla, že Pistorius sa dopustil iba priestupku, keď počas jazdy v aute s otvorenou strechou demonštratívne strieľal do vzduchu.

Na súde bol aj reportér Barry Bateman, ktorý na Twitteri napísal, že odsúdený atlét si verdikt vypočul bez nejakých emócií a v objatí strýkov.

Za neúmyselné zabitie môže Pistorius očakávať maximálne 15 rokov odňatia slobody. Ďalších 5 rokov mu hrozí za incident v reštaurácii. Vyviaznuť však môže aj s pokutou. Trest sa dozvie najskôr o mesiac.

Štvrtkové vyhlásenia súdu

Masipová však ešte vo štvrtok zbavila Pistoriusa obvinení z vraždy. Na súde v Pretórii sa vo svojej reči vrátila k popisu celej udalosti a následne zhodnotila výpovede niektorých z 37 svedkov. Podľa jej slov existujú pochybnosti vo svedectvách o kriku v osudnú noc, keďže susedia nikdy predtým nepočuli Pistoriusa kričať a preto nemali možnosť to porovnať s výkrikmi počas nešťastnej udalosti.

Masipová tiež vyhlásila, že ani sms-správy, ktoré si pár vymieňal, nič nedokazujú. Vzápätí Pistoriusove výpovede opísala ako "chabé" a "vyhýbavé". Po niekoľkých úvodných hodinách však odmietla, že išlo o úkladnú vraždu. Následne Pistoriusa zbavila všetkých obvinení z vraždy a ten po jej slovách neudržal slzy. "Žalobca napriek všetkým pochybnostiam nepreukázal, že to bol premyslený čin. Nie je dostatok dôkazov na potvrdenie tohto záveru," cituje agentúra Reuters Masipovú.

Zdroj: TASR

Dvadsaťsedemročný športovec s amputovanými dolnými končatinami zabil Steenkampovú vlani vo februári na Valentína štyrmi strelnými ranami v čase, keď bola zamknutá na toalete v ich dome. Prokuratúra tvrdí, že sa tam zavrela po hádke s Pistoriusom a že ten následne strieľal s úmyslom ju zavraždiť. Hendikepovaný atlét však po celý čas trval na tom, že si svoju priateľku pomýlil so zlodejom a zastrelil ju "omylom".

V prípade, že by uznali hendikepovaného atléta vinným z úmyselnej vraždy, hrozilo by mu 25 rokov za mrežami až doživotie.

PRETÓRIA/Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.