Petra Vlhová sa kráľovnou lyžiarskej sezóny nestane, veľký glóbus získa jej najväčšia rivalka Shiffrinová

Slovenka Petra Vlhová počas finále super-G Svetového pohára alpských lyžiarok vo francúzskom stredisku Courchevel.
Zdroj: TASR

Lara Gutova Behramiová, jedna z veľkých favoritiek, preteky nedokončila.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová neobhájila veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára. Vo štvrtkovom super-G vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel obsadila nebodované 17. miesto a v zostávajúcich dvoch pretekoch finále SP už nemôže dostihnúť svoju veľkú rivalku Mikaelu Shiffrinovú. Američanka skončila na 2. priečke a svoj náskok zvýšila na 236 bodov. Triumfuje štvrtýkrát po rokoch 2017, 2018 a 2019.

Z víťazstva vo štvrtkových pretekoch sa tešila Ragnhild Mowinckelová. Dvadsaťdeväťročná Nórka si pripísala len druhý triumf vo Svetovom pohári v kariére a premiérový v super-G. Na trať vyrazila ako tretia, najmä v jej spodnej časti išla v ideálnej stope, priniesla si do nej vysokú rýchlosť a v cieli bola o 13 stotín lepšia ako dovtedy vedúca Michelle Gisinová zo Švajčiarska.

Shiffrinová vyštartovala s číslom 11, na prvom medzičase strácala len minimálne, v polovici mala manko 0,30 sekundy, no záverečnú pasáž zvládla v rýchlosti a čisto, stratu dokázala stiahnuť a do cieľa prišla len päť stotín za víťaznou Mowinckelovou.

Vlhová najlepším nekonkurovala, už na úvodnom medzičase výraznejšie zaostávala a jej strata sa postupne zvyšovala. Do cieľa prišla s mankom 1,39 sekundy, čo jej stačilo na 17. miesto z 22 štartujúcich. Pred záverečnými dvomi disciplínami tak už nemá šancu dotiahnuť stratu v celkovom poradí Svetového pohára, k dispozícii je maximálne možný 200-bodový zisk.

Shiffrinová rozhodla o zisku glóbusu v rýchlostných disciplínach, v ktorých získala rozhodujúce body ešte pred záverečnými dvoma súťažami - slalomom a obrovským slalomom. Dvadsaťsedemročná pretekárka potvrdila svoju všestrannosť aj vo finále SP, keď vyhrala utorňajší zjazd, po ktorom si vypracovala náskok 156 bodov. Po 2. mieste v super-G musela jej rivalka Vlhová obsadiť najhoršie 7. priečku, aby si udržala aspoň matematickú nádej na obhajobu glóbusu, čo sa jej nepodarilo.

Shiffrinová sa štvrtým celosezónnym titulom vyrovnala svojej krajanke Lindsey Vonnovej, ktorá triumfovala v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2012. Zo žien má viac glóbusov na konte len Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová, ktorá ich získala šesť.

Slovenka Petra Vlhová (vľavo) a Američanka Mikaela Shiffrinová sa rozprávajú po štvrtkovom finále super-G. Zdroj: TASR

Vlhová uznala kvality Shiffrinovej

Petra Vlhová má pred sebou už len dve disciplíny vo finále Svetového pohára. Pôjde do nich s vedomím, že veľký glóbus celkovej víťazky už má jej rivalka Mikaela Shiffrinová. Slovenská lyžiarka chce však potvrdiť titul slalomovej kráľovnej sezóny.

„S mojou jazdou nie som veľmi spokojná, mohlo to byť lepšie. Ale podmienky boli už ťažké a tento super-G mi nesadol, bolo to viac zjazdové ako technické. Ale bojovala som, dala som do toho všetko napokon to dopadlo takto,“ povedala Vlhová pre TASR.

Vlhová vyrazila na trať ako predposledná so štartovým číslom 21. Už na úvodnom medzičase výraznejšie zaostávala a jej strata sa postupne zvyšovala. Do cieľa prišla s mankom 1,39 sekundy na víťazku Ragnhild Mowinckelovú z Nórska. To jej stačilo na 17. miesto. „Myslím si, že dnes bola výhoda mať nižšie číslo, trať bola čoraz viac rozbitá. Snažila som sa podať svoj výkon, ale takto to dopadlo a sezóna je rozhodnutá. Chcem si užiť posledné dvoje preteky,“ dodala Vlhová.

Pred záverečnými disciplínami tak už nemá šancu dotiahnuť stratu v celkovom poradí SP, k dispozícii je maximálne možný 200-bodový zisk. "Myslím si, že Mikaela mala úžasné dva dni. Potvrdila, že jej to právom patrí. Po olympiáde, keď ju všetci odpisovali, tak ja som vedela, čo je v nej. Podala tu úžasné výkony, bol to pekný súboj."

Vlhová chce vo Francúzsku potvrdiť aspoň triumf v slalome, v tejto disciplíne získala už v predstihu malý glóbus. „Samozrejme, že to chcem potvrdiť, aby som bola čo najrýchlejšia. Ale všetko je otvorené.“

Z Courchevelu sa lyžiarky presunú na slalom a obrovský slalom do Meribelu, počasie by sa nemalo výrazne zmeniť. V oboch strediskách je teplo do 15 stupňov Celzia. „Podmienky nie sú ideálne, ale nie sú úplne zlé. Ale treba bojovať s tým ako to je, vyšlo to takto,“ uzavrela Vlhová.

výsledky:
1. Ragnhild Mowinckelová (Nór) 1:13,68 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,05 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,13, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,34, 5. Romane Miradoliová (Fr.) +0,48, 6. Corinne Suterová (Švaj.) +0,57, 7. Marta Bassinová (Tal.) +0,69, 8. Laura Gaucheová (Fr.) +0,87, 9. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,92, 10. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,93, ... 17. Petra VLHOVÁ (SR) +1,39

celkové poradie SP (35 z 37):
1. Shiffrinová (USA) 1425 b, 2. VLHOVÁ 1189, 3. Federica Brignonová (Tal.) 955, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 873, 5. Mowinckelová 835, 6. Gisinová 834

konečné poradie SP v super-G (9 z 9)
1. Brignonová 506 b, 2. Elena Curtoniová (Tal.) 390, 3. Shiffrinová 380, 4. Mowinckelová 353, 5. Goggiová 332, 6. Lara Gutová-Behramiová 286, ... 40. VLHOVÁ 26

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti