Hokejista Ščurko, ktorý zabil človeka, môže byť už na Vianoce 2015 doma

Hokejista obvinený z vraždy- Ladislav Ščurko
Zdroj: TASR

Podľa súdu k vražde rozhodcu Liptaja sa hokejista dopustil v stave výraznej zníženej príčetnosti.

Odsúdený hokejita Ladislav Ščurko (28) najbližšie mesiace nevykorčuľuje na ľad. Nastúpil totiž výkon trestu v Košiciach.

Ako tvnoviny.sk informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Mesárová, že na základe príkazu košického krajského ho „polícia včera (18. 9.) zadržala a eskortovala do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody."

Za mreže nešiel po prvýkrát. Keď ho obvinili bol vo väzaní od apríla 2009 do novembra 2011.

Ščurkovi päťročný trest za vraždu hokejového rozhodcu Marka Liptaja potvrdil pred desiatimi dňami spomínaný súd. Oproti pôvodnému rozsudku okresného súdu Košice I z minulého roku tak znížil jeho trest o rok.

Odvolací súd podľa zdôvodnenia pri rozhodovaní vzal do úvahy, že k činu sa odsúdený dopustil v stave výrazne zníženej príčetnosti.

Okrem iného zohľadnil tiež predchádzajúci život hokejistu, vrátane správania sa v čase väzby i po nej. Prihliadol aj na poskytnuté záruky na nápravu odsúdeného, ktoré súdu zaslali mesto Gelnica, či hokejové kluby HC 46 Bardejov a HK Slovan Gelnica.

Na výkon trestu pôjde odsúdený z obzvlášť závažného zločinu vraždy do ústavu so stredným stupňom stráženia. Okresný súd mu vlani určil zároveň ochranný dohľad na jeden rok a psychiatrické liečenie ambulantnou formou.

Hokejista sa k činu pôvodne priznal

Podľa súdu Ščurko 5. januára 2008 na odpočívadle štátnej cesty z Košíc do Prešova zavraždil Liptaja, ktorého bodol a sekol minimálne 19-krát nožom do hornej časti tela. Pozostatky rozhodcu našli v decembri 2008 medzi obcami Huncovce a Veľká Lomnica.

Ladislav Ščurko, ktorý sa najprv pred vyšetrovateľom k činu priznal, na súdnom pojednávaní v roku 2010 vyhlásil, že skutok nespáchal a je nevinný. Zmenil tak svoju výpoveď a za páchateľov označil dvoch mužov, ktorých prvýkrát v živote videl na odpočívadle, kam odviezol obeť v osudný deň na stretnutie.

Znalci z odboru psychiatrie a psychológie uviedli, že u odsúdeného sa v čase skutku rozvinula akútna stresová reakcia súvisiaca s predchádzajúcimi stupňujúcimi sa konfliktami s obeťou, pričom došlo k skratovému konaniu a nezvládnuteľnému afektu. Ak by súd neuznal, že Ščurko konal v stave výraznej nepríčetnosti, hrozil by mu najmenej 15-ročný trest.

Ščurko môže podľa denníka Korzár o podmienečné odpustenie zvyšku trestu a prepustenie na slobodu požiadať o 14 mesiacov. Ak by mu súd vyhovel, Vianoce 2015 by už mohol stráviť doma.


KOŠICE/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

Dôležité udalosti