Na turnajoch hrával so Slafkovským či Nemcom, hokejovo však rástol v cudzine. Teraz patrí medzi objavy našej ligy

Sústredený Martin Mišiak počas duelu s Liptovským Mikulášom.
Zdroj: Facebook/Štefan Macsádi

V predposlednom kole základnej časti sa prezentoval troma bodmi proti Nitre.

Hoci sa Tipos extraliga presunula do vyraďovacej fázy, pre Nové Zámky to neplatí. Zeleno-bieli totiž obsadili deviatu priečku a sezóna sa tak pre nich predčasne skončila. Jedným z pozitív sú však výkony Martina Mišiaka.

Stále iba 17-ročný mladík sa pomerne nečakane stal pevnou súčasťou Novozámčanov počas celého súťažného ročníka 2021/2022. V 46 dueloch si na konto pripísal desať bodov za štyri góly a šesť asistencií.

Aj zo slov samotného Martina cítiť spokojnosť. „Načerpal som množstvo skúseností, taktiež mi dosť pomáhali starší hráči. Rozhodne ma teší, že som dostal príležitosť odohrať toľko zápasov a som za to vďačný,“ uviedol útočník, ktorý má jasno v pre neho najpamätnejšom zápase ročníka.

„Najlepším bol jednoznačne predposledný proti Nitre, kde sa mi podarilo dvakrát skórovať a pridať aj asistenciu. Na tento moment budem spomínať ešte veľmi dlho,“ hovorí pri spomienke na duel proti jednému z favoritov súťaže.

Jeden z gólov proti Nitre

Niet preto divu, že za takýto počin sa patrične platí. „Musel som priniesť chalanom do šatne nejaké koláče, ale neprekáža mi to, je to pre tím, takže to bola milá povinnosť,“ uviedol s dôvetkom, že doma dostal za odmenu obrovský rezeň cez celý tanier.

Ponúknutá príležitosť

Viacerých prekvapilo, keď sa Martin pred sezónou z ničoho nič objavil v príprave Novozámčanov. „Kontaktovali ma z manažmentu klubu, že či by som nechcel hrať za Nové Zámky, že by mi dali priestor. Neváhal som, odohral som prípravu a nakoniec som zostal,“ vysvetlil.

Na margo presunu k býkom viac doplnil jeho otec Peter Mišiak: „Vedenie v ňom videlo potenciál, a tak sme sa dohodli, že dostane šancu na 10-15 zápasov a ak mu to nepôjde, nájdu mu angažmán v prvej lige,“ povedal pre tvnoviny.sk.

Jeho syn patril v príprave k najproduktívnejším hráčom tímu, a tak nečudo, že tréner Majoross chcel, aby zostal v tíme. „Páči sa mi, že sa s ním veľmi otvorene rozprával, komunikovali spolu, presúval ho v zostave podľa výkonov a aktuálnej formy. Považujem to za správne, pretože Martin pochopil, keď sa ocitol vo štvrtej lajne, že musí pridať a viac trénovať,“ povedal otec.

Pôsobenie v zahraničí

Martin sa síce narodil v Banskej Bystrici, s hokejom však poriadne začal v Bratislave. „Tri roky som bol v Slovane a potom sme sa s rodinou presťahovali do Česka. Hokejové začiatky mám síce na Slovensku, hráčsky som však vyrástol v zahraničí,“ uviedol tínedžer, ktorý cibril svoje nadanie najskôr v Česku a následne vo Fínsku.

Zdroj: archív M. M.

​„V Česku mám veľa kamarátov, bolo tam výborné hokejové prostredie, ktoré mi pomohlo napredovať. Najskôr som bol v Hodoníne, kde sme boli partia, vyhrali sme ligu, dosť som tam hrával. Následne v Brne už boli súťaže kvalitnejšie, ale to ma posunulo vpred. Klub má vynikajúce zázemie, takže rozhodne neľutujem, že mám za sebou takúto skúsenosť,“ povedal Mišiak junior, ktorý za svoje prednosti považuje korčuľovanie, strelu a hokejové myslenie.

„V Brne stretol veľa dobrých ľudí, Martin Erat (881 zápasov v NHL – pozn. red.) mu veľmi veľa pomáhal, takisto aj Marcel Haščák, s ktorým sa na ľade teraz podpichujú, ak proti sebe hrajú,“ doplnil s úsmevom jeho otec, avšak vzápätí s vážnejším hlasom dodáva:

„Zahraničie mu dalo veľmi veľa, či už ako hráčovi alebo človeku. Tam zistil, že musí pracovať sám a tiež, že nie všetko ide tak, ako by malo. Vo Fínsku bol sám, býval tam v rodine manažéra JYP Jyväskylä, kde pôsobil. Keď sa vrátil, bol mentálne vyspelejší,“ vysvetlil Peter Mišiak.

Zdroj: Facebook/Štefan Mácsadi

​Martin bol v krajine tisícich jazier spokojný, avšak všetko zmenila pandémia koronavírusu. „Bola to síce skvelá skúsenosť, výborní ľudia, naučil som sa tam žiť sám, ale potom prišla ponuka z projektu, že by som mohol hrať prvú ligu na Slovensku. Bol to síce výkonnostný skok, ale domnievam sa, že ma to posunulo. Neľutujem preto, že som vo Fínsku nezostal,“ zdôverila sa veľká nádej slovenského hokeja.  

O draftovej sezóne ešte nemá jasno

Hoci je ročník narodenia 2004, na draft do NHL môže ísť až v roku 2023. Narodil sa totiž 30. septembra, o 15 dní tak prešvihol hranicu na to, aby mohol ísť na výber nováčikov už toho roku. „Je to ešte ďaleko, aj keď, priznávam, registrujem to a sem-tam si aj pozriem, že ako by to mohlo vyzerať. Mám však ešte pred sebou dlhú cestu a na nej sa môže stať všeličo,“ hovorí s triezvou hlavou univerzálny útočník, ktorý vie zahrať ako na krídle, tak aj na pozícii centra.

Nakoľko sa pre neho už sezóna skončila, je namieste zamýšľať sa, čo bude ďalej. „Mám s Novými Zámkami zmluvu na ďalší rok a tým to pre mňa nateraz končí.“

Ako sa nám Martin zdôveril, jeho solídne výkony v Tipos extralige zaujali aj zámorie. Je šanca, že by si ho mohol vybrať niektorý z tímov z popredných juniorských líg. „Mal som už nejaké rozhovory s pár tímami z Kanady, šlo o kluby z OHL,“ povedal.

Zdroj: Facebook/Štefan Mácsadi

​Solídne bodové štatistiky by mu mohli dávať nádej na to, že sa objaví na blížiacich sa MS do 18 rokov v Piešťanoch. „Zatiaľ som sa o tom rozprával len s agentom, vraj by som mohol dostať pozvánku do kempu. Či sa však prebojujem do záverečnej nominácie je na tréneroch. Spravím maximum pre to, aby sa tak stalo,“ uzavrel.

Úspešný projekt

Peter Mišiak je jedným zo spoluzakladateľov HMS Select, projektu, v ktorom svoj talent od roku 2014 zdokonaľovali okrem syna Martina aj ďalší hráči silného ročníka 2004 - Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár Adam Sýkora, Servác Petrovský či Rastislav Eliaš.

„Hrával som tam s týmito chlapcami, takže sa poznáme už od svojich desiatich rokov. Hrali sme proti najlepším na svete a myslím, že sme neraz boli lepší ako oni. Niektoré tie turnaje sme proti svetovým veľmociam aj vyhrali,“ spomína Mišiak junior.

„Nečakali sme, že to bude mať až taký úspech. Robili sme to ako oddaní rodičia, ktorí chceli, aby sa deti hokejom bavili. Nemali sme však ciele robiť to na profesionálnej úrovni. Teraz, keď vidíme, ako sa hráči dokážu uplatňovať, sme z toho veľmi príjemne prekvapení,“ priznáva jeho otec Peter.

Martin Mišiak (dole) so spoluhráčmi ročníka 2004 na jednom z turnajov. Zdroj: Facebook/HMS Select Slovakia

​Je presvedčený, že turnaje, ktorých sa zúčastňovali, mali svoj zmysel. „Chalani absolvovali množstvo tréningov a zápasov, vďaka ktorým sa na jeseň vrátili do klubov omnoho lepšie pripravení. Chlapci sa s najlepšími rovesníkmi sveta stretávali od svojich 12 rokov a vedeli sa konfrontovať. Motivačný element je obrovský. Keď prídete do sveta a zistíte, že je tam nejaký Shane Wright (najvážnejší adept na tohtoročnú draftovú jednotku – pozn. red.), ktorý vám ukáže, kde máte slabé stránky a kde musíte pridať, je pre chalanov motivujúce. Navzájom sa medzi sebou porovnávali a pochopili, že konkurencia má veľkú silu,“ vysvetlil.

Ako spresnil, s ročníkom 2004 nebol problém. „Tím sa skladal tak, že keď sme mali vedomosť o chalanoch, ktorí sú šikovní, oslovili sme ich my alebo tréner. Turnaje sme konzultovali s rodičmi, s ktorými sa poväčšine navzájom poznáme. S týmito chalanmi to šlo aj samo. Obrovský záujem o turnaje bol aj zo strany samotných rodičov či hráčov. Taktiež sme mali podporu sponzorov, vďaka ktorým sme sa mohli zúčastniť aj turnajov v zámorí. Veľmi si však vážim, že bohatšie rodiny pomohli hráčom zo sociálne slabšej vrstvy a zložili sa im na ten turnaj,“ uzavrel.

Čoskoro by sa však na hokejovej scéne mohol objaviť ďalší Mišiak, konkrétne Martinov 14-ročný brat Alex. „Sú úplne odlišní. Martin je center, ktorý rád vodí puk a tvorí hru, chodí nízko po puky. Alex nemusí mať puk, avšak má dobrý výber miesta a veľmi slušné zakončenie. Zrejme z neho bude silovejší typ hráča,“ porovnal obe svoje ratolesti otec Peter.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Hokej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.