Peter Velits je majster sveta! Ako jediný na svete má zlatý hetrik v tímovej časovke

Peter Velits s kolegami z BMC Racing hryzú zlaté medaily po triumfe v tímovej časovke na MS v cestnej cyklistike.  21. septembra
Peter Velits s kolegami z BMC Racing hryzú zlaté medaily po triumfe v tímovej časovke na MS v cestnej cyklistike. 21. septembra Zdroj: TASR

Pretekári BMC išli od začiatku výborne a dosiahli najrýchlejší čas na prvom medzičase na 24. kilometri.

Slovenský cyklista Peter Velits v nedeľu skompletizoval zlatý hetrik v tímovej časovke na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Španielsku. Dvadsaťdeväťročný reprezentant získal svoje prvé dve medaily (2012, 2013) ešte v drese Omega Pharma Quick-Step, teraz sa tešil vo farbách BMC Racing.

Peter Velits sa tak stal prvým cyklistom v histórii, ktorý dosiahol tri zlaté medaily v tejto disciplíne a navyše v rade. Celkovo je to už jeho štvrtá medaila z MS. V roku 2007 sa stal majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov.

Cítim sa super. Človek si môže povedať, že je jediný na svete, takže som naozaj šťastný. Ale nebolo to len o mne, pričinil sa o to celý tím. Myslím, že sme predviedli super výkon a úplne si to zaslúžime. Trať mi sedela oveľa viac ako vlani vo Florencii, pretože bola trochu zvlnená a v tom sa cítim lepšie
Čerstvý trojnásobný majster sveta v tímovej časovke sa krátko po pretekoch odobral na menšiu oslavu s tímom.
"Dá sa povedať, že to už prebieha, za chvíľu budeme mať večeru. Ale nemôžeme to nejako preháňať, veď už v stredu začína pre niektorých z tímu časovka a ja tiež zajtra skoro ráno cestujem domov," povedal P. Velits, ktorý sa vráti do dejiska šampionátu v piatok a zúčastní sa nedeľňajších pretekov s hromadným štartom.

Šestica BMC v zložení Austrálčan Rohan Dennis, Švajčiar Silvan Dillier, Taliani Daniel Oss a Manuel Quinziato, Američan Tejay van Garderen a Velits zvládla 57,1 km dlhú trať v okolí mesta Ponferrada za 1:03:29,85 h.

Na druhej priečke skončil austrálsky tím Orica GreenEdge (+31,84 s) a tretí boli obhajcovia trofeje z Quick-Stepu (+35,22 s).

"Sme majstri sveta, čo viac k tomu dodať. Boli sme od začiatku sebavedomí, išli sme dobre. Bola to zaujímavá trať s rovinami, technickými sekciami aj kopcami," uviedol Tejay van Garderen.

Zdroj: BMC Racing Team

"Peter opäť ukázal, že je extratrieda v tejto disciplíne, ktorá je mimoriadne ťažká a vyžaduje si obrovskú výkonnosť. Časovku družstiev vždy vyhrávali najlepší tempári a vytrvalci. Dážď pridal súperom pár sekúnd, ale nemyslím si, že by to bolo až pol minúty. Dúfam, že tento úspech bude aj patrične medializovaný a zachytia ho kompetentní úradníci, ktorí titul majstra sveta v takejto obrovskej konkurencii pri slávnom športe akým je cestná cyklistika ignorujú. Titul získal s tímom, ale je Slovák a aj v televíznych prenosoch sme videli našu vlajku pri jeho mene, nehovoriac o medaile na jeho krku. Navyše, je historickým lídrom tejto disciplíny, čo je úžasné. Gratulujem do Španielska a držím palce našim chlapcom aj naďalej," uviedol pre portál prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Výsledky časovky tímov (Ponferrada - Ponferrada, 57,1 km)1. BMC Racing (Peter VELITS) 1:03:29,85 min,