Šport

Deblisti Škantárovci na MS opäť bronzoví, zase sa protestovalo

Ladislav a Peter Škantárovci
Zdroj: TASR

Najväčšie riziko bola 19. bránka, tam si zvolili opatrný prejazd.

Deblisti Ladislav a Peter Škantárovci uzavreli na MS slalomárov na divokej vode v americkom Deep Creeku bilanciu slovenskej výpravy v individuálnych pretekoch, zachránili ju bronzovou medailou a obhájili tak 3. priečky z vlaňajšej pražskej Troji a spred troch rokov v Čunove.

Za zlatými Slovincami Lukom Božičom - Sašo Taljatom zaostali o 4,35 sekundy, striebro putovalo do Francúzska zásluhou Pierre Picca - Huga Bisa, ktorých od Slovincov delilo 1,17 sekundy.

Škantárovci zajazdili finále čisto, a to bolo najpodstatnejšie, na problémovej 19. bránke si zvolili opatrný prejazd, aj za cenu spätného chodu do bránky. Štartovali vo finále ako prví, hodinový odklad štartu vplyvom nepriazne počasia ich nerozladil a navodili základný čas 122,78. Oproti semifinále sa zrýchlili o takmer sedem sekúnd a v cieli už len s napätím sledovali, kto z konkurencie ich kvalitný čas pokorí.

O bronze Škantárovcov sa rozhodovalo pri študovaní záznamu Nemcov Antona - Benziena na 19. bránke, ktorým pripísali 50 trestných sekúnd

Najskôr ich preskočili mladí Česi Kašpar so Šindlerom, ktorým sa zdanlivo vyplatil risk na 19. bránke a aj keď ju ťukli, získali na čase. Čechom však pripísali dodatočne 50-sekundovú penalizáciu a slovenskí deblisti neustále siahali na medailu.

Nestačili len na Francúzov Picca - Bisa, ani na Slovincov Božiča - Taljata, ktorí ukázali na 19. bránke najväčšiu odvahu.

Na poradí sa už nič nezmenilo a Škantárovci zostali na bronzovom stupienku, čo bolo pozoruhodné, tretíkrát za sebou na MS.

Peter Škantár sa psychicky v cieli vyčerpal. "Boli to obrovské nervy, ani som sa nemohol pozerať. Keď Poliaci mali ťuk, bolo treba iniciovať aj protest, a tak som bežal za trénerom. Som šťastný, že máme bronz, pretože výkony na vode, ktorá nám nepriala, neboli ideálne. Veľa sme stratili na bránke číslo päť, no v konečnom dôsledku sme vyťažili z týchto MS azda maximum. Veľa favoritov toto tvrdiť nemôže, aj vietor nám dosť sťažil pádlovanie. Oslava bude len v kruhu rodiny, nie sme na bujaré oslavy. Užili sme si šťastie, bolo obrovské, nielen vo finále, ale aj v semifinále, keď sme tŕpli, či postúpime."


'Háčik' v bronzovej deblovke Ladislav Škantár si uľahčene vydýchol. "Sme veľmi radi, na vode nám to úplne nešlo, na druhej strane šťastie prialo. Potrebovali sme ho, lebo na tejto vode ho bolo treba. Po dojazde sme boli ako po knokaute, čakanie na úplný koniec bolo dramatické. Na trať sme vyštartovali prví, už sme ho zažili, napríklad v Čunove na MS, vtedy sme skončili tretí, teraz rovnako. Na konci sezóny sa patrilo získať medailu, pretože sme ju mali výbornú. Trať bola možno aj v niečom neregulárna, o to viac teší medaila."

Austrálčanka Jessica Foxová sa v kajaku postarala o husársky kúsok, keď po zlate v singli vybojovala druhé zlato. Finále zajazdila brilantne, čisto a druhú v poradí Britku Pennieovú zdolala o 0,96 sekundy, tretie miesto obsadila so stratou až 6,00 s Nemka Melanie Pfeiferová. 

Finálové výsledky

K1ž:

1. Jessica Foxová (Austr.) 114,01 (0),

2. Fiona Pennieová (V. Brit.) 114,97 (0),

3. Melanie Pfeiferová (Nem.) 120,01 (0)


C2:

1. Luka Božič - Sašo Taljat (Slovin.) 118,43 (0),

2. Pierre Picco - Hugo Biso (Fr.) 119,60 (2),

3. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 122,78 (0)

DEEP CREEK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti