Šport

Teraz alebo nikdy: Hamšík môže hrať v jednom klube so Škrtelom

Marek Hamšík s trofejou víťaza finále Taliansko pohára
Zdroj: twitter.com/SSC Napoli

Marek Hamšík sa chcel stať neapolským Tottim, no v dnešnom futbale je také niečo extrémne vzácne. Odolá najnovšej ponuke z Anglicka?

Prichádza koniec dní Mareka Hamšíka v Taliansku? Ikona Neapola je takmer každé prestupové obdobie spájaná s rôznymi potenciálnymi záujemcami. Tentoraz prejavil záujem anglický Liverpool, ktorého dres oblieka aj Martin Škrtel. Na slávny Anfield by ho chceli dotiahnuť už túto zimu. Informáciu priniesol portál Fichajes.net.

Od roku 2011 cena slovenského špílmachera výrazne klesla. AC Miláno zaňho vtedy Partenopei ponúkali 50 miliónov eur, no prezident klubu Aurelio De Laurentis pýtal za miláčika fanúšikov dvakrát viac, čím dal v podstate najavo, že Hamšík je nepredajný.

Časom ale klub opustili Edinson Cavani a Ezequiel Lavezzi a po rozpade slávneho trojlístka zostal Hamšík v Neapole sám, čo sa odzrkadlilo aj na jeho forme. Bývalý hráč Slovana Bratislava podával kolísavé výkony a ponúk na prestup prichádzalo na adresu štadióna San Paolo stále menej a menej.

Mužstvo pod vedením známeho Rafaela Beníteza prechádza v ostatných dvoch rokoch fázou prestavby, no tá zatiaľ neprináša žiadne výraznejšie výsledky. Stále len 27-ročný Hamšík by mal byť na vrchole fyzických síl, no evidentne potrebuje zmenu. V Neapole si kope vlastný hrob a ak sa ešte chce výraznejšie zapísať do histórie futbalu, mal by zvážiť zmenu. Je to síce risk, ale zotrvanie „na istotu" v Neapole mu už zrejme väčšiu slávu mimo hraníc Kampánie neprinesie.

Prestup do Liverpoolu dáva zmysel ako pre Hamšíka, tak pre The Reds. Marek by mal možnosť hrať v Lige majstrov (kam sa Neapolu kvalifikovať nepodarilo) a byť opäť v klube, ktorý má ambície byť majstrom anglickej Premier League. Tréner Brendan Rodgers potrebuje náhradu za Steveho Gerrarda, ktorý je na sklonku profesionálnej kariéry. V Marekovi by získal toľko potrebného tvorcu hry, ktorý by podporoval útok a distribuoval lopty medzi rýchlonohých hráčov ako Daniel Sturridge, Raheem Sterling a Mario Balotelli.

Ťažká voľba

Pozitíva zbalenia kufrov v Neapole sú jasné, no nie je to také jednoduché. Hamšík v minulosti vyhlásil, že sa chce stať „neapolským Tottim". Podobná oddanosť jednému klubu je v dnešnom futbale extrémne vzácna. Každé leto sme svedkami niekoľkých prestupov, ktorými kluby rozbíjajú pokladnice, len aby na svoj štadión pritiahli top hráča z konkurenčného klubu. A hráči si to užívajú. Sláva a peniaze. O tom je futbal pre väčšinu futbalistov. Kašlú pri tom na fanúšikov, ktorí si práve kúpili ich dresy, len aby následne videli, ako ich idol odchádza preč.

Marek je v tomto smere naozaj výnimočný. Mohol odísť, no nechcel. Chcel zostať v klube, ktorý ho vychoval a ktorému sa chce odvďačiť lojalitou. Aj keď to možno ide na úkor osobných úspechov. Hráči najzvučnejších mien často menia klub a odvolávajú sa pri tom na nové výzvy a novú motiváciu. Tá však Marekovi ani po rokoch v belasom drese nechýba.

„V dnešnej dobe je ťažké byť ako Totti alebo Del Piero. No chcel by som, aby sa mi to podarilo. Toto bude moja siedma sezóna a stále mám taký hlad po víťazstvách, aký som mal prvý deň v Neapole," povedal pred vyše rokom Hamšík, ktorý toto leto začal v Neapole už svoj ôsmy ročník.

Tak uvidíme, či sa mu podarí aj naďalej odolávať a stane sa na juhu Talianska druhým Maradonom alebo ho napokon premôže športový pud víťaziť. Jedno je však isté. Čas sa kráti a Marek sa musí rozhodnúť: teraz alebo nikdy.

BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.