Šport

Tenisti bilancujú, oceňovali najlepších. Kto sa stal tenistom roka?

Víťazky kategórie Fed Cup tím Jana Čepelová a Dominika Cibulková počas preberania ocenenia ankety Tenista roka 2013 v Národnom t
Víťazky kategórie Fed Cup tím Jana Čepelová a Dominika Cibulková počas preberania ocenenia ankety Tenista roka 2013 v Národnom tenisovom centre (NTC). Zdroj: SITA

Prečítajte si výsledky ankety.

Tenistami roka 2013 v SR sa v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu (STZ) stali Lukáš Lacko a Dominika Cibulková. Lacko predtým triumfoval v roku 2010. Cibulková zavŕšila čistý hetrik a dovedna získala svoje piate prvenstvo, najúspešnejšia bola už v rokoch 2008 a 2009.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov jubilejného 20. ročníka sa konalo vo štvrtok na galavečere v priestoroch Národného tenisového centra (NTC) v Bratislave. Súčasťou podujatia bolo aj uvádzanie nových členov do Siene slávy STZ a bilancovanie dvadsiatich rokov činnosti STZ.

V kategórii tímov si desiaty raz vyslúžili najviac priazne respondentov ankety reprezentantky SR v Pohári federácie. Najlepšími juniormi sú obhajca anketového úspechu Matej Maruščák a Kristína Schmiedlová, ktorá je aj Talentom roka 2013. Medzi vozičkármi uspel Dávid Chabreček.

Do ankety prispelo 67 hlasujúcich funkcionárov, členov Siene slávy STZ, trénerov, novinárov a ďalších osôb. Za prvé miesto boli pri vyhodnocovaní 4 body, za druhé 2 a za tretie 1.

Dvadsaťšesťročný piešťanský rodák Lacko v hodnotenom období druhý raz v kariére triumfoval na novembrových medzinárodných otvorených majstrovstvách Slovenska ATP Challenger Tour Slovak Open v Bratislave. Na hlavnej profesionálnej úrovni ATP World Tour bol zverenec Ladislava Simona vo štvrťfinále dvojhry v Aucklande a Tokiu. Momentálne je jediným Slovákom v Top 100 svetového rebríčka - figuruje na 81. priečke. 

Zdroj: SITA

"Nebola to ľahká sezóna, pretože som ju zo zdravotných dôvodov vlastne začínal trikrát. O to mám väčšiu radosť, že teraz stojím na tomto pódiu. Špeciálne poďakovanie patrí kondičnému trénerovi Lacovi Olaszovi, s ktorým som po desiatich rokoch prerušil spoluprácu. Zámerne nehovorím, že ukončil, lebo ľudia si zvyknú nájsť cestu nazad k sebe," povedal Lukáš Lacko.

Lacko nazbieral 245 bodov. Druhý skončil víťaz tejto ankety zo sezón 2011 a 2012 Martin Kližan (73) a tretí bol Andrej Martin (66). Nasledovali Norbert Gombos (52), Filip Polášek (18) a Miloslav Mečíř ml. (7).

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková, momentálne 23. vo svetovom rebríčku WTA, je s piatimi primátmi na historickom štvrtom mieste za Karolom Kučerom, Dominikom Hrbatým a Danielou Hantuchovou (všetci 7). Dvadsaťtriročná Bratislavčanka, členka TK Slovan, získala počas sezóny 2013 titul v kalifornskom Stanforde, bola vo finále v Sydney a vo štvrťfinále v Hertogenboschi, Toronte a Linzi. Vo štvorhre bola vo finále v spomenutom Hertogenboschi. Na grandslamovej úrovni sa dostala do 3. kola Wimbledonu. 

Zdroj: SITA

"Je to veľká česť. Som šťastná, že tu môžem stáť s touto cenou. Sú za tým roky driny. Dúfam, že tu budem stáť aj o rok. Ďakujem rodičom a všetkým trénerom, ktorí ma kedy viedli, a teším sa aj s celým mojim tímom na novú sezónu," povedala Dominika Cibulková.

Cibulková získala od prispievateľov 216 bodov, čo je viac než druhá Daniela Hantuchová (148) a tretia Magdaléna Rybáriková (45) dovedna. Triumfovala aj v ankete o najpopulárnejšieho hráča (324 b.), a to pred Hantuchovou (156) a Lackom (141). Hlasovalo 942 užívateľov internetovej stránky STZ. Za každý hlas bol 1 bod. 

Pozdrav Dominiky Cibulkovej sme stiahli z jej oficiálnej facebookovej stránky.


Fedcupové družstvo sa v roku 2013 cez Srbky prebojovalo do semifinále svetovej skupiny, v ktorom tesne nestačilo na domáce Rusky. Držiteľky Pohára federácie 2002 Slovenky sa začiatkom februára 2014 vo štvrťfinálovom 1. kole predstavia v Bratislave proti Nemkám. Reprezentantky SR vo Fed Cupe predtým boli v tejto ankete najvyššie aj v rokoch 1994, 1995, 1999, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008 a 2012.

"Vďaka jednoznačne patrí dievčatám, bez nich by sme neboli tak blízko k finále. Pevne verím, že príležitosť zahrať si o trofej napokon dostaneme, možno už budúci rok," uviedol kapitán fedcupového tímu Matej Lipták.

Osemnásťročný člen TK Slávia Agrofert STU Bratislava a programu NTC Maruščák je štvrťfinalista súťaže juniorov na melbournských grandslamových Australian Open. Na newyorských US Open sa prebojoval do rovnakej fázy vo štvorhre. Momentálne figuruje na 108. priečke v mládežníckom tzv. kombinovanom renkingu ITF. V sezóne 2014 ho trénersky povedie Mojmír Mihal.

Šestnásťročná Kristína Schmiedlová je mladšia sestra fedcupovej reprezentantky Karolíny Schmidlovej. Členku TK Mladosť Košice a projektu NTC trénersky vedie Ľubomír Kurhajec. Kristína Schmiedlová v roku 2013 bola vo štvrťfinále singlovej súťaže junioriek na parížskom Roland Garros. Na ME jednotlivcov do 16 rokov sa prebojovala do štvrťfinále vo dvojhre aj štvorhre. Aktuálne sa nachádza na 34. priečke v juniorskom renkingu ITF.

Do Siene slávy STZ uviedli Jozefa Mariána Filla in memoriam, Lýdiu Melišovú in memoriam, Karola Kučeru a Katarínu Studeníkovú. Branislava Stankoviča, o ktorého uvedení do Siene slávy STZ takisto rozhodla Rada STZ na základe návrhu výkonného výboru STZ už v novembri 2012, vzhľadom na jeho terajší pobyt v zahraničí slávnostne uvedú neskôr.

Laureáti ankety Tenista roka 2013

MUŽI:
1. Lukáš Lacko 245 bodov
2. Martin Kližan 73
3. Andrej Martin 66

ŽENY:
1. Dominika Cibulková 216
2. Daniela Hantuchová 148
3. Magdaléna Rybáriková 45

JUNIORI:
1. Matej Maruščák 180
2. Martin Blaško 165
3. Alex Molčan 73

JUNIORKY:
1. Kristína Schmiedlová 221
2. Viktória Kužmová 82
3. Tereza Mihalíková 71

TALENTY:
1. Kristína Schmiedlová 187
2. Viktória Kužmová 70
3. Alex Molčan 62

TÍMY:
1. ženy v Pohári federácie 257
2. dievčatá do 16 rokov 76
3. chlapci do 16 rokov 49

VOZIČKÁRI:
Dávid Chabreček

Anketa O najpopulárnejšieho tenistu 2013 podľa čitateľov internetovej stránky STZ (hlasovalo 942 užívateľov):
1. Dominika Cibulková 324
2. Daniela Hantuchová 156
3. Lukáš Lacko 141

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti