Šport

Športovcom roka 2013 sa stali Peter Sagan a Good Angels Košice!

Good Angels Košice.
Good Angels Košice. Zdroj: TV Markíza

V kategórii jednotlivcov triumfoval Sagan pred hokejistom Mariánom Hossom.

Slovenským športovcom roka 2013 sa stal cyklista Peter Sagan. Dvadsaťtriročný Žilinčan zavŕšil zaujímavú postupku umiestnení, pred dvoma rokmi bol tretí, vlani druhý a teraz prvý. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roka 2013 vyhlásili v piatok večer v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave. Sagan sa stal po Milanom Dvorščíkovi druhým cyklistom, ktorý triumfoval v ankete. Vicemajster sveta a dnes rozhodca UCI Milan Dvorščík zvíťazil v roku 1994. 

Zdroj: SITA

Druhého v ankete, hviezdu hokejovej NHL a jedného z najlepších hráčov tímu víťaza Stanleyho pohára Chicaga Blackhawks Mariána Hossu, predstihol výrazne - o 210 bodov. Spomedzi tohtoročných laureátov má práve Hossa najviac umiestení v top 10 v doterajších ročníkoch ankety - až osem. Tretie miesto so značným odstupom obsadila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v predošlej sezóne skončila tretia v celkovej klasifikácii slalomu vo Svetovom pohári, keď vyhrala dva slalomy SP.

Velez-Zuzulová sa v prvej desiatke objavila už piaty raz, takisto ako hokejista Zdeno Chára, ktorý skončil piaty. Kapitána finalistu Stanleyho pohára, tímu Bostonu Bruins predstihol ešte ďalší hokejista Chicaga Blackhawks Michal Handzuš na štvrtom mieste. Handzuš sa do prvej desiatky dostal premiérovo, takisto ako aj šiesty v poradí motocyklista Ivan Jakeš, ôsmy chodec Matej Tóth i desiaty vodný slalomár Alexander Slafkovský. Spomedzi doterajších víťazov novinárskej ankety sa do tohtoročnej top 10 dostala len biatlonistka Anastasia Kuzminová na siedmom mieste. Medzi elitou sa objavila už štvrtý raz. Druhýkrát je medzi najlepšími futbalista Marek Hamšík. Tesne za prvou desiatkou skončila vlaňajšia víťazka, strelkyňa Zuzana Štefečeková. 

Zdroj: TV Markíza

V kategórii kolektívov sa odohral najdramatickejší súboj o víťazstvo v histórii ankety. Basketbalistky Good Angels Košice, štvrtý najlepší tím predošlého ročníka Európskej ligy, premenili na víťazstvo hneď prvé umiestenie v najlepšej trojke. Tesne za nimi skončilo družstvo tenistiek Slovenska, ktoré postúpilo do semifinále Pohára federácie a tesne mu ušiel postup do finále. Družstvo tenistiek SR (samozrejme, v inom zložení) je v top 3 kolektívov druhý raz. Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1, ktorú športoví novinári vybrali do najlepšej trojky už štvrtý raz. Je pozoruhodné, že víťazstvá na majstrovstvách sveta aj Európy dosiahla hliadka v nerovnakom zložení, keď so Slafkovským a Beňušom pádloval na MS Martikán a na ME Baďura.

V 21. ročníku ankety Športovec roka v ére štátnej samostatnosti SR hlasovalo 102 športových novinárov, ktorí dali svoje hlasy spolu 43 jednotlivcom a 17 športovým kolektívom.

Výsledky - Športovec roka 2013:

Jednotlivci:
1. Peter Sagan (cestná cyklistika) 980 bodov
2. Marián Hossa (ľadový hokej) 770
3. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie) 576
4. Michal Handzuš (ľadový hokej) 405
5. Zdeno Chára (ľadový hokej) 329
6. Ivan Jakeš (motocyklový šport) 312
7. Anastasia Kuzminová (biatlon) 274
8. Matej Tóth (atletika) 259
9. Marek Hamšík (futbal) 245
10. Alexander Slafkovský (vodný slalom) 225
11. Zuzana Štefečeková (športová streľba) 163
12. Dominik Graňák (ľadový hokej) 148
13. Peter Velits (cestná cyklistika) 143
14. Lukáš Diviš (volejbal) 119
15. Erik Varga (športová streľba) 94.

Kolektívy:
1. Basketbalistky Good Angels Košice 170
2. Tenistky Slovenska v Pohári federácie 168
3. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov 99
4. Štvorkajak SR na 1000 m 46
5. Družstvo hokejbalistov Slovenska 44
6. Hokejisti HC Slovan Bratislava 26.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.