Mal byť ďalším naším horúcim želiezkom v drafte, počas sezóny sa však vážne zranil: Dosť mi pomáha mentálny kouč

Mal byť ďalším naším horúcim želiezkom v drafte, počas sezóny sa však vážne zranil: Dosť mi pomáha mentálny kouč
Adam Žlnka. Zdroj: archív A.Ž.

Na slovenské pomery sa vydal pomerne netradičnou hokejovou cestou.

Pred touto sezónou patril k najväčším slovenským želiezkam pre draft do NHL. Adam Žlnka sa objavoval vo viacerých draftových renkingoch až do momentu, kým neprišlo vážne zranenie. V dôsledku neho stihol v americkej juniorskej USHL za tím Sioux Falls odohrať len desať duelov.

„Bol to nešťastný moment. Dostal som hit a následne som si prisadol koleno. Tým, že som šiel na ďalšie striedanie, som to prakticky dorazil, keďže mi koleno úplne strelilo,“ rozhovoril sa pre tvnoviny.sk rodák z Detvy.

Ako priznal, keď sa dozvedel diagnózu, zostal v šoku. „Ide o zranenie, na ktoré človek nechce ani len pomyslieť. Ľahol som si na stôl a asi po desiatich sekundách doktor povedal, že mám roztrhnutý predný krížny väz. Nestáva sa to pri hokeji až tak často. Ide o jedno z tých horších zranení, ktoré sa dlho lieči. Čakal som na magnetickú rezonanciu a v kútiku duše dúfal, že nemám úplne po sezóne. Žiaľ, opak bol pravdou,“ dodal smutným hlasom Adam. 

Pomoc mentálneho kouča

Na všetko sa snaží pozerať s nadhľadom. „Smutný som bol asi 20 minút. Pracujem aj s mentálnym trénerom, čo mi dosť pomáha. Psychicky to zvládam veľmi dobre. Nemal som doteraz žiadne negatívne myšlienky. Som nastavený tak, že je to nová výzva, ktorá sa môže stať hocijakému športovcovi,“ doplnil Žlnka.

Adam v nemocnici po zranení. Zdroj: archív A.Ž.

Úspešnú operáciu absolvoval v zámorí. „Následne som tam zostal dva mesiace rehabilitovať, sú tam super podmienky. Na konci januára som priletel na Slovensko a aktuálne sa zotavujem kúsok od Banskej Bystrice,“ priblížil ďalší člen silného hokejového ročníka 2004.

Jeho návrat na ľadovú plochu je už na spadnutie. „Malo by sa tak stať asi o týždeň a pol, chcem zľahka začať. Plán bol taký, že budem mimo deväť mesiacov, teoreticky by som to mohol dať za sedem. Nemám sa však kam ponáhľať, ide mi v prvom rade o to, aby som bol stopercentne fit,“ ozrejmil s dôvetkom, že začiatkom júna, ak všetko pôjde tak, ako má, by už mohol byť v plnej záťaži. 

Chceli ho v našej lige

Žlnka bol v auguste jedným zo strojcov senzačného striebra, ktoré reprezentácia do 18 rokov vybojovala na domácom Hlinka Gretzky Cupe. Mnohým sa však zdalo, že Adama zdravotné problémy trápili už tam.

„V deň, keď sa hral s Ruskom prípravný zápas, malo viacero chalanov virózu a teploty. Niektorých to trápilo aj počas samotného turnaja. Hlinka Cup však bol super. Snažil som sa čo najviac pomôcť tímu, hoci som nehral úplne ideálne,“ uvedomuje si.

Vďaka úspechu na piešťanskom turnaji sa pre viacerých chalanov otvorili nové možnosti. Platí to aj v Adamovom prípade, keďže prišiel nejeden záujem zo slovenskej Tipos extraligy. „Ešte pred minulou sezónou som mal ponuku z Detvy, keďže odtiaľ pochádzam, a tiež aj na začiatku tohto ročníka z Prešova. Záujem mala aj Banská Bystrica, s ktorou som po Hlinka Gretzky Cupe trénoval pred odchodom do zámoria,“ vysvetlil.

Netradičná cesta

Po vydarenej predošlej sezóne v prvej lige, kde mal viac ako bod na zápas, sa však rozhodol pre odchod za veľkú mláku. „Určite som si to všetko predstavoval inak, ale každá vec, ktorá sa nám stane, nás niekam posúva. Ktovie, ako by to všetko bolo, nebyť zranenia, ale to už nezmeníme. Určite som nejaké rozhodnutia mohol spraviť inak, ale toto konkrétne neľutujem,“ povedal bez okolkov.

Adam počas pôsobenia v Sioux Falls. Zdroj: archív A.Ž.

Nestáva sa často, aby si Slováci vyberali USHL, Žlnka je však jednou z výnimiek. „Už dlhšie som chcel ísť cestou americkej univerzity, ani nie pre školu, ale skôr pre hokej. Plne si uvedomujem, že nie každý sa hneď po drafte dostane do NHL. Niekto potrebuje pár rokov na rozvoj, kým sa do profiligy dostane. Sú tam skvelé podmienky na herné zosilnenie a škola je do života veľký bonus,“ vysvetlil.

Vzápätí priznal, že chvíľu trvalo, kým sa adaptoval: „Musel som si zvykať na tamojší hokej. Nie ani tým, že klzisko je užšie, ale štýl hry bol odlišný, o dosť tvrdší. Pravdupovediac, zrejme to bol aj najrýchlejší hokej, aký som doteraz hral.“

Ako sa zdôveril, s odstupom času si stále viac uvedomoval jednu vec: „Mám trochu pocit, že som možno na takýto hokej ešte nebol úplne pripravený, preto som si naň musel zvykať. USHL sa mi zdala ťažšia ako prvá slovenská liga.“

Napriek tomu v žiadnom prípade nechce znižovať kvalitu druhej najvyššej slovenskej súťaže, kde pôsobil v druhej polovici ročníka 2020/2021. „Bola to skvelá skúsenosť. Po slabšom začiatku vo Fínsku, kde sa mi veľmi nedarilo, ma tento projekt veľmi nakopol. Nielen tréningové možnosti, ale aj fantastický realizačný tím. Metódy, aké tam nastavili, sú moderné. Cením si, že tréneri mi dávali priestor na tvorivosť,“ uznal.

Budúca sezóna

Keďže je Adam momentálne vo fáze oddychu, mal čas premýšľať nad budúcou sezónou. „Ak sa nič nezmení, tak idem naspäť do Sioux Falls. Ešte jeden ročník odohrám v USHL, keďže na univerzitu môže ísť hráč, až keď skončí strednú školu. Mňa čaká ešte jeden rok,“ spresnil.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa adam žlnka (@adamzlnka)

zdroj: Instagram/adamzlnka

Čoraz populárnejšou cestou sa aj medzi hráčmi spod Tatier stáva univerzitná NCAA, kde už pôsobí Šimon Bečár a chystajú sa tam aj Jakub Križan a Leo Eperješi. „Určite chcem ísť aj ja touto cestou. Nie som síce ešte prijatý, keďže som veľa zápasov neodohral, ale rozprával som sa už s niektorými školami. Všetko však ukáže čas,“ povedal šikovný krídelník. 

Cíti šancu na draft

Žiaľ, možnosť ukazovať svoje nadanie zahatalo nešťastné zranenie. To mu značne odobralo chuti smerom k júlovému draftu NHL. „Po tom, ako som sa zranil, som sa na to už nekoncentroval, keďže som už nemal možnosť niečo zmeniť,“ dodal sklamane. 

Posledné zápasy mu však, ako sám tvrdí, vyšli. „Prejavilo sa to aj na záujme klubov. Paradoxne, aj po zranení sa mi ozvalo asi osem tímov, prevažne z východnej časti. Vážnejšie pohovory som absolvoval so štyrmi klubmi. Sme stále v kontakte a myslím si, respektíve aspoň trochu verím, že mám stále nejakú šancu byť draftovaný, ale napriek tomu sa na to vôbec neupriamujem,“ ozrejmil.

Na turnaji sa zúčastní osobne

Svoju pozornosť už pomaly, ale isto bude venovať šampionátu do 18 rokov B-kategórie, ktorý v pondelok štartuje v Piešťanoch. „Myslím, že všetci sú nastavení tak, že idú tento šampionát vyhrať, vrátane mňa,“ hovorí odľahčene Žlnka.

Výber trénera Ivana Feneša sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť zaobísť bez viacerých opôr ako Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Adam Sýkora či Servác Petrovský, ktorí majú klubové povinnosti, štart Filipa Mešára je nateraz nejasný.

„Bez ohľadu na tieto veľké absencie nepochybujem o kvalite tímu a som presvedčený, že chalani splnia cieľ, aký si predsavzali, a síce postup medzi svetovú elitu,“ uviedol Žlnka. Ako na záver doplnil, chalanov príde osobne povzbudiť: „Neviem ešte presne, ktoré dni zavítam do Piešťan, avšak minimálne na poslednom dueli s Kazachstanom sa zúčastním. Už sa na to teším, keďže som chalanov nevidel od minulého leta.“

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti